Strana 2 z 7
- Detaily Asus Crosshair V Formula
Nyní se podíváme na detailnější fotky základní desky. Předem se omlouvám za kvalitu pořízených fotografií. Měl bych někdy zainvestovat i do kvalitnějšího fotoaparátu.
Na první fotografii vidíme pasiv nad mosfety CPU-NB části. Červeně jsem zarámoval hlavní regulátor napětí, zde je to ASUS Extreme Digi+ (Chill). Ten má na starost ovládání jednotlivých fází. Těch je celkem 10, z toho 8 z nich pro procesor a zbylé 2 pro uncore část procesoru. Každá fáze má vlastní digitální driver a v případě nouze a případného zničení jedné fáze zbylé nadále fungují. Dále je toto vypínání fází využíváno i při funkci EPU.
Na levé straně vidíme sloty pro paměti (retail je bude mít opačně zabarvené než můj sample) a v levém rohu tlačítko „Go button“. To má na starost při chybném postu nahrát bezpečný profil pamětí (MEM OK), anebo když jsme již ve Windows, potom má funkci nahrání OC profilu přes podržení tohoto tlačítka. Funkce si sáhne do nastavení v BIOSu „Go button file“.
Nakonec si ve spodní části fotografie můžeme všimnout zdvojeného napájení CPU. Je zde 8pin (je necelý vidět zcela napravo) a ještě přídavný 4pin. To oceníme znovu při náročném taktování, hlavně při taktování s tekutým dusíkem. Obecně potřebný dodaný proud pro Bulldozer v extrémním taktování bude vyšší než pro Thubany. I pro případný zdroj nebude potom zátěž na větev tak hrozivá.
Doporučuji shlédnout toto video, které se měřením zatížení na větvích při OC zabývá:
Vedle „go button“ a 4-pin napájení ještě můžeme vidět měřící body napětí. I zde tedy ASUS ROG nezklamal.
Na obrázku je 8pin konektor a část zadního panelu, který si popíšeme až později. Pod pasivem se nachází CPU VRM oblast. Znovu připomínám, že pasiv je uchycen šroubky.
Na této fotografii jsem zvýraznil oblast měřících bodů zvanou ASUS Probelt.
Zde je přepínač ON-OFF pro funkci ROG connect (tu si představíme později). Vedle nějje vidět přídavné napájení ze základní desky v podobě MOLEXu.
Následující fotografie nám ukazuje komplexní pasiv nad VRM oblastí a nad severním můstkem. Severní můstek a VRM oblast je od sebe pasivem oddělena. Rozklepanou rukou jsem červeně označil čip starající se o správu USB 3.0 - ASM1042. Ještě jeden je potom o něco níže, částečně zakrytý pasivem.
Zde vidíme napájecí konektor základní desky, nad ním i pod ním jsou postovací LEDky. Pozornost si ještě zaslouží červený USB 3.0 header, který slouží pro vyvedení USB 3.0 konektorů do přední pozice ve skříni.
Nyní se podíváme na oblast PCI-E slotů. Těch je celkem pět. Čtyři PCI-E x4/8/16 a jeden PCI-E x1.
Můžeme využít jak Crossfire, tak zapojení Tri-SLI či SLI pro nVidia grafické karty (je třeba prvně nainstalovat ovladače!). Dokonce lze i Quad-SLI, bude však třeba pořídit si samostatně Xpander. Primárně osazujeme znovu slot číslo 1, pro CrossFire potom sloty číslo 1 a 3 (identicky platí pro SLI). Pro Tri-SLI potom sloty čísel 1, 2 a 3. Bohužel při osazení černého PCI slotu nám již nezbyde prostor pro osazení více než dvou grafických karet v ideálním osazení. Na druhou stranu Tri-SLI bude používat spíš overclocker než běžný ultimátní hráč a ten absolutně PCI slot nepotřebuje, pro overclockery je každý nepoužívaný výstup zbytečností.
Vedle PCI slotu se nachází baterie a vedle PCI-E slotů vyčuhuje jižní můstek. Červeně jsem zarámoval postupně čip ASM 1061 pro komunikaci s SATA/eSATA , vedle něj je generátor CPU taktu a pod PCI slotem se nachází několik kontrolérů pro ovládání PCI-E slotů. Na předešlém obrázku je označen čip ITE IT8721F. Ten má na starost například monitoring teplot a napětí, regulace otáček, PS2 výstupy. Pod posledním PCI-E slotem se nacházejí směrem zleva tlačítka pro přetaktování „OC level up“, startovací tlačítko „Start“ a resetovací tlačítko „Reset“. Následují znovu headery USB, nyní však již standardu USB 2.0.
Nalevo od prvního PCI-E slotu je nově síťový čip Intel (na loňské verzi byl od Marwell). Pod ním u PCI slotu je čip ITE a ještě pod ním malý zvukový Realtek ALC892.
Jižní můstek nám překrývá obdobný pasiv, jaký měla Crosshair IV Formula. Zvýraznil jsem iROG čipy (zprostředovávají změny nastavené např. se softwarem AI SUITE II). Pod jižním můstkem vidíme celkem 7 SATA 6Gbps konektorů.
Nakonec se pokocháme zadním panelem desky. Postupně zde je PS2 konektor, 2x USB 3.0, tlačítko BIOS flashback, 2x USB2.0, e-SATA 6Gbps, optický audio konektor, 2x USB 3.0, Intel LAN konektor, 2x USB 2.0, 4x USB 2.0 (z toho jeden bílý) a pozlacené audio výstupy.
Druhou funkcí je „ROG Connect“, pomocí které můžeme sestavu ladit pomocí notebooku či jiného počítače. Stačí připojit počítač/notebook s Crosshairkou pomocí bílého USB. Přitom musíme mít přepínač ROG Connect na desce v poloze „On“. Potom už stačí pouze nainstalovat software na počítač/notebook a můžeme směle taktovat.
Celkově tedy deska disponuje celkem sedmi porty SATA 6Gbps, jedním SATA 3Gbps, jedním eSATA 6Gbps, má šest portů na USB 3.0 (čtyři na zadním panelu) a dalších 12 portů staršího USB 2.0 (osm na zadním panelu). Je možno také zapojit až osm ventilátorů! Deska má podporu RAID pole 0/1/5/10.
A jdeme se podívat na fungl nový BIOS...tedy spíše nové UEFI!
|