Strana 5 z 5
Testovaná základní deska MSI Z170A GAMING PRO CARBON zvládla naše testování bez problému. Otestovali jsme úplně vše i ve vysoké zátěži a nepřišli jsme vlastně na nic, co bychom mohli desce zásadního vytknout.
Snad jediná věc, ten třetí spodní PCIe x16 slot mající stejně jen 4linky považuji za zbytečný a místo něj tam mohlo být to M.2, které je nahoře pod CPU a nad prvním slotem, kde tak bude generováno více tepla a víme, jak jsou na tom některé M.2 SSD s teplotami. Ale to je tak to jediné, co mě napadá, že u desky trochu mrzí. Jinak vzhledem k tomu, co nabízí konkurence je nabídka MSI v podstatě kvalitativně i výbavou srovnatelná. A to platí i o ceně, kdy MSI se už dávno nepodbízí nízkou cenou, protože chce-li nabídnout i stejnou kvalitu, něco to prostě stojí a nemůže být levnější. Takhle nabízí kvalitativně, výbavou i funkčností plně konkurenceschopný produkt za podobnou cenu a zákazník si tak může opravdu vybrat.
Mám-li být ale upřímný, někdy je tohoto výběru až moc. A naráží tím zejména na nabídku desek MSI. Jako určitě se shodneme, že mít výběr je fajn, jenže když v cenovém rozmezí 3700 – 4200 korun má jen MSI celkem 7 x ATX desku, které se lidí hlavně designem a pár prvky výbavy, je toho trochu moc. Nevěříte?
- Za 3700 korun je na trhu MSI Z170A GAMING M3
- Za 3800 korun je tu MSI Z170A TOMAHAWK AC
- Za 3900 korun je tu MSI Z170A KRAIT GAMING
- Za 4000 korun je tu MSI Z170A GAMING PRO CARBON
- Za 4000 korun je tu také MSI Z170A GAMIG PRO
- Za 4100 korun je tu MSI Z170A KRAIT GAMING R6 SIEGE
- Za 4200 korun je tu i původní MSI Z170A-G45-GAMING
A to se bavíme jen o ATX deskách, kde několik modelů má téměř stejné PCB jen jiný design a drobné odlišnosti ve výbavě. Jako beru, výběr je fajn, ale není to trochu zbytečně nákladné vyrábět tolik modelů? Takhle skoro nevím, jaký si vybrat a to se v tom hodně dobře orientuji. Co teprve běžný uživatel?!
Nicméně máte štěstí, zrovna dnes testovaná MSI Z170A GAMING PRO CARBON se zdá být opravdu zlatý střed. Dobrá výbava, aktuální zpracování, pěkný design a rozumná cena. Levější GAMING M3 není takovým ušetřením, novější TOMAHAWK AC láká na WiFi/BT modul, jenže za to má o dost horší tu integrovanou zvukovku, takže to bych za to neměnil. Gaming PRO verze vypadá fajn, ale má hodně výrazně podsvícený ten bok. Verzi G45 GAMING? Ta má bohatší výbavu a je stále zajímavá.
Každopádně Gaming PRO CARBON má pěkný design a pokud bych chtěl podobně zajímavý design, tak je tady ještě KRAIT R6 SIEGE, což je vlastně stejná deska jen s výraznějším bílo-černým barevným layout a bez RGB podsvícení.
Závěr
MSI Z170A Gaming PRO CARBON je zajímavá základní deska, která se rozhodně neztrácí v konkurenci. Nutno ale dodat, že ta nabízí za podobné peníze hodně podobného. Liší se hlavně design a CABON verze MSI je velmi pěkná deska s funkčním RGB podsvícením.
A to je tady ještě sesterská KRAIT R6 SIEDGE verze se stejným PCB a výbavou, jen bez RGB a ve výrazném bílo-černém designu. Vzhled se tedy MSI dost daří a výrazněji jej odlišuje od nabídky konkurentů, které v této cenové třídě zdaleka tak designově odvážní a variabilní nejsou :). Za 4 tisíce je to jinak dobře vybavená kvalitní deska s dobrým poměrem cena-výkon a běžný domácí uživatel s ní bude určitě spokojen.
Hodnocení MSI Z170A GAMING PRO CARBON: 90%
Zapůjčení děkujeme společnosti MSI
Za výbavu pro testy děkujeme našim dalším partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|