Strana 2 z 4
Už na první pohled je jasné že tento model je prozatím tím nejlepším, co Gigabyte momentálně nabízí. Krabice je obrovská, velmi těžká, jenom škoda že není opatřena stejně jako Z690 edice plastovým uchem pro lepší přenášení. Předchozí balení mi přišlo mnohé luxusnější na pohled, dokonce se dalo otevřít jako kniha, což současná Xtreme nemá. Uvnitř se nachází základní deska, kterou ještě kryje plastový kryt.
Pod deskou se pak nachází další patro, kde najdeme veškeré příslušenství k základní desce včetně již zmíněného chlazení na hlavní PCIe 5.0 M.2 slot a také externí antény pro WiFi.
Základní deska je provedena ve větším E-ATX formátu a je vybavena patici LGA1700 s čipsetem Z790, což znamená, že je kompatibilní se všemi současnými procesory od Intelu 13 generace, samozřejmě není problém osadit do desky i předchozí 12 řadu. Deska dále nabízí 4 sloty pro DDR5 paměti, až to až 128GB s frekvencí 8000+ MHz.
Hlavní PCIe 16x slot je vybaven plechovým vyztužením a podporuje nejnovější standart PCIe 5.0. Pod ním se nachází dva x16 sloty s podporou PCIe 3.0, ovšem první z nich má zapojené jenom čtyři linky a poslední dokonce jenom jednu. V tomto směru je na tom deska tedy o něco hůře než předchozí model.
Dobrou zprávou je také fakt, že PCB je 8 vrstvé a je zde použito dvakrát více mědi, než je obvyklé. To pomáhá jak k lepším výkonu při taktování, tak i lepším teplotám desky jako takové. Pokud jde o diskovou kapacitu, lze zapojit čtyři disky do konektorů SATA a dalších pět disků do slotů M.2. Pokud jde o podporu PCIe 5.0, umí ho jenom první slot nejblíže samotnému soketu. Ostatní sloty mají pomalejší PCIe 4.0 x4.
Ohledně možností připojení monitoru na integrovanou grafickou kartu je zde jenom možnost připojit monitor skrze Thunderbolt 4, kde lze připojit monitor s rozlišením až 5120x2880 60Hz. HDMI ani Display port zde nenajdete.
Pokud jde o zvuk, výrobce vsadil na to nejlepší, co mohl. Je zde ESS ES92380AC DAC převodník a k tomu hned dva další ESS ES9080. Společně tak dokážou nabídnout kvalitu externích zvukových karet v ceně několika tisíc korun. Deska sice nemá duální BIOS, ovšem disponuje funkcí Flash BIOSu bez osazeného procesoru skrze speciální tlačítko na zadním panelu.
A jak tedy deska funguje v praxi?
|