Strana 5 z 5
Základní desky s čipsetem B350 jsou aktuálně z mnoha důvodů tím nejzajímavějším pro stavbu domácího PC za rozumnou (i méně rozumnou) cenu. Umožňují osazení velmi výkonnými mainstreamovými procesory AMD RYZEN, včetně 8jádrových verzí a umožňují je bez potíží nataktovat. Základní desky B350 umí většinu věcí, co dražší X370, rozdíly jsou jen v tom, že obvykle jsou X370 desky dražší, protože je výrobci vybaví lépe, a hlavně zpracují lépe a doplní dalšími fičurami. Samozřejmě cokoliv navíc stojí peníze. B350 desky jsou obvykle levnější, protože výrobci se v jejich případě snaží nabídnout především extrémně dobrý poměr cena-výkon, tedy nízká cena je zde přednější než masivní výbava. Pro velkou část běžných uživatelů jde vlastně i ideální přístup, i když prostě pokud čekáte TOP kvalitu bez kompromisů, tak ta zkrátka stojí peníze, a to se musíte prostě dívat o kategorii výše.
Intel platforma plně srovnatelnou desku nabízí také, ale je o nezanedbatelných 500 korun dražší, ovšem už nemá k sobě s RYZEN srovnatelné procesory. Intel Core i5 a Core i7 modely jsou za současné ceny hloupost, naprosto nezajímavé a vlastně velmi slabé čipy vzhledem k ceně. RYZEN 5 1600 v kombinaci s touhle deskou je naprosto úžasný základ a z pohledu poměru cena-výkon absolutní king, kdy Intel není ani ve stejném vesmíru. A to nejen poměrem cena-výkon, kdy AMD bylo vždy výhodnější než Intel. V současnosti však AMD drtí Intel i výhodností a efektivitou procesorů, tedy tím, co až dosud nabízet právě jen Intel. Jenže vedle 6jdárových RYZEN 5 jsou tu ještě 8jádrové RYZEN 7 a hlavně RYZEN 7 1700, který za 9 tisíc nabízí efektivitu a výkon, jaký Intel vůbec nabídnout pro mainstream nedokáže. A když RYZEN 7 přetaktujete na ty 4GHz, tak máte výkon na úrovni Ultra TOP high end CPU za desítky tisíc, co stála ještě nedávno minulá generace high endu! To vše s deskou B350 za 3 tisíce na mainstreamové platformě a nepotřebujete k tomu nic extrémního.
Je směšné, za jakých podmínek se Intel i5/i7 procesory do LGA 1151 ještě vůbec nabízí a smutné, že ji někdo za současných podmínek kupuje. Kombinace po všech stránkách lepších procesorů AMD RYZEN s deskou, jakou jsou B350, nemá objektivně konkurenci a troufám si tvrdit, že zcela stačí drtivé většině uživatelů počítačů. Na trhu je řada B350 modelů, včetně velmi levných, na kterých už se dost šetřilo, tak po kvalitnější, které jsou sice o polovinu dražší, ale je to znát na zpracování desky. Samo MSI má v nabídce několik edic, které se lehce liší zpracováním (kvalitou) a výbavou, výrazněji pak designem. Aktuálně jsou k dispozici PRO CARBON, KRAIT, GAMING PRO, GAMING PLUS, TOMAHAWK, MORTAR, BAZOOKA, PC MATE a pár úplně nejlevnějších řešení, které cenově už jdou pod 2 tisíce korun za desku a už je na nich šetření přeci jen znát. TOMAHAWK (ATX) a MORTAR (mATX) jsou střední řešení. Otestovanou máme zatím jen tu TOMAHAWK edici v černé verzi (bílá je až na barvu totožná), která aktuálně stojí 2700 korun vč. DPH.
Za to nabízí většinu zásadního, co od slušné desky s dobrým poměrem cena-výkon lze očekávat a požadovat. Nemá ale úplně vše, například USB 3.1 gen2 chybí, stejně tak RGB pokud řešíte, tak tím nedisponuje. Konkurence je tvrdá a musím říci že jen o 150 korun dražší konkurenční B350 deska, kterou jsme také už testovali, je celkově lepší volbou, protože má o něco lepší výbavu, hlavním rozdílem v ní je lepší integrovaný zvuk. Stejný (ALC 1220) má MSI až na dražším modelu B350 PRO CARBON. Pokud ale používáte USB zvuková řešení, asi vás méně kvalitní ALC 892 moc trápit nemusí.
Jinak je MSI B350 Tomahawk dobrou a cenově velmi přijatelnou základní deskou, tedy modelem s dobrým poměrem cena-výkon jejíž velkou devizou je také design a především existence ARCTIC verze. Osobně se mi líbí více právě ta bílá edice ARCTIC, kdy designově je zdaleka nejzajímavější a nejneobvyklejší deskou v nižší hladině na trhu vůbec.
Z hlediska běžného fungování v praxi nemám jinak výhrady, i se solidním přetaktováním RYZEN 7 je deska stabilní, vše funguje velmi dobře s dobrým výkonem. Jak bílá, tak černá verze jsou k dispozici také v podobě B350 MORTAR, tedy mATX desek, které jsou od ATX TOMAHAWK edic přímo designově i výbavou odvozeny.
Hodnocení MSI B350 Tomahawk: 84%
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|