Strana 14 z 14
Původně měl tento test vyjít už v první polovině prosince, ale sehnat všechny modely nebylo tak snadné a otestovat to všechno v rovnocenných podmínkách se nám nějak protáhlo. Pak ještě hodnocení všech modelů, prostě bylo toho nějak více, než jsme odhadovali. Takže to tedy vyšlo se zveřejněním až na teď.
V podstatě to můžeme brát jako takové rozloučení se s P55/H55 platformou, které jsou již nahrazeny a brzy začneme s uváděním testů desek P67/H67 sérií. Stejně tak se velmi brzy rozloučíme s AM3 AMD800 deskami, které budou nahrazeny za 3 měsíce. Zbude nám tu tak X58, jež bude stále aktuální ještě vlastně téměř celý rok. Nicméně určitě nelitujeme, konečně jsme si dali dohromady všechny poznatky z dílčích testů a vybrali ty nejlepší modely. Příště se pokusíme vydat podobný test a přehled trochu s lepším načasováním.
V každé cenové kategorii u každé platformy jsme si už hodnocení udělali a udělali doporučení a ocenění. Teď tedy takový souhrn poznatků, na co jsme přišli, protože najednou otestovat téměř 30 desek se vám jen tak nepodaří.
V první řadě musíme vážně konstatovat, že ASUS a Gigabyte konečně mají zdatného konkurenta. MSI skutečně povstalo z popela a nabízí základní desky, které si s konkurenčními ASUS a GB, které ale stále jasně udávají tempo, nezadají. MSI se opravdu hodně zlepšilo a je to hodně znát. Z bojující dvojice tu tedy opravdu máme minimálně trojici.
Všichni tito konkurenti se také ostře hlídají a tak není divu, že často jsou ve stejné kategorii tři produkty, které jsou naprosto srovnatelné, a prostě neexistuje skutečně rozumný důvod, proč dát jednomu přednost. To výběr určitě neulehčuje. Nicméně není to nic divného. V jiných cenových kategorií lze ale pozorovat rozdíly v přístupu a jednotlivé modely se liší v tom, že nabízí trochu něco jiné, než konkurenti.
ASUS má jednoznačně nejširší paletu desek a nabízí modely přísně vyhraněné a zaměřené. Nicméně jeho nižší série nejsou většinou nějak zvlášť atraktivní a to ani cenově. Pokud se ale bavíme o vyšších segmentech tak ASUS se svou ROG a TUF sérií jednoznačně boduje. Výkon, kvalita a OC to jsou jeho přednosti.
Gigabyte do uvedení G1 série před pár dny mělo nabídku desek, které byly všechny vlastně úplně stejné a odstupňovány byly cenově podle výbavy. Zpracování a styl byl jednotný. GB si zakládá na výbavě a poměru cena-výkon (cena-výbava) při vysoké kvalitě a v tomto ohledu mu oba konkurenti většinou koukají s odstupem na záda.
MSI se snaží nabídnout něco od každého. Většinou nabízí jen o málo chudší výbavu než GB, ale OC schopnosti má srovnatelné s ASUS modely. Cena je většinu víceméně uprostřed. Kvalitou srovnatelné po všech stránkách, často má ale nejlepší provozní vlastnosti. Také však nemá výrazněji vyhraněné modely, i když Fuzion série je trochu speciálnější.
Pokud jde o výkon, tak mezi čipovými sadami jsou rozdíly, ale poměrně malé. Mezi vlastními základními deskami se stejnou čipovou sadou jsou ale výkonové rozdíly naprosto zanedbatelné. Ale jsou tam drobné rozdíly a někteří dokázali naladit své modely o něco lépe.
Taktovací schopnosti většinou vždy převyšují domácí potřeby taktování. Některé desky ale přesto nabízejí OC možnosti a schopnosti vysoko nad možnosti domácí potřeby a dokonce i vysoko nad potřeby většiny extrémnějších taktovačů.
Výraznější technologické a kvalitativní rozdíly mezi značkami a vyrovnanými modely nehledejte. Nejsou. Všechny firmy mají téměř identické technologie, jinak se samozřejmě zaměřují a občas se liší zpracováním, ale ve výsledku jsou srovnatelné. ASUS má u svých špičkových modelů většinou něco výbavy a vychytávek navíc, ale dnes už jsou to často věci, které vlastně běžný uživatel nepotřebuje. Díky ostrému konkurenčnímu souboji jsou totiž i na nejlevnějších deskách dnes přítomny technologie a výbava, za kterou se dříve připlácelo na prémiové modely a u těch tak dnes musí výrobci hodně přemýšlet, co nabídnout a většinou nenabízí nic, co by běžný uživatel vážně potřeboval.
Dnes tedy máme minimálně tři soupeřící značky, které jsou schopny nabídnout ve většině segmentech zcela vyrovnané produkty, i když každý výrobce se na něco zaměřuje více. Z testů a srovnání jasně vidíte, který na co. Udělili jsme řadu ocenění a vyšlo to velmi vyrovnaně. Každý z výrobců je schopen v některých cenových relacích nabídnout o kousek více než ti druzí. Rozdíly jsou ale často opravdu malé a hledáte je skoro lupou. Výběr je tak často složitý a občas si téměř můžete hodit korunou. Protože jsme v každé cenové relaci vybrali vlastně tři nejlepší modely, tak můžeme bezpečně říci, že ani jedním z téměř 3 desítek zmíněných modelů chybu vlastně neuděláte. I když někde se dá i podle objektivních hledisek vybrat ten nejlepší produkt.
Samozřejmě v podobných testech budeme pokračovat, ale pravděpodobně se dalšího dočkáte až v závěru roku, kdy už to bude souboj desek Intel P67 možná i X68 a AMD AM3+ a desek pro Llano procesory. Tímto tedy vlastně končíme s P55 platformou a AM3 platformou a dál už budeme testovat nové P60/H60 desky, občas ještě X58 desky a brzy také AM3+ desky.
Za zapůjčení desek děkujeme společnostem:
A několika soukromým osobám.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|