Strana 9 z 14
- Základní desky AMD 890GX za 3000 korun – testy a srovnání
Na řadě jsou desky za 3000 a tentokrát na platformě AMD. Zde operují desky s čipovou sadou AMD890GX. Ta má integrovanou grafiku a to rovnou tu aktuálně nejvýkonnější na světě – ATI Radeon HD 4290 s DX10.1 a 128MB vlastní paměti. Desky jsou ale napěchované výbavou i v ostatních směrech, je to taková AMD 890FX křížená s AMD 880G. Nabídka modelů je nicméně poměrně úzká, takže vlastně ani jiné než následující tři desky tam nejsou.
ASUS má dva modely s AMD890GX, nicméně je to vlastně jeden a tentýž, liší se jen v podpoře USB3, i když cenový rozdíl mezi nimi je kvůli tomu 300 korun. Z hlediska poměru cena-výkon je jasné, že je lepší vzít ten bez USB3.
Nativní podpora SATA6G, natočené konektory + eSATA3G vzadu. Hromada USB 2.0 + 2x USB3. Podpora CorssFire na všechny způsoby, dvojici PCie x16, PCix1 a x4 + 2xPCI. Samozřejmě integrovaná grafika, takže k tomu patří i grafické výstupy HDMI, VGA, DVI. Opět z hlediska výbavy není co vytknout a nic neschází.
Ze všech tří modelů je nejdražší. Z hlediska funkčnosti jí ale není co vytýkat. Technologie odemykání jader a taktování na všechny způsoby fungují bez chyby. Pěkné je zpracování chlazení.
Taktování samo není úplně ideální a 4GHz hranice u X6 odolává statečně. Nicméně opět se nedá říci, že by pro běžné OC deska v něčem zaostávala. Celkově podle očekávání velmi dobrá a funkční deska.
Plná nálož od Gigabyte, deska se všemi aktuálními technologiemi, které GB vůbec má. Stojí přesně 3000, takže cena více než příznivá a jiný model v nabídce GB s AMD 890GX ani není …
Vzhledem ke stejnému čipovému základu, tedy AMD 890GX+SB850, je výbava desky stejná, co u ASUSu. Liší se jen v drobnostech a provedení. 6x SATA6G + 2x SATA3G a všechny pěkně natočené. Hromada USB2.0 + 2x USB 3.0 a FireWare k tomu. 2x PCiex16 takže podpora CrossFire. Najdeme i PCIex1 celkem 3x a dva PCI sloty.
Kvalitní zpracování ve všech směrech, maximalistická výbava po všech stránkách. Z hlediska výkonu ale opět nelze najít významnější rozdíl proti konkurenci. I podpora technologií ve všech směrech je v podstatě identická.
Pro taktování není tato deska nějak výrazně navržena, ale zase to v žádném ohledu nevadí. Běžné OC zvládne s přehledem a ke 4GHz s X6 není daleko. Samozřejmostí jsou i automatické OC funkce. Celkově není co vytknout.
Konečně trochu rozdílů proti konkurenci. MSI nabízí jediný 890GX model a proti ASUSu a GB má zvláštnost tu, že je to mATX deska. Navíc je ze všech nejlevnější.
Jedná se o mATX desku, takže výbavy je o něco méně než u větších ATX desek konkurence. V tom nejdůležitějším se ale zásadně neliší. Deska umí CrossFire, má dva PCiex16 sloty, ale už jen 1xPCIex1 a 1x PCI. Musí si vystačit se 4x SATA6G na desce a 1xeSATA vzadu. Má samozřejmě i USB3.0 a dostatke USB2.0. Neliší se v ničem v oblasti grafické karty, kterou je jak jinak než ATI HD 4290 se 128MB paměti, DX10.1 a k tomu náleží výstupy HDMI, VGA a DVI.
Tahle deska nabízí mATX velikost, což je pro desku s integrovanou grafikou ideální velikost. Konkurence toto nenabízí. Samozřejmě menší velikost znamená i mně výbavy, ale to nejpodstatnější je tam v dostatečném množství. Z hlediska výkonu nehraje velikost roli, ale už může hrát z hlediska provozních vlastností, kde tento model s náskokem 10W uniká větším konkurentům.
Ani OC není této desce cizí a s přehledem se vyrovná konkurenci, i co se podpory různých technologií týká. Kvalitativně je na tom také zcela srovnatelně.
Dneska si nebudeme nechávat hodnocení a výsledky na konec, protože by to bylo dost nepřehledné, takže si to nacpeme všechno do jedné kapitoly, proto jsme omezili i počet obrázků.
V testech vidíte, jak jsou na tom desky s výkonem, o zkušenostech s jednotlivými modely jsme si už řekli, takže si to pojďme shrnout.
U této kategorie můžeme říci, že je tu konečně nějaký rozdíl mezi modely. Ne tedy z hlediska funkčnosti nebo výkonu, ale MSI získává kladné body za mATX provedení a protože jsou to desky s integrovanou grafikou, navíc tak výkonnou, je podle nás modelem nejzajímavějším. Nemluvě o tom, že je i nejlevnější. Samozřejmě ztrácí něco na výbavě kvůli velikosti a tak pokud hledáte fullATX desku s plnou výbavou, můžeme zase rozhodně říci, že Gigabyte GA-890GPA-UD3H je podle nás nejlepší, tedy kromě toho, že se našim 10ti BFU líbil vzhledově nejvíce.
"Gigabyte 890GPA-UD3H ATX a MSI 890GXM-G65 mATX"
Podívejme se dále …
|