Strana 2 z 4
Balení není tak luxusní jako u ROG Maximus, obsahuje jen to základní, ale vše podstatné tu je. Pokud jde o ovladače a SW, spoléhá na to, že si ho stáhnete z internetu, USB flash disk zde není.
Samotná ROG STRIX Z890-E Gaming WIFI deska je formátu ATX. Má masivní napájecí kaskádu s velkými pasivy. Pasivy jsou také na M.2 pozicích, ten největší má dokonce heatpipe a je použit na tom hlavním M.2 slotu pod CPU. Ostatní jsou jednoduché pláty kovu a menší a musí se navíc šroubovat.
Patice je nová LGA 1851, na první pohled se od LGA 1700 vlastně vůbec neliší, rozměrově jsou identické (a kompatibilita chladičů zůstala), ale pochopitelně starší Intel Core procesory tam neosadíte. Můžete je tam natlouct, ale fungovat to nebude, tak to nezkoušejte ;). Je jen pro nové Core Ultra 200 řadu. Jinak jde o stále dvoukanálovou platformu (a ne, ARROW LAKE nemá tajný 4kanálový řadič, jak si to někteří mylně vyložili). Takže jsou tu obligátní 4 paměťové sloty, u nové platformu už výhradně na všech deskách DDR5 standardu. Stejně jako AMD od RYZEN 8000 série, Intel u své novinky podporuje i CUDIMM verze pamětí a výrobci tedy mohou uvádět i 9000+ podporu. Nicméně z hlediska nové generace procesorů, Intel vlastně okopíroval AMD RYZEN. Ty také podporují a běží s 9000+MHz moduly, ovšem jen s děličkou. Nativně v poměru 1:1 sběrnice CPU a rychlost RAM, to funguje jen s 6400MHz DDR5 maximálně, a to nově jak u AMD, tak Core Ultra 200. Rychlejší paměti fungují jen s děličkou a jejich přínos z hlediska praktického výkonu CPU, je tedy značně omezený jen na pár aplikací. Jinak Z890 desky, včetně ASUSu, zatím oficiálně podporují stále „jen“ 192GB paměti.
Pokud jde o slotovou výbavou, tady je u Z890 vidět mezigeneračně největší posun. Z890 má totiž samo o sobě rovnou 24x Gen4 PCIe linek, CPU k tomu přidává dalších 20x Gen5. Takže o poznání mnohem více možností. ASUS toho rozhodně využil, kdy hlavní PCIe x16 slot má 16x Gen5 a k tomu současně i jeden M.2 má Gen5. Alternativně pak ještě další 2x M.2 mohou běžet v Gen5, ale v tom případě už ten hlavní GPU slot poběží v Gen4 režimu. Současně je ale možné využití řadu Gen4 slotů (další 4x M2) a je tu ještě jeden PCIe x16 slot (4 linky Gen4). Vedle toho má deska stále i 4x SATA.
USB výbava je velmi bohatá a vyloženě maximalistická. Hlavní jsou zde 2x Thunderbolt 4 USB Type-C porty s nimi funkčně souvisí také standardní HDMI a DP porty, které jsou tu přítomny. Ovšem je tu také hromada dalších USB, samozřejmě v pomalejších specifikacích, a to jak Type-C tak Type-A provedeních, nemluvě o vnitřních USB portech na desce. Rozhodně tu strádat nebudete.
Z hlediska další výbavy, je zde 5Gbps LAN a k tomu Wi-Fi 7 v plné specifikaci vč. 320MHz režimu. BT má verzi 5.4. Integrovaný zvuk používá ALC4080 základ s vylepšením a posílením, potěší digitální výstup, nepotěší jen dva klasické 3,5mm konektory místo plných 6ti :(.
Ač nejde o ROG MAXIMUS model, má segmentový displej i přímé ovládání na sobě, což rozhodně potěší. Stejně tak má i řadu OC funkcí a ke všemu samozřejmě propracovaný software i BIOS. Nejde o model na extrémní taktování, ale domácí zvládne levou zadní. Jak tedy funguje v praxi?
|