Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme schválně extrémní duální AMD Radeon R9 295 X2, který dá samozřejmě sestavě i desce pořádně zabrat po všech stránkách. O což nám samozřejmě jde, protože jestli deska přežije v takovéto sestavě, vydrží asi vše ;). Ano, duální Radeon R9 295X2 je trochu extrém, ale pro účely otestování možností a schopností desek je vlastně ideální.
Z hlediska spotřeby hraje hlavní roli technologie procesorů. Současné čipy AMD a Intel jsou již 14nm, což vynikne hlavně ve srovnání s 32nm AMD staré generace. AM3+ platforma měla také podstatně náročnější čipset, a tak spotřeba je vyloženě obrovská proti současným platformám. AMD RYZEN 7 ale převálcovalo Intel, protože vzhledem k výkonu CPU, který je nesrovnatelně vyšší, má AMD najednou srovnatelnou spotřebu s pouze 4jádrovým Intelem. Spotřeba této desky je dokonce o trochu nižší než u X370 desek, což souvisí asi se stupněm výbavy. Nejzajímavější je spotřeba RYZEN 7 1800X ve srovnání i7-7700K, kdy vzhledem k propastnému výkonu je spotřeba téměř identická, což znamená že Intel nemá absolutně šanci konkurovat ve srovnání efektivity procesorů.
Pokud jde o chlazení desky, tak starší AM3+ platforma byla energeticky náročnější a chlazení se tak muselo řešit více. Současné Z270 a X370/B350 platformy mají ale spotřebu sami o sobě v jednotkách W. Nároky jsou tak hlavně na napájecí kaskádu CPU, kdy ale procesory mají zároveň nižší spotřebu než staré FX, a tak nároky na chlazení jsou minimální. MSI, stejně jako všichni ostatní, vybavuje desku jen velmi jednoduchými pasivy, ale ty plní funkci velmi dobře.
MSI B350 Tomahawk není základní deska určená primárně na taktování, ale umožňuje jej bez omezení ze strany výrobce CPU! Což se o konkurenčních deskách s čipsetem Intel B250, říci rozhodně nedá. Nicméně protože maximální takty RYZEN procesorů se pohybují jen kolem 4GHz, není to ani pro tuhle desku, s výrazně jednodušším napájením proti některým X370 deskám, žádný problém! Přesto musím říci, že se nám na této desce nepodařilo dostat stabilně při AMD maximálně doporučovaných 1,45V tak vysoko, jako na jiných deskách, které jsou pro OC speciálně vybavené, udělané a také za to platíte. Stabilně se procesor udržel na 4,05GHz. A aktuálním biosem už jsem dokázal udržet stabilně na 3200MHz většinu našich testovacích pamětí včetně HYNIX modelů. Což je skvělé a další výkon k dispozici. AMD a výrobci desek navíc stále rozšiřují podporu pamětí a rostou i podporované frekvence.
Opět platí, že pokud chcete udržet spotřebu na uzdě a vystačit si s rozumnějším napětím procesoru do 1,4V, tak stabilní takty jsou kolem 3,95-4,0GHz a platí to i pro tuto desku. Jen je to taktování méně pohodlné a méně přesné a laditelné, protože to prostě není OC model se všemi těmi možnostmi, prvky výbavy a dalšími extra detaily. Ale pro běžné domácí taktování má vše, co je třeba. Vzhledem k ceně desky, a výkonu RYZEN procesorů je to opravdu pecka a Intel platforma nenabízí v současnosti nic, co by se tomuhle v této cenové hladině, byť jen přiblížilo.
|