Strana 4 z 7
- Testovací sestava, software, AI Suite II
Testovací sestava je podobná, jaká je vždy a vypadá nějak takto:
Skládá se z těchto komponent:
Základní deska: Asus Crosshair V Formula
Operační paměti: 2x2GB DDR3 Gskill RipjawsX 2133MHz 8-9-8-24
Procesor: AMD Phenom II X6 1100T BE (3300MHz)
Chladič CPU: Noctua NH-D14
Grafická karta: Asus Radeon HD 4870 Matrix
Pevný disk: WD 640GB Black 7200rpm
Zdroj: Corsair AX1200 1200W
Wroom benchtable
Pokochali jsme se fotografiemi sestavy a nyní v krátkosti použitý software. Operačním systémem byl Windows 7 Ultimate 64-bit. Poté jsem testoval v benchmarcích:
SuperPI, HyperPI, Wprime, y-cruncher, Cinebench R10, Cinebench R11.5, Fritzchess benchmark, HexusPI, MaxMem, WinRAR, HWinfo benchmark, Everest cache and memory, Geekbench, Passmark (CPU), x264 3.0 benchmark, 3DMark 06, 3DMark Vantage.
Tento software již netřeba představovat. Je tu s námi již téměř rok a obsahuje v sobě to nejlepší, co nám ASUS předtím dodával jako jednotlivé utility pro taktování, monitoring, nastavování otáček ventilátorů a spořících profilů EPU.
Základní náhled na AI Suite II. Spodní panel obsahuje záložky, které se po kliknutí rozbalí směrem nahoru.
AI Charger+ umožňuje dobíjet smartphony a jiná zařízení přes USB 3.0. Dále vidíme možnosti postranní lišty, kde se přes záložku monitor dá přidat stav frekvence CPU. Lehce si můžeme změnit i bootovací logo.
Dále se dají zobrazit i systémové informace o základní desce, CPU a přečíst se dá i SPD z operačních pamětí. V podstatě stejné informace, které získáme z programu CPU-Z.
Některé z aplikací si můžeme z hlavní lišty odebrat.
A zde již klasické menu přetaktování, které znám jako své boty. Musím říci, že je to snad nejlepší OC utilita, s jakou jsem se v praxi setkal. Reaguje svižně, je zde spousta možností na ladění přes operační systém. Chybí mi tu pouze možnost uložení nastavení přímo do BIOSu, kterým disponovala loňská Crosshair IV Formula .
A zde proklamované EPU. Můžeme si zvolit z několika přednastavených profilů, které vidíme na levé straně. V konfiguraci si lze potom ještě samostatně nastavit disky, ventilátory, chipset a vypínání monitoru.
Softwarově můžeme z Windows nyní ovládat i nastavení PWM a frekvenci jednotlivých fází.
Zde můžeme monitorovat různá napětí, teploty a otáčky ventilátorů. I to se může hodit, např. při hraničním stabilním OC, kdy nás zajímají různé skoky v napětích a funkčnost kalibrací. Zběžně jsem proměřil přes volmetr body na desce a porovnal se softwarovou hodnotou a hodnoty seděly s přesností na setiny až tisíciny (např 1.479V vs 1.480V). Nechybí ani část na nastavení otáček ventilátorů, perfektní věc. Zde ASUS jasně boduje, protože to navíc funguje bezchybně!
|