Strana 1 z 4
- MSI MAG X870 Tomahawk WIFI – TEST a RECENZE
vybavené a kvalitní desky za slušnou cenu
AMD má dnes jasně nejlepší platformu, z velké části díky novým RYZEN procesorům, kdy zejména RYZEN 7 9800X3D nemá absolutně žádnou konkurenci, pokud jde o procesor pro hráče. A tak mnozí budou pro svůj nový PC vybírat vhodnou AM5 desku. AMD nedávno vylepšilo po dvou letech svou AM5 platformu a uvedlo na trh X870E a X870 čipsety a desky, které tak nahrazují starší X670E a B650E. Hlavním vylepšením je zde povinná přítomnost Gen5 pro GPU a M.2 SSD současně spolu s USB4. Pro výrobce základních desek to také byla příležitost vylepšit a inovovat po čase své modely a vybavit je nejnovějšími standardy výbavy, čehož mnozí využili. Mezi nimi i společnost MSI.
Její TOMAHAWK modelová série desek patří už mnoho generací k velmi populárním. A právem. Jde o desky, které jsou obvykle za rozumnější peníze, současně se však MSI u nich nesnaží šetřit na ničem zásadním a stále nabízí špičkovou kvalitu a výbavu ve všech ohledech. Zkrátka velmi zajímavé modely poměrem cena/výkon i kvalitou obecně. Dnes se podíváme na nejnovější přírůstek do této letité série, a to MAG X870 Tomahawk WIFI.
MSI má v současnosti jen 4 modely na nejnovější verzi platformy AM5. Základem jeho nabídky je PRO X870-P WIFI (ATX), následovaná dnes testovanou MAG X870 TOMAHAWK WIFI (ATX). Pak je velká cenová mezera a dvě TOP X870E varianty. MPG X870E CARBON WIFI (ATX) a pak ultra high endová MEG X870E GODLIKE (E-ATX). A to je zatím všechno. Pro mnohé hráče tak bude zdaleka nejzajímavějším modelem z nabídky nových MSI AM5 desek, právě MAG X870 Tomahawk.
A to díky kombinaci stále velmi kvalitního zpracování s 8-vrstvým PCB a 14+2+1 napájecí kaskádou spolu s mnoha chytrými mechanickými detaily a velmi dobrou obecnou výbavou. A to vše za mnohem rozumnější cenu, než jsou výše jmenované X870E modely. Přitom se nedá říci, že by u nové MAG X870 Tomahawk MSI na něčem zásadně šetřilo.
Samozřejmě nemá tak robustní zpracování, hlavně co se „obrnění“ a obložení pasivy a „železem“ týká, jako některé jiné modely. Ovšem chlazení všeho podstatného tu stále je v dostatečném provedení. Výbava neobsahuje nějaké extra prvky pro extrémní taktování, ale to také většina uživatelů nepotřebuje. Má však všechno, co je skutečně třeba.
Vedle tedy stále kvalitního zpracování PCB a napájení, je tu všechna moderní výbava. Nechybí 2x M.2 Gen5 pozice plus 2x M.2 Gen4 k tomu. Jsou zde dva USB4 40Gbps konektory a hromada dalších. Máme tu také rovnou 5Gbps LAN a plnohodnotné Wi-Fi 7 k tomu. MSI se nevykašlalo ani na solidní integrovaný zvuk. A navrch jsou tu i chytré detaily, například praktický mechanický uvolňovač západky slotu grafické karty, bez-šroubkové pasivy na M.2 pozicích a samozřejmě plná SW podpora. Vedle propracovaného i zjednodušeného BIOSu, také sada aplikací pro Windows a na některé prvky MSI používá i AI. Stále podporuje plné taktování a ladění procesorů i pamětí a prostě všechno, co je skutečně třeba, tu je.
Podívejme se tedy na tuhle desku podrobněji …
|