Strana 5 z 7
- Přetaktování procesoru a pamětí, zkušenosti z chování sestavy
Na přetaktování na nové desce čipsetu 990FX jsem byl hodně zvědavý. Zvláště v případě, kdy jsem měl k dispozici pouze beta BIOS. Crosshair IV série a nejen ona disponovala trochu nepříjemnou vlastností, kdy v zátěži za jistých okolností poskakoval základní takt sběrnice z 200MHz na 202MHz a to mohlo zapříčinit nestabilitu na limitních taktech. Pokud máte totiž např 240MHz sběrnici a k tomu 17x CPU násobič, potom vám frekvence lítala v loadu mezi 4080MHz až po 4114MHz. To je více než 30MHz na CPU a v maximálním taktu procesoru je to již hodnota co lehce zapříčiní nestabilitu.
K mému úžasu jsem se zde podobných peripetí nedočkal a deska drží to, co ji skutečně nastavíte! Perfektní, tak to má vypadat. Shamino (overclocker na videu) svou práci jistě odvádí na výbornou. Škoda, že není k dispozici ještě procesor Bulldozer. Byl bych zvědav na jeho možnosti na této desce. Thuban si vedl také na výbornou a podařilo se mi ho ustabilizovat na 64-bit systému těsně za hranící 4200MHz, přesně 4214MHz.
Neměl by být problém ani se stabilitou pamětí na frekvenci 2000MHz. Netroškařil jsem a dostal jsem se na 2062MHz s časováním 8-9-8-24-37-1T při pohodovém napětí 1.675V na pamětech. Pozor, volba 2T a 1T je hodně rozdílná na stabilitu systému a výrobci uvádí specifikace časování běžně s hodnotou 2T!
Krom přetaktování a CPU a RAM bych ještě zhodnotil další poznatky. VRM frekvence. Ono to opravdu funguje! Pokud se dostanete na hranici, kdy vám LINX háže error, pomohlo mi zvýšení frekvence na VRM cca do hranice 500KHz. Lze tedy říci, že tato hodnota může zvýšit potenciální overclock i stabilitu. Je však nutné udržet oblast VRM chladnou! Jelikož jsem neměl na benchtablu přídavný fan, VRM pak dosahovalo poměrně vysokých teplot, software sice ukazoval okolo 55-57°C, ve skutečnosti se mi pasivy zdály více teplé. V uzavřené skříní s dobrým vzduchovým průtokem by však teploty měly být nižší.
|