Strana 8 z 14
- Základní desky Intel P55 za 3000 korun – Testy a srovnání
Jako další jsou na řadě modely základních desek za 3000 korun, tedy taková střední třída. Začneme u platformy Intel LGA1156 a tedy aktuálním P55 čipsetem. Zde už je nabídka široká a modelů je tu celá řada. Drželi jsme se tedy cenové hranice 3000 korun včetně DPH a vybrali jsme následující …
ASUS má kolem ceny 3000 hned několik modelů P7P55D, vybrali jsme edici E. Nicméně podle nás je nejzajímavějším modelem ASUS Sabertooth 55i, který se však bohužel do 3000 nevejde a stojí zhruba 3300 korun. Jako takový je ale hodně zajímavý, bohužel jeho dostupnost je a bude minimální.
Tohle je aktuální model, takže nabízí i SATA6G a USB3.0, čímž se liší od starších edic, ale ani jedno není nativní, a jen prostřednictvím přídavných čipů. Deska má nativní ATI CrossFireX podporu, ale má jen 16+4 linky. Najdeme i 2x PCI a 3x PCIex1. Nechybí 7x SATA3G a 2x SATA6G a ještě jeden eSATA3G je vzadu.
Samotná deska je kvalitní a je vybavena náloží technologií ASUS včetně různorodé podpory pro OC. Je to typicky deska střední třídy s bohatou výbavou a funkcemi v rovnováze. Nechybí technologie jako MemOK a TurboV včetně autotaktování. Kvalita desky je na vysoké úrovni a výtku máme snad jen k tomu, že žádný se SATA konektorů není o 90°pootočen.
Z hlediska výkonu deska nijak nevybočuje a poskytuje přesně to co má. Opět těžko hledat nějaké zádrhely ve funkčnosti. Pro OC je deska vybavená dobře, i když opět to není deska na OC zaměřena. Nicméně dostat na 4GHz Core i5 není žádný problém. I automatické OC funguje dobře, i když to se samozřejmě ke 4GHz nedostane. Celkově dobrá a funkční deska.
Aktuálním modelem je právě tato deska, která také nabízí USB3.0 a SATA6G a kolem 3000 Gigabyte nemá žádný jiný model, takže je to o to jednodušší.
Je to v podstatě to samé, co ASUS. 2x PCIeX16 a tedy podpora ATI CrossFireX (16+4), 2x PCIex1 a 3x PCI sloty. 6x SATA 3G + 2x SATA6G, ale již žádný e-SATA. Až 12x USB 2.0 + 2x USB 3.0. Při pohledu na zadní stranu desky určitě nebudete trpět nedostatkem USB. Celkově nabízí opět to co má v této kategorii deska nabízet.
V tomto případě Gigabyte nabízí obdobnou, či v oblasti SATA nižší výbavu než ASUS, ale zase má vzadu rovnou více SATA. V ostatních ohledech jsou desky vyrovnané. Oceňujeme ale dva SATA6G konektory, které jsou otočeny o 90°. Z hlediska výkonu je to ohraná písnička, ano hádáte správně, je to také vyrovnané. Deska je také nabitá technologiemi Gigabyte, včetně OC funkcí, takže ani zde nenajdeme větší rozdíl.
Pokud jde o OC, tak 4GHz z Core i5 tahle deska dostane také a svým přístupem k OC je na tom podobně jako ASUS, takže opět nelze najít rozdíly. Z hlediska funkčnosti si nelze mezi těmito deskami prostě vybrat lepší a horší.
Na stejné úrovni, co výše uvedené modely ASUS a GB je tento model. MSI ale nabízí za 250 korun dráže i model Big Bang Fuzion P55 s Hydra čipem. Ale to je konkurence pro ASUS SaberTooth 55i. Zůstaneme u modelu za 3000 …
Stejně jako oba konkurenti, má i tahle deska 2x USB3.0 a 2x SATA6G navíc k 6xSATA3G a až 12x USB2.0. Také podporuje CrossFire takže má dvě PCIeX16 linky (16+8). Dále nabízí 2x PCIex1 a 3x PCI. Výbavou ani tento model nevybočuje zvyklostem.
Ze všech tří modelů je tento vzhledově nejjednodušší, opět ale má některé ovládací OC prvky přímo na sobě. Líbí se nám otočení SATA konektoru. Výkonově j e na tom opět vyrovnaně s konkurencí. A pokud jde o OC, je to stejná písnička.
Celkově tahle stroze působící deska si s konkurencí nezadá a nemáme k ní žádné funkční výhrady.
Dneska si nebudeme nechávat hodnocení a výsledky na konec, protože by to bylo dost nepřehledné, takže si to nacpeme všechno do jedné kapitoly, proto jsme omezili i počet obrázků.
V testech vidíte, jak jsou na tom desky s výkonem, o zkušenostech s jednotlivými modely jsme si už řekli, takže si to pojďme shrnout.
Opět se těžko na základě výkonu a OC schopností určuje vítěz, desky jsou zase kvůli stejným čipsetovým i čipovým základem vlastně stejné. Rozdíly jsou v přístupu a výbavě. V celkové kvalitě desek bych ale rozdíly také nehledal, takže rozhodují drobnosti a ty říkají, že …
"ASUS P7P55D-E"
Nejvíce se nám líbila ASUS P7P55D-E, celkově má o trochu lepší výbavu a snazší a přístupnější OC. Našim BFU se také vzhledově líbila nejvíce s malým náskokem před Gigabyte. ASUS tedy získává první drobné vítězství, ale je to opět s minimálním rozdílem před konkurencí …
Podívejme se dále …
|