GIGABYTE Z790 Aero G – TEST a RECENZE nové Z790 platformy pro Core 13000 v praxi Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 25 říjen 2022
Přejít na obsah
GIGABYTE Z790 Aero G – TEST a RECENZE nové Z790 platformy pro Core 13000 v praxi
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr

Samozřejmě na procesor Core i9-13900K se podíváme v samostatném článku, ale dnes jsme se věnovali hlavně nové Z790 platformu, která spolu s novými CPU dorazila, a tedy musí s těmito velmi náročnými CPU počítat. Speciálně deska jako GIGABYTE Z790 Aero G, která je zaměřená na profesionálnější/pracovně orientované uživatele, kde lze předpokládat, že výkonu CPU budou velmi často a dlouho využívat naplno. Tedy musí se vyrovnat s tím chlazením a napájením, kterého velmi neefektivní Intel RAPTOR LAKE procesory potřebují mnoho, pokud chcete ten jejich maximální výkon.

GIGABYTE Z790 Aero G je na tom celkem dobře. Zpracování je dostatečně robustní a kvalitní, aby to ustála. Zvládne i ono přetaktování, což je ovšem prostě jen fakticky vypnutí limitu napájení a modlení se, aby to vaše chlazení CPU zvládlo. Upozorňuji na to, že ten 6GHz instantní přetakt, alias tedy vypnutí TDP limitu CPU, bude těch inzerovaných 6GHz jen na 2jádrech a zhruba max. 5,5GHz na zbytku dosahovat jen a pouze s velmi, opravdu velmi silným chlazením CPU. A i tak počítejte s teplotami až 100°C běžně na celém CPU. V tomto případě prostě není limitem deska, ale chlazení celého tohoto velmi žravého 10nm CPU samotného, kdy 13900K je s vypnutým limitem bez přehánění spíše přímotop než procesor. A ač má určitě slušný výkon, té gigantické spotřebě a zahřívání to úplně neodpovídá s ohledem na výkon třeba ThreadRipperů. Ale jde zkrátka o to nejlepší, co dnes Intel dokáže. A tahle deska to solidně zvládne.

Pokud jde o Z790 platformu samotnou, není žádným překvapením, že jde vlastně o Z690 s novým názvem. Prostě její existence není vůbec nutná, klidně se mohlo pokračovat v Z690, kdy desky samozřejmě kompatibilní s novými CPU jsou. Z790 má stejnou výbavu, může mít jen jeden 20Gbps USB navíc, a má víc Gen4 linek, ale celkový počet PCIe linek zůstal stejný. Problémem je oněch jen 16 využitelných PCIe 5.0, což nestačí na 16linkový grafický a 4linkový M.2 SSD slot v plné rychlosti současně, jako to nabízí AMD X670E/B650E. GIGABYTE Z790 Aero G je jednou z mála desek na Intelu, kde tedy i ten první M.2 slot pro SSD umožňuje PCIe 5.0 režim, ale je to vždy na úkor výkonu grafického slotu, který tak bude mít jen 8 PCIe linek (byť gen5), což ale při osazení Gen4 grafiky nehraje roli, protože to prostě pojede jen na PCIe x8 Gen4. Jinak to prostě vyřešit nejde, Intel zkrátka nemá dostatečný počet Gen5 linek z CPU. Gigabyte chválíme za pokus a deska celkově potěší hned 5x M.2 SSD pozicí, kdy všechny ale mohou klidně běžet v Gen4, což je více než dost.

GIGABYTE Z790 Aero G má celkově slušnou výbavu, rozhodně nabízí vše zásadní, ale spousta věcí jen prostřednictvím headerů, jako ThunderBolt, který tady samotný není. Není tady ani USB4 tedy 40Gbps, jen maximálně USB 20Gbps. Také síťovka je jen 2,5Gbit a nikoliv 10Gbit, a upřímně bych od pracovně zaměřené desky čekal spíše rovnou dvě LAN. Je zde WiFi-6E, tedy fajn, ale současně GB šetří na zvuku, jen dva standardní konektory (+ digitální) a velmi průměrná ALC 1220 zvukovka? Na pracovní desce bych tohůe ale asi odpustil u herní za podobné peníze moc ne, speciálně když se bavíme o modelu za 9900 korun vč. DPH!

Samozřejmě stejně jako u Z690 i Z790 desky stojí a padají se zajímavostí procesorů Intel. Dobrou zprávou je, že výkonově není 13900K rozhodně pomalý, ale speciálně pro pracovněji, zaměřené uživatele bude problém, že třeba neumí AVX-512 ani nepodporuje ECC paměti. Obojí konkurenční platforma nabízí. I ty kompromisy v Gen5 nejsou ideální, no pak je tu celková efektivita, kdy ten výkon je zde vykoupen rekordně topícími CPU s velmi vysokou spotřebou. Gigabyte zatím neuvedl na trh novou AERO G ve verzi AMD X670E, takže přímé srovnání nemáme. Platí ale, že Aero G jsou poměrně úzce zaměřené modely, rozhodně to asi není deska, který by na první pohled oslovila hráče natož overclockery. Speciálně když za podobnou cenu má i Gigabyte pro ně přímo orientované modely.

Uvidíme, zda se představí i vybavenější AERO D verze, musím přiznat že z dosavadní nabídky X670E a Z790 desek mám pocit, že Gigabyte má nějaké potíže s dodávkami materiálů a má nedostatek komponent, protože absence některé výbavy u TOP desek, a některých modelů úplně, je velmi kontrastní proti tomu, co Gigabyte nabízelo v rámci X570 a Z690 speciálně u dražších desek jako je i ta dnes testovaná. Inflace a potíže ve výrobním řetězci zdá se na GB hodně doléhá. Ostatně starší AERO G modely X570S a Z690 se stejnou úrovní výbavy, stály kolem 7500 korun. Takže cenový skok tu je znatelný a je daný zvýšenými inflačními náklady. Jenže to není zdaleka jen problém Gigabyte, masivní cenový nárůst je bohužel u veškeré konkurence, takže GB není žádná výjimka. A časy se asi nenávratně změnily.

  • Závěr

GIGABYTE Z790 Aero G sází na svůj specifický design. V základu má dost výbavy, ale není až tak bohatá v některých ohledech. Na to zde je (býval) AERO D model, který ovšem v tuto chvíli Gigabyte zatím schovává :). Největší specialitou je tu 5x M2 včetně jedné Gen5, i když je zde onen nutný kompromis, který konkurenční AMD platforma nemá (a možná proto Gigabyte zatím AERO G ve verzi v rámci X670E neuvedl, i když víme že se připravuje a prototyp byl k vidění). Deska má jinak specialitu VisionLink, což může být pro někoho zajímavé, ale po stránce standardní výbavy na pracovní desce mě osobně chybí druhá LAN, Thunderbolt či USB4 v samém základu apod. Zkrátka myslím si, že Gigabyte mohl tuhle desku specializovat o něco více. Když už zaměřená pro kreativce má být a hlavně stojí dnes téměř 10 tisíc. I když bohužel to zdražení je dnes vidět u všeho, konkurence nevyjímajíc. Dobrou zprávou je, že zvládá i 13900K má kvalitní dostatečně robustní zpracování. Zkrátka je to dobrá deska a při pohledu na konkurenční nabídku i za konkurenceschopnou cenu. A doporučit ji určitě můžeme.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 734x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 504x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 976x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1203x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1528x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1349x
Komentářů: 6