Strana 5 z 14
- Základní desky Intel H55 za 2000 korun – testy a srovnání
Dostáváme se k první trojici základních desek. Do testů jsme zařadili modely s čipsetem Intel H55 ve velikosti m-ATX za cenu zhruba 2000 korun včetně DPH. Naši soupeři jsou následující a naše minirecenze vezměme abecedně podle značek:
Prvním modelem je P7H55-M. V této řadě existuje několik dalších podobných variant, včetně USB3 verze, ale tahle jediná se nachází nejblíže 2000 korunám. Levnější verzí je model s koncovkou LX, který stojí kolem 1800 korun a nabízí jen základní výbavu a jen 2 sloty pro paměti.
Deska nabízí jen to základní, ale vše v dostatečném množství. Takže najdeme 6x SATA3G, 12x USB2.0, PCieX16 1x, PCix1 celkem 2x a jednou je tu i PCI. Deska nabízí podporu OC a všechny důležité ASUS technologie včetně ExpressGate. Pro připojení grafiky v případě osazení CPU s integrovanou grafikou, najdeme HDMI a VGA.
Samotná deska je strohá, ale nepostrádá nic, co by měla deska pro běžný počítač mít. Po stránce výkonu, jak vidíte v grafech níže na stránce, je na tom deska dobře, trochu vyšší je spotřeba sestavy s touto deskou proti konkurenci, ale všechny rozdíly s přihlédnutím k nějaké té chybě měření, jsou v podstatně zanedbatelné.
Pokud jde o taktování, deska umí standardní věci, ale na 4GHz jsme se dostávali celkem s obtížemi, a je znát, že to není overclockerská deska. Pokud využijete automatického systému taktování, tak více než 3GHz s tímto CPU nedosáhnete. Pochybuji ale o tom, že OC je u této kategorie desek něčím rozhodujícím.
Gigabyte nám do testu poslal svůj model GA-H55M-D2H. Jeho alternativou je model s koncovkou UD2H, který je o 200 korun dražší a už přesahuje cenu 2000 korun. Zajímavý je i model označený jako GA-H55N-USB3, který je ještě menší než mATX – je velikosti mini-ITX a stojí kolem 2300 korun.
Model od Gigabyte je o něco levnější než testovaný ASUS model. Má jen dva sloty pro paměti, ale kupodivu má dva sloty PCieX16 pro grafiky a dokonce podporu ATI CrossFire (16+4 linky). Jinak má standardně 6x SATA 3G a 12x USB 2.0. a dva PCI sloty. Ze zajímavých technologií stojí za to vypíchnout USB PowerBoost, která nabíjí různá zařízení rychleji než normální USB. Pro připojení monitorů k případné integrované grafice v CPU, deska nabízí HDMI, VGA a také DVI.
Až na dva sloty pro paměti, je deska celkově o něco málo výbavou zajímavější než první testovaný ASUS. Po stránce výkonu je na tom mezi H55 deskami velmi dobře i spotřeba je z testovaných desek nejnižší. Ale samozřejmě rozdíly jsou velmi malé, než aby toto hrálo nějakou významnější roli.
Taktování této desce také není cizí. Obsahuje technologii DualBios, stejně tak umí i automatické OC. Dojmy z taktování jsou ale podobné jako u ASUSu. Je znát, že deska není pro OC určena. 4GHz z našeho CPU umí vytáhnout, ale trochu to drhne. Na automatiku se také takt zastaví kolem 3GHz. Opět ale u této desky není OC schopnost vlastně moc podstatná a běžné OC to zvládne.
Poslední z trojice je model od MSI. Konkrétně typ H55M-E33. Jak vidíte, je v mnohem podobný modelům ASUS a GB. Existuje i levnější verze E23, která má opět jen 2 sloty pro paměti. Za 2500 korun pak nabízí GB model ED55 v mATX provedení, který dokonce disponuje WiFi.
Deska má 4 sloty pro paměti a podpora je tedy pro 16GB paměti. Má 1x PCiex16, 2x PCIex1x a 1x PCI. Disponuje 6x SATA, kdy dva jsou pootočeny o 90°. Deska má také bonusové technologie MSI, které jsou obdobou těch, které mají GB i ASUS. V mnoha ohledech je přístup firem rozdílný, ale výsledek velmi podobný. Na zadní straně najdeme výstupy na grafiku HDMI, VGA a DVI, k vidění jsou i oba PS2 konektory.
Tento model si s konkurenčními ASUS a Gigabyte v ničem nezadá. Stojí stejně a nabízí v podstatě to samé. Výbava je celkově o něco bohatší, ale podobná tomu co nabízí testovaný ASUS model. Výkonově se ale tato deska řadí pod oba konkurenční modely, i když opět s velmi malým rozdílem, než aby to hrálo nějakou významnější roli. Z hlediska provozu je na tom dobře. Celkově působí trochu čistěji a jednodušeji než modely konkurence, ale rozhodně o nic méně kvalitněji.
Pokud jde o taktování tak tato deska se s námi prala nejméně a 4GHz dosáhla bez problémů. Na automatiku se ale nijak výrazně přes 3GHz nedostala. Přesto z hlediska OC se nám ze všech tří modelů zdála nejvíce přátelská. Ale i zde je jasně poznat, že OC není to, k čemu je deska předurčena.
Dneska si nebudeme nechávat hodnocení a výsledky na konec, protože by to bylo dost nepřehledné, takže si to nacpeme všechno do jedné kapitoly, proto jsme omezili i počet obrázků.
V testech vidíte, jak jsou na tom desky s výkonem, o zkušenostech s jednotlivými modely jsme si už řekli, takže si to pojďme shrnout.
Zde poprvé narazíme na fakt, že mezi těmi třemi deskami není vlastně většího rozdílu. Protože jsou osazeny stejným čipsetovým základem a z valné většiny i stejnými čipy a mají podobnou výbavu, tak prostě z funkčního hlediska není možné říci, že ta a ta je jednoznačně lepší a další dvě jsou na nic. U grafických karet jsou rozdíly třeba mnohem větší. Ani jednou z testovaných desek nemůžete udělat chybu. Ale stejně …
"Gigabyte H55M-D2H"
Z hlediska výbavy a fungování (mimo OC, tam byla MSI lepší) se nám nejvíce líbí model Gigabyte H55M-D2H, která byla i naší 10ti člennou porotou BFU označena za nejhezčí desku ze všech tří. Takže první malé vítězství pro Gigabyte, i když je to doslova jen o PIN před konkurencí.
Podívejme se dále
|