Strana 1 z 14
Megatest: 24 základních desek od ASUS, Gigabyte a MSI
– vybíráme nejlepší desky pro AMD a Intel
Nabídka základních desek je široká, která je ale ta úplně nejlepší pod náš procesor Intel nebo AMD? Zjistili jsme to …
Každou chvíli na nás výrobci vychrlí novou sérii desek, novou modelovou řadu, či třeba novou revizi s novým označením. Pravidelně pro vás děláme dílčí testy jednotlivých modelů desek pro Intel i AMD a v roce 2010 jsme jich měli skutečně hromadu. A protože se v tom sami ztrácíme, rozhodli jsme se udělat si v tom všem pořádek a při té příležitosti jsme si řekli, proč z toho neudělat článek ….
- Která základní deska je ta nejlepší?
Úkol zněl jednoduše, vybrat nejlepší základní desku pro všechny platformy v několika cenových hladinách. Zdánlivě jednoduchá věc se ale záhy zkomplikovala, když jsme si pořádně spočítali, kolik těch desek vlastně je. Chtěli jsme také využít některé naše poznatky o různých modelech z našich dílčích testů, ale protože jsme ne všechny modely testovali na stejné sestavě, nelze pořádně posoudit výkon. Takže se nedalo nic dělat, než se pustit do práce. Oslovili jsme tři hlavní značky a výrobce základních desek, které nás na našem trhu zajímají, tedy firmy ASUS, Gigabyte a MSI a chtěli jsme po nich, aby nám v každé cenové kategorii u každé platformy poslali to nejlepší, co mají. Udělali jsme si také vlastní výběr a půjčili desky od našich dalších partnerů i příznivců a tak jsme postupně nashromáždili a otestovali více než 30 základních desek, i když do dnešního testu jsme zařadili „pouze“ 24 modelů. V každé cenové relaci na každé platformě jsme zařadili jeden model od každého výrobce, který je dané cenové hladině svou obvyklou cenou úplně nejblíže a líbil se nám nejvíce.
V dnešním testu tak najdete stručná srovnání trojice modelů v těchto cenových kategoriích:
- Základní desky za 2000 korun pro AMD (880G/870) a Intel (H55)
- Základní desky za 3000 korun pro AMD (890GX) a Intel (P55)
- Základní desky za 4000 korun pro AMD (890FX) a Intel (P55)
- Základní desky za 5000 korun pro Intel LGA1156 (P55) a Intel LGA1366 (X58)
Pokud se divíte, jak to, že u cenové kategorie za 5000 korun chybí platforma AMD, tak je to z jednoduchého důvodu. Takové desky nejsou. Špičku tvoří desky za cenu kolem 4000 korun, a výše jsou tam už jen dva modely, jeden Gigabyte za 5800 a jeden ASUS za 7000, které se trochu vymykají a do kategorie za 5000 se ani nevejdou.
(jedna ze 4 velkých hromad ...)
Naopak u platformy Intel X58 se rozhodně desek za více než 5000 na trhu nachází dost a dost, ale těm se věnujeme poměrně podrobně v samostatných testech a tam máme slušný přehled, možná větší, než jaký je skutečně o X58 platformu reálný zájem. Dnes jsme si ale udělali čas na ty nejlevnější X58 desky a to nám pro dnešek stačí, abychom ten dnešní megatest udělali zajímavým pro minimálně 95% uživatelů.
Dnes se nebudeme každým modelem zabývat dopodrobna, ani vás nebudeme trápit bohatou obrazovou galerií. Většinu testovaných modelů v nějaké revizi jsme jednak v testu již měli a dnes to ani není to, o co nám jde. Všechny modely jsme podrobili krátkým testům na stejné platformě a (Intel a AMD), změřili výkon, provozní vlastnosti a zkusili něco taktování. Cílem je udělat u každého modelu jeho krátkou recenzi a srovnat jej s nabídkou konkurence, a ve finále zjistit, který model je nejlepší.
No a abychom ten test udělali kompletní, u každé soupeřící trojice desek jsme vždy ukázali desky skupině 10 lidí, kteří něco o deskách buď vědí jen velmi málo, nebo vůbec nic a zeptali jsme se na jednoduchou věc. Která je hezčí a tedy, kterou by si vybrali podle vzhledu. Dopadlo to zajímavě.
Takže je to taková výprava za tím, jaký je vlastně stav a vůbec jak se věci mají kolem současných základních desek u nás nejpreferovanějších výrobců – ASUS, Gigabyte, MSI.
Jeden z největších značkových výrobců základních desek na světě (o prvenství se perou s Gigabyte a oba výrobci tvrdí, že jsou jednička a mohou si to dovolit – tak těsný ten souboj je) s opravdu širokou nabídkou základních desek, která zasahuje všechny cenové segmenty a všechny oblasti použití a specializací. V současné době je u nás ASUS vnímán, jako leader high endového a herního segmentu desek, kde nabízí specializované modely řady R.O.G. Základní desky nižších běžných řad jsou ale vnímány jako běžný z řady nevybočující standard.
Největší konkurent společnosti ASUS, se kterou soupeří vyrovnaně na všech frontách. Nabídka Gigabyte se ale orientuje spíše na střední segment. Ve střední třídě desek mají právě Gigabyte základní desky nejsilnější pozici a jsou velmi populární. V oblasti High-endu má sice Gigabyte také co nabídnout, ale nemá zdaleka tak specializované modely, jako ASUS, čemuž odpovídá i pozice v tomto segmentu. Nicméně Gigabyte to plánuje příští rok změnit uvedením série G1.
Před lety možná i nejsilnější značka desek na našem trhu. Jenže poté začala kvalita upadat a s ní i podíl desek této firmy na našem trhu. Konkurence MSI předběhla ve všech směrech. Výsledkem byl opravdu titěrný podíl vůči ASUSu nebo Gigabyte. MSI se nicméně před zhruba 2 lety vzpamatovalo, zcela změnilo přístup a výsledkem je současná generace základních desek, která si po stránce kvality a provozu s nejlepšími modely konkurence v ničem nezadá. MSI se opravdu snaží a rozhodně desky této společnosti nelze při výběru dnes přehlížet a tak v našem testu nesmí chybět.
Na trhu existují i další značky desek, jako třeba EVGA, Intel, BIOSTAR, Jetway či ECS a další, na které také můžeme narazit, ale ty zdaleka nehrají tak významnou roli, jako tři výše uvedení výrobci s jejich modely. Z dnešního testu je tedy vynecháme, ale neříkáme, že do nějakého budoucího megatestu je nezařadíme ….
Pojďme si tedy představit základní desky a testované platformy.
|