Strana 2 z 4
Už na první pohled je jasné že tento model je prozatím tím nejlepším. co Gigabyte momentálně nabízí. Krabice je obrovská, velmi těžká a je opatřena plastovým uchem pro lepší přenášení, dokonce se dá otevřít jako knížka, kdy je po otevření náhled na celou desku zabalenou uvnitř. Ta je velmi dobře chráněná vůči poškození. Celá je totiž umístěna do pěnového molitanu, který je přesně tvarovaný na základní desku. Tu celou kryje ještě plastový kryt.
Pod deskou se pak nachází veškeré příslušenství, které je krásně zabaleno a roztříděno do čtyř pěkných krabiček. Zde najdete instalační DVD, manuál, čtyři SATA kabely, Wi-Fi anténu, M.2 šroubky a také externí zvukovka/DAC převodník do USB-C. Je zde také spousta redukci na USB 2.0 a RGB konektory. Deska má totiž vlastní menší konektory a například přední USB 2.0 porty ze skříně byste si bez této redukce nezapojili.
Samotná deska je opravdu obrovská, jedná se o rozšířený E-ATX formát. Má patici LGA1700 a čipset Z690, což znamená, že je kompatibilní se všemi současnými procesory od Intelu 12 generace. Deska dále nabízí 4 sloty pro DDR5 paměti, až to až 128GB s frekvencí 6600+ MHz.
Všechny hlavní PCIe 16x sloty jsou také vybavené plechovým vyztužením. Pokud byste do desky chtěli osadit dvě grafické karty do SLI nebo Crossfire není problém, ovšem díky menšinu počtu linek poběží karty v režimu 2x8 PCIe, v tomto ohledu je tedy Z690 horší jak konkurenční X570.
Pokud jde o diskovou kapacitu, lze zapojit až 4 disky do konektorů SATA a další čtyři disky do slotů M.2. S touto deskou tedy nebude problém vybavit počítač opravdu velkým datovým úložištěm (všechny ve verzi Gen4). Dále nechybí ani header pro přední USB-C ve verzi 3.2 gen2 konektor pro počítačové skříně. Nebude tedy problém si například i toto velké diskové pole rozšířit rychlým externím USB diskem. Možnosti připojení jsou tedy u tohoto modelu vynikající, nemám desce v tomto směru co vytknout.
Deska disponuje také integrovanou WiFi 6E AX210 kartou, k tomu jednou 2,5Gbit LAN a dokonce druhou 10Gbit od společnosti Marwell. Mít dneska na základní desce integrovanou 10Gbit síťovou kartu považuji za naprostý luxus, protože většina konkurence osazuje TOP modely buď 5Gbit nebo 2.5Gbit LAN.
Pokud jde o zvuk, výrobce vsadil na to nejlepší, co mohl. Je zde ESS ES92380AX DAC převodník a k tomu hned dva další ESS ES9080. Společně tak dokážou nabídnout kvalitu externích zvukových karet v ceně několika tisíc korun. Deska sice nemá duální BIOS, ovšem disponuje funkcí Flash BIOSu bez osazeného procesoru skrze speciální tlačítko na zadním panelu.
A jak tedy deska funguje v praxi?
|