Strana 5 z 5
MSI X370 XPower Gaming Titanium je v tuto chvíli nejdražší základní deskou pro AM4 platformu. Rozhodně tomu odpovídá zpracováním, které je pro domácí použití až přehnané. Přeci jen musí vydržet ale i extrémní OC, takže pokud chcete kvalitu i domu, je tohle správný model. Na druhou stranu stejně jako u Z270 verze této desky, MSI obětovalo extra výbavu, jemnější elekroniku a další prvky tak, aby deska opravdu vydržela, co má. Výbava tak není extrémně bohatá, ale nic zásadního nechybí. Jediné, co by mohlo chybět, je absence WiFi/BT.
Nejbližším konkurentem MSI je určitě ASUS CrossHair VI HERO, která je podobně zaměřena. Čím se tyto desky liší? MSI má 2x M.2 a U.2 ve výbavě, ASUS jen jeden M.2 a druhý je příprava pro WiFi/BT modul s vhodným umístěním. No a to je tak všechno. Obě desky jsou si hodně podobné určením i výbavou. Liší se v drobnostech, a hlavně ve stylu obou výrobců. Výhodou ASUSu je, že je v tuto chvíli levnější, stojí 7600 korun a je i fyzicky dostupný. MSI svůj model prodává za 8200 korun a fyzická dostupnost desky v obchodech je o poznání slabší. Jedinou další konkurencí s podobným zaměřením je ASRock a jeho Fatal1ty. Kupodivu Gigabyte zatím podobně extrémnější desku neuvedlo.
Ovšem nadále platí, že ačkoliv se bavíme o velmi dobrých deskách, ve srovnání s nabídkou některých Ultra TOP modelů pro Intel Z270 jsou vlastně „nižší vyšší třída“. V současnosti ale představují to nejlepší, co AMD AM4 platforma dokáže nabídnout. U MSI ale musíme ocenit, že AMD verze této desky, tedy X370 XPOWER GAMING TITANIUM stojí 8200 korun, zatímco stejná edice pro Z270 platformu je za 9200 korun a liší se o jeden M.2 port (Z270 má tři) a přítomnost měřících bodů u Z270. Jinak jsou v podstatě stejné.
Pokud chcete to nejlepší pod svůj AMD RYZEN procesor, nabídka pořádných X370 desek není zrovna široká. Vlastně vám stačí na spočítání prsty na jedné ruce :(. MSI X370 XPOWER GAMING TITANIUM rozhodně představuje absolutní špičku ve všech ohledech. Její poměrně extrémnější zaměření na taktování se ale lehce odráží ve výbavě, která rozhodně není extrémně bohatá, jak by za ty peníze být mohla, ale prostě zpracování a kvalita desky odpovídá. Provozně je to výborná deska a už při vypuštění na trh, kdy jsme ji měli s jedním z úvodních BIOSů, fungovala skvěle. MSI od té doby řadu věcí vyladilo ještě lépe, takže už může být ještě lepší :).
Deska se prodává se 3 lety záruky a cena 8200 korun je docela vysoko, leč kvalita vzhledem k určení desky sedí. Domácí uživatel by asi klidně na té extrémní kvalitě slevil, protože pod dusíkem doma RYZEN provozovat nebude a přidal za ty peníze na výbavě (WiFi, ještě lepší zvukovka apod.).
V podstatě verzi bez toho zpracování pro extrémní OC a s rozumnou výbavou reprezentuje nižší model MSI X370 GAMING PRO CARBON. Ta stojí už jen 5100 korun, což je pro domácí uživatele nevyžadující extra OC výbavu, extra zpracování a možnosti nad rámec běžného chlazení v tomto směru, asi mnohem zajímavější volba ;). Ovšem pokud jste OC maniaci nebo chcete maximální kvalitu zpracování, je Xtreme modelem přesně pro vás.
Hodnocení: 90%
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|