Strana 2 z 5
Začněme u balení desky. To je střídmé, ale dostatečně informativní.
Uvnitř je jen nejzákladnější příslušenství, nic více ovšem netřeba.
Samotná deska je ATX formátu (TOMAHAWK je ATX, existují pak ještě příbuzné MORTAR edice, což je mATX). Má novou patici AM4, určenou pro RYZEN procesory i chystaná APU, tedy procesory s grafickou kartou. Ta dorazí později. AM4 je dvoukanálová platforma, takže tu máme 4 sloty pro celkem 64GB DDR4 paměti. Aktuálně jsou podporovány až 3200MHz moduly, podpora ale nejspíše vzroste s dalšími updaty BIOSů.
Deska disponuje dvojící PCIe slotů (jen první je fyzicky zesílený), ale jen jeden má plný počet 16linek. Další už mají jen 4 linky, což odpovídá B350 čipsetu, jež je lehce omezený proti X370. Na desce jsou ještě dva PCIe x1 sloty a také dva obstarožní PCI x1 sloty.
Je zde nativně 1x M.2 slot podporující PCIe x4/x2 i SATA režim. Dále najdeme 4x SATA konektory s vhodným umístěním. Deska dále obsahuje 2x rozšiřovací USB porty na desce, přední USB 3.0 port a vzadu najdeme 4x USB 3.1 (gen1), 4x USB 3.1 gen 2(? MSI uvádí jen GEN 1 což je divný) a ještě 6x USB 2.0. MSI potěšilo osazením TYPE-C konektoru.
Má ale i výstupy na grafickou kartu, HDMI, DVI a VGA, Realtek LAN a především zvukové konektory z ALC 892 zvukového čipu na desce s posílením a fyzickým oddělením v rámci PCB desky. Ve výbavě je také stále PS/2 konektor.
Podsvícení desky je více-zónové, ale jen červené s možností napojení „RGB“ prvků přes konektory, byť se zdaleka nedá srovnat se systémem a možnostmi u dražších desek. Nechybí komplexní řízení ventilátorů a monitoring teplot. Šikovné jsou diagnostické LED diody. Nechybí solidní UEFI BIOS, ale také aplikace pro ovládání všeho z prostředí Windows.
A jaká je v praxi?
|