Strana 3 z 5
- Testy a výkon desek v praxi
Pro testy desek jsme použili Core i9-13900K procesor s Corsair AiO 360mm. Jako grafická karta je tu referenční Radeon RX 6900 XT, testujeme s DDR5 6000MHz paměťmi. Jen pro Z690/Z790 používáme Windows 11 PRO, protože ve W10 procesory Intel díky té kombinaci velkých + malých jader nefungují vždy ideálně. Pro otestování jsme zvolili několik aplikací, které prověří jednotlivé oblasti, jež nás zajímají.
A jak si tedy deska vede? Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Všechny platformy jsou testované na základních parametrech a specifikacích procesoru od Intelu (tedy žádné MCE, nelimitované TDP atd.).
Z hlediska fungování a výkonu, jsme nenarazili na žádný problém ani anomálii.
Výkon nicméně ve skutečném základním nastavení procesoru, je v souladu s očekáváním a kde má být. Vše funguje, jak má. Z790 nemá dle očekávání o nic lepší výkon, než stejný CPU v Z690 desce. Testovaná Z790 deska má úpravu, aby podporovala Gen5 SSD, ale to dnes nemůžeme zatím otestovat. Gen5 SSD dorazí později. Takže zatím jen Gen4, které má ve všech 5ti slotech. Pěkné. Pokud jde o výkon NVMe i SATA, vše je v normálu.
GIGABYTE Z790 Aero G je z hlediska kvalit integrovaného zvuku běžný průměr. ALC1220 bez nějakých vylepšení a s omezenou konektorovou výbavou zde. Asi bych na dražší desce dnes čekal více, ale pro běžné použití zcela dostačuje.
Podívejme se dále, a to na provozní vlastnosti desek a jak se to má s tím taktováním ...
|