Megatest: 24 základních desek ASUS, Gigabyte a MSI – vybíráme nejlepší podvozky pro AMD - Intel Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 14 leden 2011
Přejít na obsah
Megatest: 24 základních desek ASUS, Gigabyte a MSI – vybíráme nejlepší podvozky pro AMD - Intel
Intel - základní desky a čipsety
AMD - Základní desky a čipsety
Testovací sestava, testy a srovnání
Základní desky Intel H55 za 2000 korun - testy a srovnání
Základní desky AMD 880G za 2000 - testy a srovnání
Základní desky AMD 870 za cca 2000 korun - testy a srovnání
Základní desky Intel P55 za 3000 korun - Testy a srovnání
Základní desky AMD 890GX za 3000 korun - testy a srovnání
Základní desky Intel P55 za 4000 - Testy a srovnání
Základní desky AMD 890FX za 4000 -  testy a srovnání
Základní desky Intel P55 za 5000 - testy a srovnání
Základní desky Intel X58 za 5000 korun - Testy a srovnání
Závěr a hodnocení

 

  • Základní desky Intel P55 za 4000 – testy a srovnání

A jsem u základních desek na čipsetu P55 za cenu 4000 korun. To už jsou základní desky, které toho nabízejí opravdu dost, i když stále je to z pohledu nabídky spíše takový střed nabídky. S nástupem P67 platformy samozřejmě bude jejich význam klesat, ale když už je máme otestované, tak se na ně podíváme. Vybrali jsme tyto tři adepty.

 

  • ASUS Maximus III Gene

Velmi zajímavý model, je totiž ve velikosti mATX. Je to navíc deska ze série R.O.G. To je série zaměřená především na hráče. V této cenové relaci má ASUS ještě klasicky P7P55D desky a to verze E-PRO a Deluxe. GENE je ale poněkud unikátní.

 

  • Popis

Protože se jedná o základní desku ve velikosti mATX, samozřejmě to ovlivňuje její možnosti výbavy. Ta však rozhodně není malá a deska umí například i SLI a CrossFire. Její slotová výbava zahrnuje dvojici PCIex16 slotů, a také 1x PCIex8 a 1x PCI. Najdeme 8x SATA, z toho 7 na desce a jedno jako eSATA. Deska má celkem 14x USB a samozřejmě spoustu dalších technologií, které náležejí ROG deskám, zejména pokud jde o taktování, čemuž odpovídá i výbava desky. Nemá jen podporu USB3.0 ani SATA6G.

 

  • Zkušenosti a dojmy

Unikátnost této desky je jasná. Kvalita neodiskutovatelná a zaměření na hráče a hračičky je zcela zřejmé. Tato deska z hlediska výkonu patří ke špičce a nedá se jí v tomto ohledu nic vytýkat. Pokud jde o provozní vlastnosti, vykazuje o něco vyšší spotřebu, než konkurenční modely.

Malé rozměry nejsou na škodu, výbava je slušná a rozhodně jí neschází nic. Pokud jde o taktování a to včetně automatického OC, nelze příliš kritizovat, protože je to zaměření této desky a tak je pro OC připravena a vyladěna skvěle.

 

  • Gigabyte GA-P55A-UD4

Společnost GB nabízí kolem 4000 vlastně z moderních P55A modelů jen tuto, takže alternativa je jen starší P55-UD6.

 

  • Popis

Klasická ATX deska s bohatou výbavou ve stylu GB. Deska má naprosto všechno, včetně podpory SATA6G a USB3.0. Z našich tří vybraných modelů je nejlevnější, ale rozdíl není velký. Ve výbavě má podporu SLI i CF a tedy konkrétně sloty PCiex16 dvakrát, 3x je tu pak PCiex1 a 2x PCI. Ostatní výbava je bohatá, celkem 8xSATA včetně 2xSATA6G. Najdeme i starší FDD, IDE a dokonce i porty pro COM a LPT. Zadní strana přitom nabízí další 2x eSATA, USB včetně dvou 3.0 a všechny ostatní výstupy i vstupy. Po stránce výbavy těžko kritizovat.

