Strana 1 z 5
- MSI X370 XPOWER GAMING TITANIUM
– TEST a REVIEW TOP desky pro AMD RYZEN procesory
V tuto chvíli nejdražší AM4 základní deska pro procesory AMD RYZEN. Absolutní špička. Co umí? Nabídka kvalitních základních desek pro AMD RYZEN procesory zůstává omezena. Nejen počtem modelů X370 desek samotných, ale také dostupností, kdy procesory RYZEN překonaly očekávání všech a tomu odpovídá i poptávka, jež výrazně překonala plány AMD i výrobců desek. Nicméně situace se snad postupně zlepší. Dnes se tedy podíváme na první X370 desku společnosti MSI.
- MSI X370 XPOWER GAMING TITANIUM
Není to tak dávno, co jsme testovali Z270 verzi této desky a na první pohled spolu mají 90% věcí společného. Liší se velmi drobně ve výbavě a samozřejmě v tom, že Z270 deska má patici LGA 1151 pro Intel a čipset Z270 no a X370 má AM4 patici pro AMD a X370 čipset.
Tahle edice je určena pro hráče, ale hlavně i pro taktování, včetně toho extrémního, čemuž opět odpovídá i velmi kvalitní zpracování. Aktuálně je toto s výjimkou konkurenční ASUS CrossHair, asi nejvíce vyhraněná deska pro taktování na trhu. Nicméně pokud chcete kvalitní desku se solidní výbavou, tak vás také nezklame. Vzhledem k zacílení i na extrémní OC je zpracování opravdu TOP špička, jako už ostatní víme z testování Z270 verze, která je fyzicky v mnoha aspektech prostě totožná.
U této desky platí, že MSI se sice soustředilo na herní výbavu, ale zároveň to s výbavou nepřehánělo, jelikož nějaký větší počet prvků a jemnější elekronika by komplikovali použitelnost pro extrémní OC a mohly být zdrojem potenciálních potíží při chlazení dusíkem apod. Výbava tedy není extrémní, ale je zcela dostatečná ve všech smyslech.
MSI osadilo skoro vše podstatné, nechybí PS/2, výstupy na grafiku HDMI a DP (i když na AMD APU čipy si budeme muset asi počkat), nechybí USB Type-C, 2x M.2 slot, dokonce U.2 port.
Samozřejmostí je kvalitní integrovaná zvuková karta, síťová karta atd. To hlavní u tohoto modelu je nicméně silné napájení, kvalitní monitoring, kvalitní chlazení a zpracování PCB a komponent, včetně fyzického zesílení některých prvků desky, no a pochopitelně značné možnosti taktování, které se navíc stále rozšiřují.
Samotná deska nese ovládací prvky pro taktování, samozřejmě stavové diody a tak dále. Ke všemu je pochopitelně kvalitní BIOS a další podpůrné aplikace. MSI, stejně jako další výrobci desek, stále vydává nové BIOSy, protože spousta věcí se teprve ladí. Aktuálně se pracuje hlavně na pamětech, kdy deska už podporuje 3200MHz, které mají značný pozitivní vliv na výkon RYZEN procesorů. Nechybí podpora RGB podsvícení s možností připojitelných RGB pásků a kompletním ovládání podsvícení jako celku (Mystic Light Sync). Deska má jen pár diod na sobě a patří tedy mezi nejdecentněji podsvícené desky na trhu.
A jaká je tedy v praxi?
|