Strana 3 z 4
Pro otestování základní desky jsem použil procesor Intel i9-13900K, tedy to nejlepší co je možné do této desky osadit. Procesor má vůči předchozímu, již otestovanému i9-12900K dvojnásobný počet méně výkonných jader, jsem tedy zvědav na porovnání těchto dvou procesorů mezi sebou. Pro co nejlepší testovací podmínky jsem použil teplo vodivou pastu Apex společnosti Alphacool, která poskytuje velmi slušných 17 W/mK.
Abych dokázal prověřit možnosti desky na maximum, zvolil jsem AIO vodní chlazení společnosti Alphacool Eiswand s velkým externím 280mm radiátorem, celo měděné konstrukce. Jako referenční disk jsem nakonec použil NVMe SSD disk Rocket 4 Plus 2TB od společnosti Sabrent s rychlostí 7000MB/s.
Paměti nakonec dorazily od společnosti G.SKILL na parádní frekvenci 6800MHz s extrémně nízkým časováním CL34.
Referenční grafika byla nakonec GeForce RTX 2080 STRIX společnosti ASUS. Testovací sestava pak byla napájena 1200W zdrojem Be Quiet! Dark Power Pro 12 s platinovou certifikací. Aby byly výsledky testů, co nejlepší rozhodl jsem se provést aktualizaci BIOSu základních desek. Tím byl BIOS verze F2 z 9.1.2023.
Pokud jde o to jak se i9-13900K na těchto desce chová se základním nastavení BIOSu, kde jsem pouze zapnul XMP profil na pamětech. Na Z790 AORUS Elite AX fungoval procesor ukázkově. Při zatížení jednoho jádra se běžně frekvence pohybovala těsně nad hranicí 5800MHz. Co jistě zaskočí většinu majitelů, je spotřeba procesoru. Ta se na zcela základní nastavení BIOSU běžně pohybuje kolem 270-280W, značně přesně dodržuje oficiální TDP 125W. A to stále není maximum, protože pokud vypnete omezení v BIOSu zcela tak může spotřeba dosáhnout až na 400W, jak nám ukázal minule testovaný model Taichi od konkurenčního ASRock.
Největším důvodem, proč o tolik narostla spotřeba, jsou takty při vytížení všech jader. Zde totiž i9-13900K drží frekvenci na 5500MHz, což je o notný kus než procesory 12. generace. Pokud tedy potřebujete maximální výkon a nehledíte na spotřebu ani vysoké teploty, je nová 13. generace procesorů Intel ke zvážení.
Pokud jde o teploty procesoru, jak jsem už nakousl o něco výše, i s opravdu extrémně výkonným vodním chlazením jsem se běžné dostával k 90°C, naštěstí tuto hodnotu jsem nakonec přeskočil jenom o jeden stupeň. Pokud byste chtěli teplotu procesoru srazit dolů, je jediná cesta natvrdo v BIOSU nastavit TDP na 125W. Vliv na výkon je kolem 5-10%.
Co mě ale hodně překvapilo, byly teploty základních desek, kde jsem se dostal maximálně na 39°C, chlazení je opravdu masivní, zvlášť v porovnání s předchozím modelem Z690. Deska tedy nemá problém ukočírovat ani tak extrémně žravý a topící procesor jako je model i9-13900K, který si dokáže říci skoro o 400W, tedy dvakrát tolik než i7-12700KF.
Ohledně podpory vysoko taktovaných pamětí, je Z790 odladěná ještě o něco lépe, což jsem vyzkoušel s DDR5 pamětmi od G.SKILL na frekvenci 6800MHz, což dneska představuje asi to nejlepší, co momentálně seženete. Deska zde neměla jediný problém a naběhla na první dobrou. U této frekvence už tedy není problém pokořit rychlost 100GB/s v rychlosti čtení a velmi se této hranici přiblížit i u rychlosti zápisu a kopírování. Mírným přetaktováním jsem se dokonce dostal i na 7200Mhz při stejném časování.
Pokud se zaměřím na taktování procesoru i9-13900K, moc ho nedoporučuju. Procesor má opravdu velmi malé rezervy, a hlavně za to ani nestojí onen nárůst spotřeby a teplot. Nakonec se mi podařilo procesor přetaktovat na frekvenci 5600MHz na všech jádrech a už jsem měl velké problémy ukočírovat teploty pod 100°C s hodně výkonným vodním chlazením. Na vzduchu by se procesor asi upekl. Mnohem zajímavější mi přijde nový režim v BIOSu „Instant 6GHz“, kterou Gigabyte uvedl na všechny své desky řady Z70 AORUS, jak jsem se přesvědčil v předchozí recenzi na model Z70 AORUS Elite AX. Ten automaticky přetaktuje procesor tak, aby boostoval až na 6GHz. Pro jeho aktivaci ovšem potřebujete procesor i9-13900K a také poslední BIOS.
Pokud porovnáme výkon procesoru i9-13900K proti i9-12900K, došlo k největšímu nárůstu výkonu při zapojení všech jader v procesoru. Je to dáno navýšením menších jader z 8 na 16 a také došlo ke zvýšení jejich maximálního taktu. Rozdíl ve vice vláknovém výkonu je slušných 49%. U jednoho jádra narostl výkon mnohem méně a to pouhých 12,5%. Je to dáno tím, že maximální frekvence jednoho jádra už tolik nenarostla a Intel ani moc nezvedl IPC. Pokud nastavíme na procesoru 6GHz režim v BIOSu, dočkáme se dalšího nárůstu v jedno jádrovém výkonu o 3%.
Nakonec jsem otestoval i možnosti hned trojice zvukových DAC převodníků na základní desce pomocí sluchátek HyperX Orbit S, které disponují opravdu kvalitním přednesem a dokážou opravdu prověřit, jak si na tom zvukové karty stojí. Hned po prvním poslechu jsem musel uznat, že tohle je asi nejlepší deska po stránce kvality zvuku, jakou jsem tu doposud měl. Rozhodně považuji za zbytečné, do této základní desky přikupovat nějakou lepší zvukovou kartu typu Creative AE-7/9 apod., prostě to není potřeba.
Samozřejmě jsem vyzkoušel i integrovanou WiFi 6 ve svém rodinném dvougeneračním domě. Zde výrobce vsadil na dvě externí plastové antény. Ty jsou větší a mají větší výkon, než ty obyčejné, co většinou najdete u levnějších modelů. Pokud jsem měl počítač ve stejném pokoji, jako byl hlavní router Synology WRX560, měl jsem plnou sílu signálu a rychlost
Mírný pokles jsem zaznamenal, pokud jsem měl počítač ve vedlejším pokoji, ovšem velmi mě překvapil dosah WiFi sítě přes dvě zdi a zároveň přes strop v přízemí. Stále jsem byl schopen se připojit, latence během hraní her stouply jenom o pár milisekund a stále jsem byl schopen plně využít svůj 100Mbit internet. Pokud tedy chcete u své základní desky kvalitní WiFi připojení mohu model Z790 Aorus Extreme doporučit, s touto deskou chybu neuděláte. Pokud jde o integrovanou síťovou kartu s rychlostí 10Gbit, neměl jsem bohužel jak ji otestovat, stále nemám doma na to potřebný switch. Ovšem se zapojením do standardního 1Gbit sítě jsem žádné problémy nezaznamenal.
Takže k hodnocení …
|