Strana 3 z 4
- Základní deska v praxi – výkon a provoz
Používat budeme nový Intel Core Ultra 285K procesor v režimu „performance“ tedy 250W nastavení (PL1=PL2). To je fakticky už OC režim, protože základní nastavení má mít PL1 = 125W, s boostem PL2 na 250W, ale jen po dobu 56s. Ovšem výkon procesoru je pak výrazně nižší (efektivita mnohem lepší). Většina lepších základních desek Z890 má jako „výchozí“ tenhle oficiální Intel Performance režim (OC), aby to prostě proti konkurenční AMD platformě mělo výkonem vůbec šanci. Problém je, že na horších deskách a speciálně mnoha OEM systémech, bude dodržované to base line 125W nastavení v základu s tomu odpovídajícím nižším výkonem. Intel zkrátka hraje stejnou hru jako s Core 12000 / 13000 / 14000 sérií, kdy nedodržuje své základní TDP a aby byl výkonově konkurenceschopný, tak umožňuje jej ignorovat, běhat na 250W stále ovšem s tomu odpovídající spotřebou. Je to jako byste u AMD RYZEN použili, co by „výchozí“ režim aktivní PBO a tvrdili, že je to výchozí nastavení toho CPU. Není.
Procesor je instalovaný v kombinaci se 360mm AiO chladičem ASUS ROG. Jako paměti máme Corsair Dominator Titanium 64GB (2x32GB) DDR5 6000MHz CL30. Grafickou kartou je referenční AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB. Používáme ultra rychlý Gigabyte Gen5 14000 SSD a aktuální Windows 11 OS. Otestovali jsme několik oblastí, které prověří funkčnost a možnosti desek.
Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Mezi různými čipsety už ale mohou být rozdíly vyšší, dané jak technologií čipsetů, tak desek, tak vyladěním BIOSů.
Z hlediska fungování a výkonu, stále narážíme na potíže u některých her a aplikací. Ovšem jde evidentně o problémy s kompatibilitou samotného nového Intelu a jeho nové generace procesorů. Aktualizace to postupně zlepšují, ale například u herního výkonu přes slíbené změny a několik nových aktualizací, se mnoho nezlepšilo, a 285K celkově výkonem stále zaostává za starým 14900K. Problémy se stabilitou systému jsou například způsobené i aktivním iGPU v CPU v některých případech apod., ale u některých aplikacích už se to podařilo opravit. Výkon nových Intel CPU je stále nekonzistentní nejen ve hrách. Například běžně v Cinebench R24 klesá výkon procesoru s každým dalším opakovaným měřením. V našem případě začali na těch 2414 bodech a po pátém opakovaném měření za sebou jsme skončili na 2372 bodech. A to i když nastavení procesoru a všeho bylo úplně identické a teploty nebyly nijak vysoké atd. Ale mohu potvrdit, že to není záležitost jen testované desky, takhle tato CPU fungují na všech Z890/B860 deskách.
Potěšující je, že mezi Z890 a B860 deskami nejsou z hlediska toho výkonu CPU na těch stejných TDP profilech žádné významné rozdíly. Liší se klasicky hlavně zpracování jednotlivých desek a určitými prvky ve výbavě a celkovým vyladěním.
B860 zachovává podporu PCIe 5.0 na hlavním slotu i současně jednom M.2. Osadit výkonné Gen5 SSD je tedy nadále možné. Ale jen jedno, další M.2 pozice už jsou Gen4 (a výrobci B860 desek na rozdíl od Z890 nemají možnost Gen5 linky přerozdělovat), což však asi drtivou většinu uživatelů nijak omezovat nebude.
ASUS u testované desky potěšitelně vyloženě nešetřil na integrovaném zvuku. Integrovaná ALC 4082 zvukovka je OK, potěší digitální vstup/výstup, ale i tahle luxusně vybavená B860 deska přišla jinak o větší počet klasických výstupů a má tak pouhé dva standardní 3,5mm porty vzadu.
Z hlediska provozních vlastností je na tom testovaná STRIX B860 dobře. Žádné výtky. Sice není chlazená efektivnějšími heatsinky s konstrukcí heatpipe + žebra, je zde jen kus kovu, ale s i PL1=PL2 nastavením TDP procesoru jsou teploty na VRM v normě. Pokud jde o spotřebu systému v zátěži CPU, budou mezi deskami mírné rozdíly, obvykle záleží i na stupni výbavy, ale hlavně na provedení VRM a nastavení výchozího profilu napětí atd.
Z hlediska možností taktování je na tom testovaná deska tak dobře, jak jen B860 může být. Intel zakázal klasické taktování CPU, takže omezeni jste jen na možnost zapnutí vyšších TDP profilů atd. V běžných domácích podmínkách pro většinu ale dostačující. Jen připomenu, že u některých základních desek ten vyšší režim TDP se kterým jsme testovali, podporován být nemusí, záleží prostě na kvalitě zpracování. Tahle deska je jednou z TOP B860 verzí na trhu vůbec, takže s tím problém nemá.
Taktovat jdou ale nadále paměti, platforma podporuje CUDIMM moduly, které umožňují vysoké takty kolem i přes 9000MHz, otázkou je, k čemu je to dobré, když většina aplikací z rychlejším RAM prakticky netěží ...
přínos výkonu je ale hodně limitovaný, trochu vidět jen v CPU limitovaných scénářích u her, v 1080p v kombinaci s extrémně výkonnou grafikou, nebo a u aplikací, které jsou na propustnosti závislé, jako 7-zip apod.) a současně musíte používat děličku, protože u nových Core Ultra 200K je rychlost pamětí přímo závislá na rychlosti sběrnice CPU jako u RYZEN procesorů a tak bez děličky běží spolehlivě „jen“ na DDR5-6400 maximálně. Pro rychlejší RAM je nutné použít děličku a pak tedy můžete provozovat klidně DDR5-10000. ASUS ROG STRIX B860-F Gaming WIFI s tím problém nemá, mohli jsme vyzkoušet Kingston FURY Renegade 2x 24GB na 8400MHz a profilování vše funguje OK!
Takže k hodnocení a závěru
|