Strana 3 z 6
- Gigabyte DS3L a DS3P - základní desky
Začněme celkovým pohledem na obě testované desky. Zde už jasně vidíte rozdíly. Co se týká zpracování, tak je na obou deskách vidět, že patří k sérii DS3. Přesto dražší DS3P působí na první pohled více hodnotněji.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Začněme Layoutem, tedy rozložením jednotlivých komponent po deskách. Model DS3L je menší a tato nevýhoda je znát. Navíc se nejedná o micro ATX desku, takže se vám do mATX skříně stejně nevejde. Je prostě jen o 3,4cm užší než standardní ATX.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Prvním rozdílem, kterého si asi hned všimneme, jsou rozdílné chladiče. Na DS3P je mohutnější. Vzhledem k tomu, že se jedná o stejná čipová řešení, je celkem jasná odpověď na otázku, která z desek má na čipsetu nižší teplotu.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Rozdíl dále najdeme na zcela jiném uspořádání a počtu slotů. Zatímco levnější model DS3L má jen jeden slot PCIe x16, 3xPCIe 1x a hned 3x PCI, tak dražší model DS3P disponuje dvojicí slotů PCIe X16, 3xPCIe 1x a jen dvěma PCI. Co to znamená?
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Z parametrů čipové sady P35 víme, že tento čipset podporuje zapojení dvou grafických karet ATI do systéme CrossFire. Ten ale zde můžeme využít jen na dražším modelu DS3P. U levnějšího modelu DS3L jaksi nemáme, kam druhou grafickou kartu zapojit.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Na druhou stranu jen dva sloty PCI na dražším modelu mohou pro některé znamenat komplikace. Levnější model má místo druhého slotu PCie x16 třetí slot PCI. O ten nepřijdete po osazení grafické karty s dvouslotovým chlazením, protože Gigabyte nad i pod slot PCieX16 osadila dnes stále zbytečné PCIeX1.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Další rozdíl jasně vidíme na počtu SATA konektorů a umístění jediného IDE konektoru. Levnější model DS3L obsahuje pouze 4x SATA, což dnes není mnoho. Dražší model DS3P je o poznání vybavenější.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
V základu má hned 8xSATA a to má ještě možnost připojení dalších dvou eSATA, které se nacházejí na přídavném panelu na zadní stranu. To už je počet více než dostatečný pro každého. Tedy první významnější body za lepší výbavu pro DS3P. Když už jsme u těch konektorů, tak si jistě všimneme takové kvalitativní maličkosti, jako že u modelu DS3P je IDE natočen správným směrem, zatímco u modelu DS3L je dost nešťastně a ještě nešťastněji umístěn. U obou desek je dost nepochopitelně umístěn FDD konektor tam, kde bychom čekali spíše dnes využitelný IDE. Škoda.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Napájení má na obou deskách stejné místo s tím rozdílem, že dražší DS3P díky schopnosti provozu CrossFire karet má ještě jedno 12V přídavně napájení těsně nad hlavním ATX24. Kromě jiného má také DS3P verze 6-pin ATX12V, zatímco levnější DS3L jen 4-pin 12V. Paměťové sloty jsou totožné a podporují oficiálně až 8GB DDR2 na rychlosti 667-1066MHz. Neoficiálně lze samozřejmě osadit rychlejší moduly, které se dnes ale stejně nevyplatí - výrazně by převýšily cenu obou základních desek při minimálním zisku výkonu.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Bohužel na dražším modelu DS3P jsem narazil na problém. Paměťové moduly jsou totiž posunuty poněkud dále od horního okraje desky a bohužel tím se již posouvají do místa, kde se nachází grafická karta. S osazenou grafikou tak nevyměníte paměti, protože zámky neodemknete. Tedy ano, ale nutno říci, že je to tam více než na těsno a grafickou kartu je nutné vychýlit. U levnější DS3L takový problém nenastane.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Při pohledu na prostor kolem procesoru je jasně vidět rozdíl v rozdílné složitosti napájení. DS3P ho má dimenzováno poněkud kvalitněji než DS3L. Bude ale zajímavé sledovat, zda to k něčemu je. Pokud se ptáte, zda je kolem patic dostatek místa na rozměrnější chladiče, tak bych se bál více u modelu DS3P. Na této desce jsme ještě otestovali pár chladičů, a některé celkem dost natěsno kolidovali s oním zajímavým pasivem. Nicméně vešlo se tam zatím všechno.
(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Podívejme se ještě na zadní stranu obou desek, tedy na Výstupy. Kdo by zde hledal rozdíl, tak má práci lehkou. Je jen jeden, jediný. Na dražším modelu DS3P nalezneme konektor IEEE 1394. Jinak je výbava stejná. Tedy 2x PS2, oba starší konektory, 4x USB (což není moc) a jen jedinou síťovou kartu. Samozřejmě nechybí ani šesti kanálové audio. To je na obou deskách řešeno integrovaným čipem ALC. V případě DS3P je to ALC889A a u levnějšího DS3L je to ALC888. V reálu je rozdíl žádný. Jeden od druhého na poslech nepoznáte.
Základní desky tedy již známe, pojďme se krátce zastavit u BIOSu ...
|