Strana 5 z 5
Gigabyte udělal všechno možné pro to, aby jeho desky dokázaly stabilně a spolehlivě obsloužit extrémně náročné procesory Intel a to i pokud jim vypnete ty napájecí a časové limity, což pošle jejich spotřebu do stratosféry. GIGABYTE Z790 AORUS ELITE X WIFI7 to však dokáže ustát. Nicméně také za to extrémně kvalitní zpracování musíte odpovídajícím způsobem zaplatit.
Aktuálně se tahle deska prodává kolem 9 tisíc korun vč. DPH, což rozhodně není málo, ale na poměry kvalitních Z790 modelů patří mezi ty cenově dostupnější. Nemá totiž žádné zbytečné ozdoby, jako OLED displej apod. Gigabyte nejvíce investovalo do fyzického zpracování PCB, napájení a jeho chlazení. Zbytek desky má relativně běžnou mainstreamovou výbavu odpovídající spíše levnějším modelům, až tedy na přítomnost nového Wi-Fi 7.
Nicméně nemá žádné extrémní RGB podsvícení, nemá extra speciální OC výbavu, nemá ani Thunderbolt (jen header) a žádné opravdu rychlé USB (jen 20Gbps). Nemá také Gen5 M.2 sloty, což nabízí až dražší modely, protože výrobci to musí u Z790 platformy různě individuálně upravovat, protože nativně tahle dnes prakticky mrtvá Intel platforma, neumí Gen5 pro M.2 (má jen 16linek Gen5 a ty jsou pro GPU slot). Tahle deska má víceméně typickou mainstreamovou výbavu, tedy vše základní a v dobrém provedení, včetně solidní zvuku (a digitální výstupu), ale nic extra co mají high end desky. Gigabyte se evidentně zaměřil hlavně na robustní fyzické provedení PCB, ale i chlazení a také obrnění toho hlavního slotu, kdy ten je tedy opravdu hodně zesílen proti běžným konstrukcím. A to by mělo tedy zmírnit obavy mnohých, pokud jde o ty obří současné grafiky.
Obecně je GIGABYTE Z790 AORUS ELITE X WIFI7 velmi dobrá relativně normální deska pro velmi náročné Intel Core 13000/14000 procesory. Hlavně má vše, co je třeba, aby je zvládla provozovat dlouhodobě a stabilně bez potíží. Upřímně bych měl speciálně u extrémně žravých modelů jako Core 13700K/14700K, natož 13900K/14900K obavy, je osazovat na levnější a méně robustní desky. Speciálně když mnozí výrobci vypínají v jejich “základním nastavení BIOSů” napájecí limity a časová omezení boostů ve snaze nahnat těch cca 1-2% výkonu. Ovšem za cenu výrazného navýšení spotřeby a topení. Tahle deska to ale zvládne. Cena za to je přiměřená na poměry Z790 modelů. Vlastně s ohledem na to robustní zpracování jde o možná o nejzajímavější Z790 desku na trhu vůbec.
Samozřejmě má jinak stejný “problém”, jako jiné kvalitní Z790/690 desky kolem i před ní. Intel LGA 1700 platforma v mnoha směrech zaostává za AMD AM5. A především je fakticky mrtvá, protože jakékoliv skutečně nové Intel procesory na slibované 7nm výrobě, už tam neosadíte. Core 13000 a 14000 (což je to samé) je prostě konec. A samotné procesory sice výkonem za současnými RYZEN 7000 moc nezaostávají, ale současně nejsou lepší a při stejném výkonu žerou běžně dvojnásobek. Do současných AM5 desek ovšem v pohodě půjdou osadit nové RYZEN 8000, které už budou ve všem lepší výrazně. Takže je prostě otázkou, proč si LGA 1700 a s ní tedy Z790 platformu, vůbec dnes kupovat, když prostě AM5 a X670E je prostě ve všech směrech lepší.
Za to ovšem výrobci desek nemohou. Původně tu dávno měl být nástupce LGA 1700 a 10nm procesorů, ale plány Intelu se mění mnohem častěji, než jeho produkty. Gigabyte tedy v rámci „generačního update“, které prezentuje přejmenování Core 13000 na Core 14000 ze strany Intelu, vylepšil snad už tedy naposledy LGA 1700 platformu a Z790 desky, jak se jen dalo. Platforma sama neumí samozřejmě vůbec nic nového, ale desky jsou nyní ještě robustnější, kvalitnější a mají vedle fyzických posílení také třeba tu WiFi 7. Zkrátka jako základní deska je GIGABYTE Z790 AORUS ELITE X WIFI7 velmi dobrá. Kéž by se to samé dalo říci i o procesorech Intel, pro ni určených a LGA1700 platformě jako takové.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|