Strana 11 z 14
- Základní desky AMD 890FX za 4000 – testy a srovnání
AMD platforma nenabízí tak široké cenové rozpětí modelů, takže v našem testu je zastoupena jen 4 cenovými kategoriemi. Za 4000 korun se vlastně bavíme o špičce a o Highendu AMD platformy. Jsou už jen dva modely, které se cenově vymykají. Vybírali jsme samozřejmě modely se špičkovým čipsetem AMD 890FX v kombinaci s SB850. Takže toto jsou naši tři soupeři …
- ASUS CrossHair IV Formula
Cenově nám tato deska poněkud utíká, protože stojí téměř 4500 korun. ASUS nabízí za 4000 jen modely série M4A89TD PRO a to konkrétně USB3 model. Ten by se tak hodil do testu desek za 4000 více, ale když už, tak už. Vyšší cena ale bude tento model ve srovnání s konkurenčními modely penalizovat, protože je vyšší o dost.
Tato deska je opět ze série ROG a nabízí skutečně maximum pro hráče a overclockera. Je to ale jen levnější edice, tou dražší je Extreme, jež ale stojí na poměry AMD platformy skutečně neuvěřitelné peníze, ale jako taková nabízí pro OC skutečně hodně, pro běžného uživatele ale nevyužitelně. Nicméně Ani formula toho nenabízí zdaleka málo. Deska není zaměřena na výbavu, takže ta je ve srovnání s konkurencí jen průměrná, ale nechybí nic podstatného. Najdeme hned 4x PCiex16 a tedy podpora CrossFire je maximální. Dále už jsou tu jen 2xPCI. Deska má SATA 6G nativně a to hned 6x +2x je tu SATA3G z toho jednou jako eSATA. USB jsou ale jen 2.0 a dvě jsou 3.0. Karta má pouze jednu síťovou kartu. Výbava se opět soustřeďuje hlavně na OC a nenabízí toho ani náhodou málo. Poměrně kvalitní je i integrovaná zvuková karta, na poměry integrovaných zvukovek.
Z hlediska výkonu dostává svému jménu a je to špička. Ani provozní vlastnosti nejsou špatné a pokud jde o OC možnosti, těžko chtít na platformě AMD něco lepšího. Samozřejmě s výjimkou modelu extreme, jehož možnosti ale nemáte bez dusíku šanci vůbec poznat. Ostatně i možnosti Formula jsou vysoko nad tím, co skutečně v domácích podmínkách využijete. Provedení desky se nám ale hodně líbí, je to ROG se vším všudy a pro hráče velmi lákavá deska.
Nicméně cena je vyšší než u konkurence a výbavy, i když nic vyloženě nechybí, tak třeba tu druhou síťovku bychom za danou cenu čekali také. Výbava je průměrná.
Společnost GB nabízí jeden model přesně za 4000 a to právě tento. Má ale ještě edici UD7, která však stojí více než 5000 a zase o tolik více nenabízí, protože UD5 je opravdu hodně vybavená deska.
Výbava v hlavní roli. Nejlevnější ze všech tří testovaných modelů a rozhodně nejvybavenější. Tahle deska má naprosto ultimátní výbavu v podobě 4x PCieX16, 2x PCiex1, 1x PCI, 10x SATA (6x 6G 2x 3G a 2x eSATA), IDE, FDD, COM LPT, dvě síťové karty, 14x USB včetně 3.0 … prostě úplně všechno, na co si jen dokážete vzpomenout, tahle deska má v bohatém počtu. Z naší trojici je z hlediska výbavy bezkonkurenční a ASUS CrossHair IV vedle ní vypadá docela chudě.
Gigabyte ale tentokrát nezapomnělo ani na OC, není to sice tak vyhraněná deska, ale ke vší té výbavě přidává GB ještě OC ovládání na desce. Z hlediska taktování to ale není zdaleka taková drtička, jako ROG série, i když její potenciál také zcela převyšuje možnosti domácího použití. Z hlediska výkonu na tom není špatně, ale provozně vykazuje lehce vyšší spotřebu, asi díky té výbavě.
