Strana 1 z 7 Základní desky Asus z edice Republic of Gamers patřily vždy k tomu nejlepšímu na trhu. Včera byla oficiálně představena nová čipová sada AMD 990FX a my se už dnes díky našemu čtenáři a OC fandovi Flankerovi můžeme podrobně podívat na luxusní Asus Crosshair V Formula.
- PREVIEW: luxusní Asus Crosshair V Formula v detailním rozboru
Včera nastal den „D“ pro AMD platformu. Představeno bylo mnoho základních desek pro nový socket AM3+, tedy pro ještě nevydané procesory s architekturou Bulldozer, do kterých se vkládá u AMD mnoho nadějí. Procesory Bulldozer tu sice ještě minimálně do srpna nebudou, to však nebrání testování pro ně určených základních desek. Jsou totiž zpětně kompatibilní se socketem AM3. Šestijádrový Phenom II, neboli Thuban, je tedy také umí pěkně otestovat. Teď už se ale jdeme podívat na Asus Crosshair V Formula přesně tak, jak ji otestoval flanker.
Pro procesory AMD Bulldozer jsou dnešním dnem představeny nové čipsety AMD 970/990x/990FX. Žádné čipsety 990GX už neuvidíme. Postrádaly by smysl. Jejich funkci lépe nahradí APU Llano, tedy spojení procesoru a grafické karty do jednoho čipu.
Již pár dní před vypršením NDA několik fotografií Asus Crosshair V Formula uniklo, ale tajit se ji podařilo dostatečně dlouho. Základní deska by měla být údajně nabízena ve dvou verzích: s přídavnou kartou Thunderbolt a bez ní. Přídavná karta Thunderbolt je vlastně kombinace síťové karty a zvukovky v jednom pouzdře.
Podívejme se na schéma základní desky. Crosshair V Formula obsahuje nejvyšší čipset nové řady AMD 900 - AMD 990FX. Ten v sobě spojuje severní můstek RD990 a jižní můstek SB950.
Oproti 890FX čipsetu se toho funkčně příliš nezměnilo. Co je však zcela nové, je plně digitální napájení procesoru. Jak vidíme, také podpora pamětí o frekvenci 1866 MHz (pouze v případě osazení Bulldozerem) a černý socket AM3+ s 942 piny. Nově čipset umí podporu SLI i Crossfire! Všechny náležitosti, jak komunikuje CPU a můstky, jsou patrné ze schématu.
Nyní k samotné základní desce Asus Crosshair V Formula.
Jak vidíte, základní deska vypadá vskutku dobře. Změnil se heatsink, který je velmi podobný tomu z Maximus IV Extreme. Navíc byl nově naprosto oddělen od jižního můstku. Dosavadní základní desky jej měly propojeny pomocí heatpipe. Výrazná členitost pasivu nad VRM oblastí by měla efektivněji odvádět teplo než její loňská sestřička Crosshair IV.
Na první pohled si všimneme i dalších změn. Jednou z nich je AM3+ socket, který je pro snadnější odlišení od AM3 černý. Také průměry kontaktů pro piny jsou mírně větší. Důvodem je snad jednodušší manipulace s procesorem a jeho správném zasunutí na první pokus. Pokud se vám někdy při vložení procesoru klepala ruka, jistě víte, o čem mluvím.
Pozornost si zaslouží i nové uchycení pro chladič. Rámeček zmizel a místo něj nám zůstaly dvě bočnice. To má svůj důvod pro lepší odvod tepla z těsné blízkosti patice. Rozměrově se však nic nemění a stávající chladiče pro AM2+/AM3 budou pasovat. Jako overclocker bych ještě upozornil na „čistý“ prostor kolem patice procesoru. To usnadní odizolování desky pomocí plastické gumy. Zde na nás Asus myslel.
Proti layoutu desky nic nenamítám, povedlo se. Vzhledem ke standartním rozměrům ATX nešlo ani vyřešit kombinaci PCI a PCI-E jinak. Pokud pojedeme v SLI nebo Crossfire modu, potom využijeme první a třetí slot. PCI je umístěn právě mezi nimi, tudíž by ke vzájemné kolizi nemělo dojít.
Někteří lidé na základě uniklých fotek diskutovali k umístění tlačítek „start“, „reset“ a „CPU level up“. Dle mého názoru jsou umístěná správně. Crosshair IV Formula je stále více herní, než čistě overclockerskou deskou a tudíž se u ní počítá s umístěním v PC skříni. Potom se mi jeví umístění tlačítek vhodnější než například nahoře poblíž paměťových slotů. U Extreme verze tomu bude jistě jinak.
Zespodu máme pohled na tradiční backplate CPU a nově také spodní chlazení mosfetů. Positivem je, že pasivy jsou spojeny se základní deskou šroubky, tedy žádné plastové kolíčky.
|