Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
Z hlediska spotřeby desky hraje roli osazený procesor, jeho nastavení atd. 14nm COMET LAKE procesory Intel Core 11000, jsou velmi náročné, i když výkon tomu zdaleka neodpovídá. To je daň za neefektivní konstrukci a 14nm výrobu. Core i9-11900K výkonově zdaleka nestačí na výrazně úspornější a výkonnější RYZEN 9 procesory, ale aby nebyl o moc pozadu a mohl se chlubit až tím 5,3GHz taktem, vyžaduje obrovské množství energie. Intel sice udává 125W TDP, ale to platí jen pro základní takt, procesor má ale ve skutečnosti 250+W TDP, kam se běžně přepíná, když to chlazení a podmínky dovoluje. Navíc lze ten limit vypnout, což výrobci desek v některých profilech běžně dělají) a pak procesor klidně překročí i 300W TDP, jen aby udržel ty takty kolem 5GHz na celku, jakkoliv výsledný výkon není zrovna omračující. V grafu vidíte stav v základním nastavení s dodržováním limitů, tak stav s vypnutými limity, tedy tzv. Adaptive Boost, kdy jsou limity konstantně překračovány.
GIGABYTE Z590 AORUS XTREME má extrémně silnou (20+1) napájecí kaskádu s excelentním zpracováním i silným chlazením, aby vůbec byl provoz velmi neefektivních a náročných 14nm procesorů Intel možný. Asi nepřekvapí, že celkově se Z590 platforma proti Z490 příliš neliší.
Zmínit se musím o chlazení na VRM. Využívá klasické heatsinky, nejen řezané kusy kovu. Takže teploty se drží kolem 50°C v praxi. Ale o něco narostou, pokud se rozhodnete taktovat, nebo trvale držet takty přes 5GHz. Vyžaduje to tedy i slušně chlazenou skříň. Sama deska ale není zjevně omezením. Horší jsou teploty na čipsetu a M.2 SSD, protože to všechno chladí jeden kus kovu, který je plochý bez nějakých výřezů pro lepší odvod tepla.
GIGABYTE Z590 AORUS XTREME je deska určená a připravená i pro masivní taktování, i když na extrémní OC není tak vybavená, jako některé konkurenční modely. Ovšem to jí nebrání samozřejmě vytáhnout z CPU i RAM maximum možného, pokud tomu budete mít odpovídající chlazení.
Core i9-11900K je tak náročný procesor, že ty rozdíly tak u desek najdete. Některé méně kvalitní Z490/Z590 desky prostě nedokáží udržet stabilně boost na těch 5,1-5,3GHz, kam 11900K jde vyhnat. GIGABYTE Z590 AORUS XTREME to zvládá „levou zadní“, a určitě by dokázala vytáhnout to i výše, ale tohle už je o chlazení CPU samotného a omezením je tady naše AiO se kterým na 5,3GHz topí Core i9-11900K na 90°C, takže asi tak. Je bohužel smutnou realitou, že taktovat Core 10000/11000 jednoduše nestojí za to. Absolutní nárůst výkonu po přetaktování je u těchto procesorů velmi malý, protože téměř žádný potenciál pro běžné taktování už tyhle CPU nemají.
Mimo základní režim, dodržující ten 56s 250W boost, stačí prostě zapnout neomezený boost natrvalo (tzv. Adaptive Boost), kdy procesor konstantně překračuje ten jinak 56s boost, a to je tak běžné maximum, co z toho dostanete. Dokáže jít s takty na 5,0 – 5,1GHz na celku. Ručním taktováním z něj nevytáhnete prakticky nic navíc, možná 5,2GHz, ale opravdu jen u některých kusů. Obecně výkon i 11900K je velmi nízký zejména s ohledem na obrovskou spotřebu a zahřívání. A hlavně cenu ve srovnání se 16jádrovou RYZEN 9 konkurencí, který při aktivním PBO má dvojnásobný výkon než 11900K a pořád žere míň.
Pokud jde o taktování pamětí, Intel platforma není moc vybíravá, ostatně je to proto, že paměti nejsou konstrukčně s CPU tak zásadně svázány jako u RYZEN procesorů, kde jsou i paměti lépe využívány. U této desky je nicméně vše v pořádku, nejlepší paměti, které mám v redakci k dispozici jdou na 4400MHz, což je jejich maximum a přesně tohle deska zvládne nastavit a udržet. Nicméně na této konkrétní desce jde samozřejmě mnohem více, takže potenciál této desky je mnohem vyšší než možnosti současných pamětí v rukou běžných uživatelů, a především skutečná nutnost. Vzhledem k cenám pamětí je pro většinu rozumných 3200MHz nebo 3600MHz a víc to neřešit, ani výkonový přínos rychlejších modulů dnes není nijak významný. Gigabyte má k dispozici i funkce pro jednoduché automatické taktování a samozřejmě monitoring všeho.
Takže k závěrům a hodnocení …
|