Strana 6 z 14
- Základní desky AMD 880G za 2000 korun – testy a srovnání
Další trojice základních desek reprezentuje platformu AMD a jak jinak než s integrovanou grafikou, tedy čipset AMD 880G. Opět jsme vybrali do testu modely ve velikosti m-ATX a tohle je naše trojice soupeřů:
Tento model se prodává za cenu pod 2000, ale můžete mít i ten samý vybavený USB3, který stojí o 200 korun více. Pokud preferujete klasickou velikost ATX, pak za dalších pár korun navíc můžete mít model M4A88T-V EVO/USB3.
Deska má vše podstatné. 4 sloty pro paměti DDR3, integrovanou grafiku Radeon HD 4250 s DX10.1, PCIex16 slot, dva PCIex1 a jeden PCI. Má také 6x SATA, ale jen specifikace SATA3G, protože má jižní můstek SB710. Nabízí až 12x USB 2.0 a na zadní straně najdeme grafické výstupy HDMI, VGA a DVI.
Za 1900 korun těžko čekat více, pokud postrádáte USB3.0, je možnost si připlatit 200 korun na verzi se dvěma USB3.0 konektory. Z hlediska výbavy se této desce nedá vlastně nic vytknout. Z hlediska zpracování by snad jen alespoň dva SATA konektory mohly být pootočeny o 90°. Deska disponuje všemi technologiemi ASUS pro AMD platformu, včetně odemykání jader (Unlocker), automatického OC integrované grafiky i procesoru (TurboV a GPU NOS) atd.
Pokud jde o výkon tak AMD 880G čipset je o něco pomalejší, ale rozdíly jsou opět velmi malé. V rámci 880G desek je na tom tento model ASUS nijak nevybočuje z normálu. Pokud jde o taktování, kde náš X6 1090T bylo cílem dostat na 4GHz, tak se nám této hodnoty stabilně na této desce nepodařilo dosáhnout, ale byli jsme docela blízko. Na automatiku deska zvýší takt u tohoto procesoru již jen o málo. Přeci jen procesor má ještě Turbo režim. Odemykání jsme nezkoušeli, protože na našem X6 není již co odemykat. Celkově s deskou nebyly žádné problémy.
Od Gigabyte nám dorazil do testu model UD2H (veze 1.4), který také nemá USB3.0, který disponuje o 400 korun dražší verze 880GMA-UD2H. levnějším modelem je naopak D2H model, ale rozdíl proti UD2H je jen 100 korun. Opět existují i ATX verze, kterou je 880GA-UD3H za nějakých 2300 korun.
Deska má stejnou čipsetovou výbavu jako předchozí model, tedy AMD 880G +SB710. GB ale trochu pozměnilo výbavu. Na desce najdeme 5xSATA 3GB a v zadu ještě jeden eSATA3G. 12xUSB i FireWire. Pokud jde o sloty, tak je tu 1x PCIex1, 1x PCIeX16 a 2x PCI. Zadní strana skýtá výstupy HDMI, VGA a DVI.
Deska toho nabízí o chlup více než konkurenční model ASUS. Opět je výbava o něco málo bohatší. Stejně tak nechybí řada doplňkových technologií, GB ale nemá žádnou specializovanou odemykací utilitu, to má jen v BIOSu. Nicméně disponuje vším ostatním včetně automatického OC a rychlonabíjecích USB.
Taktování na 4GHz u našeho šestijádra nebylo až takový problém, automatika však CPU nechtěla moc taktovat. Celkově ale ničím v tomto ohledu nepřekvapila a nabízí to, co nabízet má. Z hlediska výkonu vůči konkurenci na tom je velmi době, i když opět jsou rozdíly malé až bezvýznamné.
Suverénně nejlevnější model 880G, který stojí pouhých 1600 korun. To je o 250-300 korun méně než konkurence. MSI má také vyšší model s označením E-45, který už ale stojí 2300 korun.
Čipsetová výbava je opět AMD 880G+SB710, deska nabízí PCiex16 slot, 2x PCIex1 a 1x PCI. Najdeme také 6x SATA a to včetně 4 pootočených o 90°. Nechybí možnost až 12x USB. Zadní výstupy skýtají trochu chudý pohled na VGA a HDMI konektor a nechybí dokonce archaický Serial Port.
Nižší cena se na kvalitě součástek nijak nepodepsala a snese plně srovnání s konkurencí a to i co se technologie výbavy týká. MSI má odemykací utilitu, taktovací utilitu, nabíjecí utilitu, prostě všechno co konkurence. Líbí se nám rozložení výbavy po desce, výhrady máme jen k zadním konektorům, kde je to trochu chudší.
Z hlediska výkonu na tom není vyloženě zle, ale končí s lehkým odstupem za konkurenty, i co se provozních vlastností týká. Rozdíly jsou ale opět velmi malé. Taktování je u této desky poměrně přístupné, ale na 4GHz jsme se s naším CPU nedostali, ale opět jsme nebyli zase tak daleko. Na automatiku je výsledek OC podobný, jako u konkurence. Celkově z funkčního hlediska žádný významný rozdíl.
Dneska si nebudeme nechávat hodnocení a výsledky na konec, protože by to bylo dost nepřehledné, takže si to nacpeme všechno do jedné kapitoly, proto jsme omezili i počet obrázků.
V testech vidíte, jak jsou na tom desky s výkonem, o zkušenostech s jednotlivými modely jsme si už řekli, takže si to pojďme shrnout.
Opět narážíme na skutečnost, že rozdíly mezi těmito třemi modely z hlediska funkčnosti jsou naprosto minimální. Musíme konstatovat, že chybu neuděláte ani jedním testovaným modelem. Stejná čipsetová i čipová výbava prostě nedává prostor pro odlišnosti. Nicméně máme dva favority. Pokud vám jde hodně o cenu, tak MSI 880GM-E41 nemá konkurenci. Poměrem cena-výkon je jasná volba. Nicméně opět celkově zabodoval nejvíce Gigabyte, který vyhrál na celé čáře, co se týká vzhledu desek u našich BFU porotců. Nemůžeme však říci, že by rozdíl mezi ním a ASUSem byl nějak propastný. U nás GB ale celkově boduje celkovou výbavou a jejím rozložením za danou cenu.
"Gigabyte 880GM-UD2H" "MSI 880GM-E41 za poměr cena-výkon"
Podívejme se dále …
|