Celkově ale takhle deska jednoznačně vede, pokud jde o tu výbavu. Má prostě všechno a ještě něco navíc. Navíc je z celé trojice nejlevnější a poměrem cena-výkon a cena-výbava těžko bude hledat konkurenci.
Výběr modelu od MSI je v této kategorii jednoduchý. Žádnou jinou desku s AMD 890FX MSI totiž nemá, takže ani alternativy vám nenabídneme. Deska stojí lehce přes 4200, takže trochu více než GB, ale zase méně než ASUS.
MSI je spíše cestou GB a soustředí se také na výbavu. Ta je také vysoká. Deska má dokonce 5x PCIex16 a k tomu 1x PCIex1 a PCI. Najdeme také 6xSATA6G a 2x SATA3G z toho 1xeSATA. Má také dvě síťové karty a od všeho ostatní dost. Slušný je počet USB a nechybí ani dvojice ve verzi 3.0. Proti oběma konkurentům ale nabízí ovladače OC přímo na desce, nicméně na OC je skvěle připravena.
Z hlediska výkonu si vede dobře, překvapuje ale z hlediska spotřeby, kde na to, že je to jen deska, je rozdíl docela patrný. Z hlediska OC je na tom překvapivě dobře, není situace tak okatě vybavena pro OC, ale její schopnosti jsou minimálně srovnatelné s ASUS CrossHair IV a o něco převyšuje GB.
Je to poměrně nenápadná deska, která ale nabízí vysoký stupeň výbavy a skvělou funkčnost. Nekřičí do světa, jako moc je vybavená, ani to že je pro hráče. MSI opět nabízí kompromis mezi oběma zaměřeními a opět skvěle.
Dneska si nebudeme nechávat hodnocení a výsledky na konec, protože by to bylo dost nepřehledné, takže si to nacpeme všechno do jedné kapitoly, proto jsme omezili i počet obrázků.
V testech vidíte, jak jsou na tom desky s výkonem, o zkušenostech s jednotlivými modely jsme si už řekli, takže si to pojďme shrnout.
Tvrdit, že jeden z modelů je lepší než ty druhé dva, to si opravdu nikdo z nás netroufne. Ty desky jsou sice rozdílné z hlediska zaměření, ale ve výsledku máme před sebou vysoce vybavené kvalitní modely, které vynikají přesně tam, kde to jejich výrobce zamýšlel. Takže vybrat vítěze je téměř nemožné. Narovinu tedy řekněme, jak to je.
"Gigabyte 890FXA-UD5" "MSI 890FXA-GD70"
Pokud vám jde o poměr cena-výkon a o výbavu, Gigabyte UD5 je jasná volba a ocenění si zaslouží. Pokud vám jde o výkon, OC i výbavu, pak je ale u nás vítězem MSI GD70, která poměrně nenápadně nabízí zatraceně hodně. Nemá tak maximální výbavu, ale je lepší v OC a líbí se nám provozní vlastnosti. Její cena není o moc vyšší než u GB. O malý chloupek to u nás tedy vyhrála, i když poměrem cena-výkon je GB lepší. A ASUS CrossHair IV Formula? Z hlediska výbavy nemůže s oběma konkurenty soupeřit, ale je úzce zaměřena na hráče a pro ně nabízí samozřejmě kromě designu i bohaté OC funkce atd. Pro taktování a to opravdu extrémně schopný model, je na to nejlépe vybavena a má nejvyšší výkon, i když rozdíl je stěží měřitelný. Penalizuje ji ale vyšší cena a ten stupeň výbavy za ni. Pokud jde o názor našich BFU, tak vybírat podle vzhledu, kupodivu u nich vítězí model Gigabyte před ASUS ROG.
Podívejme se dále …
|