Strana 2 z 4
Balení je pěkné, se všemi potřebnými informacemi. Obsahuje základní ale podstatné. Pokud jde o ovladače a SW, spoléhá se, že si vše stáhnete z internetu.
ASUS ROG STRIX B860-F Gaming WIFI deska je standardního formátu ATX. Zpracování není tak robustní jako má ROX MAXIMUS série, ale není potřeba, protože žádné extrémní taktování CPU na téhle desce vlastně není možné. Ovšem úplně šetřit se nemohlo, tím spíše když deska nadále umožňuje ty extrémní napájecí profily se stále vysokým TDP. Chlazení je však přeci jen kompaktnější.
Patice LGA 1851 se na první pohled od LGA 1700 vlastně vůbec neliší, rozměrově jsou identické (a kompatibilita chladičů zůstala), ovšem starší Intel Core procesory tam neosadíte protože se liší te počet pinů ;). Můžete je tam „natlouct“, ale fungovat to nebude, tak to nezkoušejte ;). Je jen a pouze pro nové modely Core Ultra 200. Jde o stále dvoukanálovou platformu. Takže jsou tu obligátní 4 paměťové sloty, už výhradně na všech deskách DDR5 standardu. Stejně jako AMD od RYZEN 8000 série, Intel u své novinky podporuje i CUDIMM verze DDR5 pamětí a výrobci tedy mohou uvádět i 9000+MHz podporu. Testovaná deska má již možnost osazení až 256GB.
Pokud jde o slotovou výbavu, je B860 o něco chudší než Z890, ASUS ale na tomto modelu vyžil maximum. Hlavní PCIe x16 slot má stále 16x Gen5 a k tomu současně i jeden M.2 má Gen5. Alternativně tu jsou pak ještě další 3x M.2 Gen4, a ještě PCIe x4 slot a 4x SATA. Samozřejmě dostupnost některých je dána osazením jiných.
B860 má proti Z890 i méně USB a další výbavy, ale u této TOP B860 desky se ASUS snažil. Najdeme zde dokonce nadstandardní jeden USB Type ThunderBolt 4. Jinak obvyklé prvky. Je zde 2,5Gbps LAN a k tomu „Wi-Fi 7“, opět ale nikoliv v té specifikaci vč. 320MHz režimu, má jen 160MHz, takže je to vlastně není Wi-Fi 7. BT má verzi 5.4. Integrovaný zvuk používá velmi solidní ALC4080 základ s vylepšením a posílením, potěší digitální výstup, nepotěší jen dva klasické 3,5mm konektory místo plného počtu.
Testovaná deska nemá nějaké extra prvky výbavy, má ale některé extra prvky zpracování, jako například chytře řešení bez-šroubkový velký pasiv na hlavní M.2 Gen5 pozici. Ale už nemá mechanický vzdálený uvolňovač západky grafického slotu.
Segmentový displej apod. Má jednoduché RGB podsvícené logo a všechnu obvyklou SW výbavu, včetně nových AI funkcí atd.
Propracovaný software i BIOS je stejný, jako na jiných ASUS modelech, zde samozřejmě s omezenými možnostmi taktování, které v případě CPU není vůbec možné. Taktovat lze jen integrovanou grafiku v CPU nebo RAM. Jak tedy funguje v praxi?
|