Strana 3 z 5
- Testy a výkon desek v praxi
Pro nové Z590 desky jsme použili opět Core i9-10900K procesor. Jako grafická karta je tu referenční Radeon RX 5700 XT, testujeme s DDR4 3200MHz paměťmi a kvalitním chlazením i napájením.
Pro otestování jsme zvolili několik aplikací, které prověří jednotlivé oblasti, jež nás zajímají.
A jak si tedy deska vede? Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Všechny platformy jsou testované na základních parametrech a specifikací procesoru od Intelu (tedy žádné MCE, nelimitované TDP atd.).
Z hlediska fungování a výkonu, jsme nenarazili na žádný problém ani anomálii.
Výkon nicméně ve skutečném základním nastavení procesoru, je v souladu s očekáváním a kde má být. Vše funguje, jak má. Tedy skvěle. Bohužel bez ROCKET LAKE procesoru nemůžeme otestovat výkon PCIe 4.0, protože s Core i9-10900K běží vše stále jen v PCIe 3.0, takže výkon v oblasti GPU a SSD není o nic lepší než na Z490 platformě.
GIGABYTE Z590 VISION G je na tom i z hlediska integrovaného zvuku dobře. Nový název ALC 4080 snažící se tvářit, že jde o něco lepšího a nového než je ALC 1220 je však silně zavádějící. Je to totiž stále ALC 1220 řešení s určitými HW změnami kvůli dostupnosti/nedostupnosti určitých komponent.
Podívejme se dále, a to na provozní vlastnosti desek a jak se to má s tím taktováním ...
|