Strana 5 z 5
GIGABYTE Z590 AORUS XTREME je vynikající základní deska, o tom není sporu. Je to další kvalitní přídavek do XTREME série, kterou GB nabízí na X570 i TRX40 platformách. Dnes jsme tedy otestovali nejnovější verzi postavenou na Intel Z590.
Stejně jako ostatní příbuzné modely XTREME, je i tahle navržena a vyrobena s ohledem na maximální kvalitu, výbavu a výkon. Takže zatímco u jiných desek se kouká na každý cent na nákladech a pečlivě se vybírají jednotlivé komponenty tak, aby se cenově vešly jednotlivé modely desek do požadovaných hladin, u této žádné takové limity neexistují. XTREME desky jsou navrhovány s ohledem na využití toho nejlepšího, co v oblasti elektroniky, komponent, zpracování a výbavy pro desky jako takové, na trhu zrovna je. Tohle je výstavní model společnosti Gigabyte a demonstrace toho, co dokáže.
Nicméně výsledná cena pochopitelně odpovídá tomu, že ta extra kvalita a TOP výbava něco stojí. Takže GIGABYTE Z590 AORUS XTREME se aktuálně prodává za více jak 26 tisíc korun vč. DPH. Tohle prostě není deska pro nikoho, kdo byť jen trochu kouká na poměr cena/výkon. Tohle je deska pro maximalisty.
Srovnání s konkurencí možné je, protože ASUS má velice podobnou extrémní desku za podobnou cenu, kterou jsme „shodou okolností“ nedávno také testovali. Obě firmy mají svůj vlastní styl, i když se jako největší konkurenti hlídají. Gigabyte se necpe tolik na extrémní taktování a tomu odpovídající výbavu, ale jde mu spíše o uhlazenější styl a maximálně kvalitní běžnou výbavu. Přesto jedna věc mě docela překvapila. ASUS nabízí na své desce více určitých konektorů a také OLED display, což GB za podobnou cenu nemá. Ne že by to byl takový problém, ty OLED displeje na deskách nejsou zase tak zásadní, ale jako maximalistický ultra TOP model bez ohledu na cenu, by to asi měl mít.
Vlastně on ji má, ale musíte si pořídit verzi Z590 AORUS XTREME WATERFORCE, kde je masivní vodní blok chladící CPU i čipset, a součástí toho je OLED display. Ovšem cena této varianty atakuje 34 tisíc korun. Vzhledem k tomu, co za procesor lze do toho osadit …
- Má to všechno jedno „ale“ …
Bohužel nejen tahle konkrétní Z590 deska má jeden problém. Problém, za který ona sama nemůže a nemůže za ní ani výrobce, tedy Gigabyte. Ostatně už dříve jsme testovali podobně zaměřený model konkurenčního ASUS, a tak víte, na co narážíme. GIGABYTE Z590 AORUS XTREME je (stejně jako jiné podobné) extrémní deska pro nadšence. Bohužel, neexistuje do ní odpovídající procesor pro nadšence. Maximem, co do ní lze osadit a vždy už maximem zůstane protože žádná nová generace procesorů už pro LGA 1200 platformu nevyjde, je 8jádrový Core i9-11900K. Procesor sice za téměř 20 tisíc korun, ovšem s výkonem na úrovni 10tisícového RYZEN 7 ale s dvojnásobnou spotřebou navrch. Stojí tak na trhu přímo proti 16jádrovému RYZEN 9 5950X, který je o desítky % výkonnější, a to žere div ne polovinu. To je procesor pro nadšence. Takže když vedle sebe postavíte Intel Core i9-11900K na GIGABYTE Z590 AORUS XTREME, a RYZEN 9 5950X na GIGABYTE X570 AORUS XTREME, tak za prakticky stejnou cenu máte zaměřením podobné, ale dvě výkonem velmi rozdílné platformy.
Jakkoliv je GIGABYTE Z590 AORUS XTREME výborná deska, nedává vzhledem k realitě Intel procesorů, žádný smysl. Neexistuje pro ni žádný odpovídající procesor. Nicméně na rozdíl od konkurence, která postavila extrémní desku pro Z590 ale už ne podobnou pro X570, Gigabyte má dávno v nabídce X570 AORUS XTREME (testovali jsme zde). Tedy prakticky stejná deska zpracováním i zaměřením. Ovšem s paticí AM4, která má ještě výhodu, že X570 platforma jako taková je nativně PCIe 4.0. Takže všechny sloty na desce jsou PCIe 4.0! Tohle Intel prostě nenabízí. No v kombinaci s RYZEN 9 5950X je výkon celku, úplně jinde. A to je AMD procesor výrazně úspornější a efektivnější. Z590 desky prostě nedávají smysl. I když jako platforma přišly o půl roku později, jsou stále horší než starší AMD X570 jako platforma, a pro mnohem horší a slabší procesory.
Pokud tedy chcete AORUS XTREME desku, se vším, co k tomu patří, zkuste raději tu X570 verzi a k tomu ten RYZEN 9. Když už za to ty peníze dát, tak aby to výkonově za to stálo a byla to platforma skutečně pro nadšence. Výborná je také TRX40 AORUS EXTREME varianta, která i když stojí podobné peníze, je fakticky velmi levná s ohledem na to, že nejlevnější procesor pro ni stojí téměř 40 tisíc a ten nejdražší 100 tisíc. Ale to už se bavíme o high endu, X570/Z590 jsou jen mainstream.
Takže i když GIGABYTE Z590 AORUS XTREME s klidem jako takovou doporučím, je výborná, musíte mít sakra dobrý důvod, ale já o takovém dnes nevím. Chválíme, že na rozdíl od některých konkurentů, kteří podobnou desku v dnes smysluplnější verzi pro platformu X570 v nabídce nemají, Gigabyte ano. Takže novou Z590 verzi chápeme jen jako logické splnění úkolu a doplnění nabídky. Pravda, vzhledem k šíleným nárokům a neefektivitě slabých Intel ROCKET LAKE procesorů, je to její kvalitní zpracování napájení i chlazení, vlastně k něčemu. Máte jistotu, že díky této desce z těch CPU vytáhnete maximum. A to spolehlivě a deska to udrží a nerozteče se vám pod těmi procesory.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|