Strana 7 z 7
- MSI P45-8D Memory Lover - Přetaktování a hodnocení
Čipset P45 Express v rukách dobrého výrobce základních desek může dokázat opravdové přetaktovávací divy. Dokáže nám dnes tato deska, že MSI dokáže vyrobit takhle složitou desku společně s tím, aby byla dobrou volbou pro vysoké přetaktovávací hrátky?
Pro desku není zrovna moc nových biosů na internetu, takže se nemůžeme divit, že náš dosažený výsledek není nikterak dechberoucí. Maximální hodnota FSB, které jsme dosáhli se čtyřjádrovým bestsellerem Q6600 se zastavila na hodnotě 430MHz a výše už to nechtělo jít, ani kdybychom desku prosili. Ale i tak není tento výsledek až tak špatným a některé desky by si mohly o takové hodnotě nechat jen zdát.
Když to vezmeme zase z jiného pohledu, tak i těch 430MHz pro FSB by mohlo býti dostačující hodnotou pro spoustu „taktovačů". Stačí jen nastavit vyšší násobič a dosažení frekvence 3600MHz, (která je pro čtyřjádrový procesor naprosto dostačující ) by nemělo činit problém . V druhém pokusu jsme tedy násobič FSB přehodili z nejnižší hodnoty (6x) na hodnotu nejvyšší (9x) s plánem dosáhnout nejvyšší stabilní frekvence procesoru. Výsledek byl následující:
Dostali jsme se na zcela stabilních 3780MHz, což je velice pěkná frekvence. Samozřejmě taková frekvence již nebyla 100% stabilní se vzduchovým chladičem a po pár desítkách minut v Orthosu to vyhodilo chybnou hlášku, tak jsme tedy sáhli po jiném alternativním chladiči. Použili jsme vodní blok Thermalright XWB-01 a již čip nebylo problémem udržet stabilním. Deska i při takto vysokém přetaktu vše ustála. Druhou stranou mince byly teploty procesoru, jenže co bychom chtěli, procesor je vyráběn dnes již pro procesory pomalu výběhovým 65nm polovodičovým procesem a na vysoké teploty u něj při vysokých taktech jsme si již zvykli. Přejděme k závěrečnému hodnocení.
Deska od MSI s názvem P45-8D Memory Lover mě poměrně zaujala. Deska je to na pohled pěkná, Layout má povedený a nese jeden z nejnovějších čipsetů. MSI P45-8D však zanechává mírnou hořkost, že za své peníze nedostaneme to, co od jiných výrobců. Gigabyte nebo Asus v této cenové relaci okolo 3000Kč - 3500Kč jsou schopni nabídnout více. Například desku s podporou CrossFire, vyššími přetaktovacími vlastnostmi nebo i účinnějším chlazením. Nicméně zase není tak zle. Musíme pochválit její originálnost, kterou se může chlubit a tou je podpora, jak DDR3 pamětí, tak DDR2, což dokáže nabídnout málokterá deska na trhu. Když to vezmeme zase z jiného pohledu, tak CrossFire moc lidí nevyužije a osadit duální ATI klidně můžete. Opravdu vysoké přetaktovávací schopnosti využije málo- kdo, jelikož drtivá většina uživatelů netaktuje vůbec, tak je úroveň přetaktovávacích schopností královsky dostatečná. Deska má u mě další plus tím, že po celé dva týdny testování byla perfekně stabilní a ani jednou mi „nevytuhla" a to počítač během těch dvou týdnů běžel u mě non-stop dnem i nocí. S ATI Radeonem HD 4870x2 si rozuměla na výbornou a nic nenasvědčovalo tomu, že by desce vadila grafická dvouchipová řešení.
Se čtyřjádrovým CPU také deska neměla problém a procesor bez sebemenších potíži fungoval a nevykazoval žádné známky nějaké nestability. Přetaktování by také stačilo, takže desku musím jako celek hodnotit velice kladně. Jestli toužíte po desce, do které můžete dát své postarší DDR2 pamětové moduly s tím, že později byste je vyměnili za DDR3, tak tato deska je pro vás jako stvořena a s klidným svědomím jí mohu doporučit. Neboť za 3500Kč nabízí tato deska odpovídající vlastnosti a schopnosti a kromě DDR2 i DDR3 slotů však nevyniká v žádném ohledu nějakými speciálními vlastnosti, zároveň však nijak zvlášť nezaostává a nevšimli jsme si také žádných nedostatků. Zkrátka dobrá a zajímavá maisntreamová deska pro ty, kteří se neumí rozhodnout zda DDR2 nebo DDR3 ...
Za zapůjčení desky děkujeme společnosti MSI
|