Strana 3 z 7
- UEFI (BIOS) a nastavení Asus Crosshair V Formula
S novými deskami pro AMD, zdá se alespoň podle Crosshair V Formula a Sabertooth 990FX, Asus opouští staré rozhraní AWARD BIOSu a nabízí nám nové grafické rozhraní UEFI. To se Asusu povedlo dle mého názoru na jedničku. Ze všech výrobců, kteří nabízejí UEFI, vypadá jejich pojetí nejlépe. Slušně ještě vypadá ASRock, ne však MSI, které sice osadilo UEFI, ale graficky ho upravilo, aby vypadalo jako starý BIOS!?
Ještě před představením nového UEFI tu mám specialitu. Pro "fetišisty" jsem udělal téměř veškeré kombinace printscreenů UEFI. Můžete si je stáhnout zde. Zip soubor má necelých 5MB a je tam opravdu skoro vše i s tím, co nyní rozeberu v textu.
Rozhraním se můžeme pohybovat myší, anebo i postaru klávesnicí. Neplatí vůbec myšlenka, že klávesnice s novým rozraním zemřela. Já patřil původně také k zastáncům klasického BIOSu, ale po zkušenostech s Maximus IV Extreme jsem si na UEFI velmi rychle zvykl. Všechny obrázky jdou zvětšit kliknutím.
Grafické podání je přehledné, barevně vkusné, snad jen font písma mohl být výraznější. Plusem nového UEFI u Asusu je i možnost pořizovat snímky na flashku a to pouhým stiskem klávesy F12. První položkou je u ROG řady záložka Extreme Tweaker. Ta slouží pro podrobnější nastavení komponent.
Zajímavou volbou je „Load Extreme OC profile“. Ta slouží především pro různé validace a obecně na hrátky s taktováním. Výhoda? V tomto profilu máme již vypnuté všechny nepotřebné porty a nemusíme to tedy dělat znovu manuálně. RAM lze zvolit v jednotlivých krocích v „DRAM OC profilu“ až dokonce po 2400MHz! Takovou frekvenci na pamětech však zvládne stabilně až Bulldozer, pro Thuban lze počítat s frekvencí kolem 2000MHz, pro jádra Deneb do 1800MHz. Nově přibyly XMP profily pamětí.
Standartně lze RAM volit po 1600MHz v případě Phenomů II. Bulldozer bude mít ještě děličku na 1866MHz. CPU-NB jde v základu nastavit až na 3200MHz, HT sběrnici nastavíme do 2000MHz. Jedná se o raný beta UEFI, již starší desky umožnovaly vyšší frekvence. Prázdné, nepodporované položky jsou nejspíš přípravou pro procesory Bulldozer.
Další jsou na pořadí úsporné možnosti procesoru. Abychom mohli využívat úsporné funkce jako EPU, je nutné je nejprve v UEFI povolit. Při overclockingu však doporučuju je mít vypnuté. Nastavení RAM je velmi podrobné, většina z běžných uživatelů se v něm bude ztrácet.
Další položky se týkají nastavení CPU LLC a CPU/NB LLC a také nastavení PWM a VRM . To může zvýšit OC potenciál na krajních hodnotách vzhledem k nastavenému napětí. Load Line kalibrace lze nastavit až v 5 stupních. Pro overclocking je ideální nastavit nějakou střední vyšší (medium až ultra high). Extreme se používá pro taktování s dusíkem. CPU PWM phase control nám určuje počet aktivních fází. Můžeme je tedy nastavit ručně včetně námi zvolené frekvence, anebo pomocí předvolených profilů. Voltage over-current protection nám umožní posunout defaultně nastavenou ochranu napětí při trotlování procesoru. CPU PWM mode zase vyhlazuje zatížení jednotlivých fází na základě teplot, anebo vytížení fází.
Záložka MAIN obsahuje informace o BIOSu a jeho datu, procesoru, velikosti paměti, aktuálnímu datu a času (lze si ho zde nastavit).
V nastavení ADVANCED máme další nastavení pro procesor, severní můstek, SATA a USB konektory. Můžeme se zde podívat na možnosti iROG čipu a LED diod.
„CPU configuration“ nám zpřehlední informace o procesoru a obsahuje v sobě úsporné funkce. V „northbridge/memory configuration“ obsahuje další nastavení RAM a najdeme zde také možnost Unganged módu.
V „Advanced/onboard device configuration“ volíme AHCI a nebo IDE mód, povolujeme USB 3.0 (jinak by komunikovalo USB pomaleji - ve verzi USB 2.0). Zde také aktivujeme možnost dobíjení smartphonů přes USB konektor. Zbytek se týká nastavení integrované zvukovky a LAN sítě.
UEFI umožňuje nastavení LED diod na základní desce. To se znovu může hodit při taktování, kdy tušíme, co by nás mohlo limitovat a můžeme si vlastně částečně postování na LED diodkách upřesnit (např. můžeme přidat CPU-NB na místo CPU napětí).
Další záložkou je „Monitor“. Již z názvu je patrné, k čemu uživateli poslouží. První tři podzáložky slouží k monitorování napětí, teplot a otáček ventilátorů.
Zajímavější je poslední z podzáložek a tou je „Fan Speed Control“. Asus již léta drží prim v možnostech regulace ventilátorů a nejinak je tomu i nyní.
Předposlední záložkou je volba „Boot". Tu není ani třeba představovat, pouze bych upozornil na podpoložku „Setup Mode“. Tady si přepínáme zobrazení UEFI mezi Easy mode a Advanced mode.
V poslední záložce „Tool“ nejprve nahlédneme do „ASUS EZ Flash 2 Utility“
Vybereme BIOS a hurá na flash.
Zajímavá jsou také Data SPD pamětí. Aniž bychom otvírali CPU-Z z Windows, můžeme na specifikace RAM nahlédnout již v UEFI!
Poslední libůstkou je podpoložka „Go button file“. O této funkci jsem se zmiňoval již při popisu základní desky. Zde si tedy nastavíme nějaký náš profil, který se nám přes tlačítko na desce „Go button“ nahraje. Pochopitelně, můžeme si uložit až 8 nastavení UEFI do profilů.
|