Strana 2 z 7
- Intel Core i7-3000 v parametrech
A proč je Core i7-3000 králem procesorů? Samozřejmě v hlavní roli je velikost, protože ať si říká, kdo chce, co chce, co je větší, to je lepší :). Sandy Bridge-E jsou obrovské procesory hlavně díky zcela novému stupni integrace. V jádře těchto procesorů se kromě aktivních(!) 6 velkých jader ukrývá i obrovská L3 paměť, čtyřkanálový(!) řadič pamětí a poprvé v historii CPU i integrovaný PCIexpress řadič se 40(!) linkami! To všechno si vyžádalo 2,27 miliardy tranzistorů na ploše 20,8x20,9mm samotného čipu! Ten je vyráběn samozřejmě 32nm. Je to zdaleka největší CPU na běžném trhu, i kdy na počet tranzistorů mu dokáže konkurovat nový AMD Bulldozer FX-8000, který má také přes 2 miliardy, ale jak víme, nejsou zdaleka tak dobře a efektivně využity.
Zajímavost: Ve skutečnosti má jádro Core i7-3900 procesoru ne 6, ale fyzicky 8 jader! To znamená ne 12, ale 16 vláken! Na desktopu se tak ale zatím nebude prodávat (ani je nemůžete dodatečně aktivovat), ale na začátku příštího roku dorazí 8jádrové XEONY (serverová verze Sandy Bridge-E). Je tedy jasné, že vše je později připraveno na uvedení 8jádrové desktopové verze. Oficiálně Intel udává, že to udělal kvůli dodržení TDP 130W a zatím tak nasadil 6 jader a vyšší frekvence, proti strategii 8 jádrům a nižší frekvenci, protože se prý ptal zákazníků, co preferují. Osobně si myslím, že by těch 130W nebyl problém dodržet s podobnými frekvencemi ani s aktivními 8 jádry, a dokonce si myslím, že těch 130W by ani dodržovat nemusel, protože základní desky zvládají mnohem více a lidi, kteří si tuhle platformu kupují, tak neřeší, jestli má procesor TDP 130 nebo 150W, protože je to pořád o dost méně, než grafický systém a grafiky které k tomu narvou :).
Dle mého názoru je uvedení Core i7-3000 jako 6jádra čistě marketingový tah s cílem nevystřílet všechnu munici, protože nová generace 22nm Ivy Bridge procesorů, která dorazí na přelomu Q1/Q2 samozřejmě posune výkon mainstream zase o 15-20% nahoru, čímž by v určitých aplikacích (hlavně díky vysokým frekvencím) mohly ohrozit i Sandy Bridge-E. Ty tak Intel později posílí právě o ta dvě jádra v záloze, čímž je výkonově šoupne zase o něco výše.
Pořád ale budou aplikace, ve kterých se prostě mainstreamový CPU těmhle velikánům rovnat moci nebude.
Podívejme se proč …
|