 

  • Zkušenosti a dojmy

Tato deska je zástupcem typického středního proudu. Nabízí vlastně všechno za přijatelnou cenu ve slušné kvalitě. Je to prostě solidní deska s maximální výbavou. Z hlediska výkonu nabízí přesně to, co má, i když o zanedbatelný kousek se v našich měřeních usadila ze tří konkurentů na posledním místě.

Deska není nijak vyhraněná použitím. Není zaměřena na hráče, ani OC, je to prostě deska, co se snaží nabídnout pro každého něco. Samozřejmě OC umí a to docela slušně, nicméně není to pro OC tak vybavený produkt, jako první testovaný ASUS model. Disponuje ale vyšší výbavou. Celkově vynikající deska za dobré peníze, co nabízí od všeho vlastně všechno.

 

  • MSI P55-GD80

U MSI jsme nakonec vybrali model GD80 i když je o něco dražší. Druhou možností byl MSI P55A Fuzion s Hydrou.

 

  • Popis

Jedná se o vysoce vybavenou základní desku v klasické velikosti mATX. Deska je orientována jak na výbavu, tak taktování. Opět nabízí SLI i CrossFire a dokonce na ní najdeme hned 3x PCIex16 v kombinaci 16+8+4 linky. Dále jsou zde 2x PCIe x1 a 2x PCI. Deska nabízí jen SATA3G a to 6+2, jeden jako eSATA. USB je také hodně, ale také žádné není USB3.0. Potěší ale hned dvojice síťových karet. Výbavu pak doplňují ovládání OC funkcí přímo z desky.

 

  • Zkušenosti a dojmy

MSI překvapuje a tento model patří k velmi dobrým deskám. Výkonově na konkurenci nijak neztrácí a naopak z hlediska provozních vlastností je dokonce na čele. Tento model nabízí skvěle vyvážený poměr mezi výbavou a OS funkcemi. Není sice v OC výkonech až tak špičková, jako ASUS ROG, ale je znát, že na OC nadšence MSI myslelo.

Opět se jedná o model, který se výbavou a OC nadšením nachází tak nějak uprostřed mezi konkurenčními modely Gigabyte a ASUS. Je to opravdu konkurence a dobrá nabídka.

 

  • Testy a vyhodnocení

Dneska si nebudeme nechávat hodnocení a výsledky na konec, protože by to bylo dost nepřehledné, takže si to nacpeme všechno do jedné kapitoly, proto jsme omezili i počet obrázků.

V testech vidíte, jak jsou na tom desky s výkonem, o zkušenostech s jednotlivými modely jsme si už řekli, takže si to pojďme shrnout.

 

  • A vítězem se stává

Opět velmi těžké rozhodování. Modely jsou po stránce výkonu i kvality velmi vyrovnané a upřímně, objektivní důvod proč tu a ne tu se hledá velmi těžko. Rozdíly jsou prostě velmi malé, ale určitě jsou. ASUS nabízí jednoznačně zajímavost, v podobě úsporných rozměrů a R.O.G, modelu, jež je zaměřen na hráče. Gigabyte zase nabízí maximum výbavy a od všeho něco. MSI pak nabízí mix toho, co ASUS a Gigabyte. Takže která je nejlepší?

                 

"ASUS Maximus III Gene"                                  " MSI P55-GD80"

Pokud hledáte mATX desku, není co řešit i na OC je ASUS Maximu III Gene jasně nejlepší. Skvělá deska, ale ta výbava je přeci jen vzhledem k rozměrům skromnější, i když málokomu bude nedostatečná. Pokud hledáte ATX desku klasické velikosti, pak je to tedy mezi MSI a Gigabyte a MSI se nám líbí o něco více. Má podobnou výbavu, ale dvě síťové karty a na OC je lépe připravena. Je ale také o něco málo dražší, což to vyvažuje. Celkově tedy na prvním místě ASUS a MSI a za nimi pak GB. Pokud by BFU vybíral podle vzhledu, tak nejvíce hlasů od naší poroty získala ASUS.

Podívejme se dále … 



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 298x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 212x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Pondělí, 18 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 830x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Úterý, 12 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1154x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Pondělí, 11 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1466x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Pátek, 08 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1314x
Komentářů: 6