Strana 8 z 8
- Gigabyte H55M-UD2H - Hodnocení a závěr
Určení desek s H55/H57 již snad si nemusíme rozebírat. Jsou určeny především do výkonných kancelářských sestav, kde se nepočítá s overclockingem, přesto si dnes prověřený produkt nevedl zle. A výsledky nás vcelku mile překvapily, jelikož u takto levné desky jsme v žádném případě nepočítali, že by bylo možné "nahnání" čtyř-jádrového CPU až na stabilních 210MHz pro BCLK. Takže pořízení této desky do HTPC nemusí být od věci. Samozřejmě, že jedině s procesorem, který disponuje integrovaným grafickým jádrem. Pro ostatní CPU je zde čipset P55 a rvát je do desek s dnes recenzovaným čipsetem je hloupost. Provedení desky není špatné, ale máme zde pár výtek.
Například CMOS baterka je umístěna snad na nejhorším místě, které výrobce mohl zvolit. V případě že nepoužíváte BOX chladič, tak máte jistotu, že když dojde k potížím a bude nutno baterku vytáhnout, tak se k ni nedostanete a nezbude vám nic jiného než rozebrat kompletně celou "strojovnu". K rozložení ostatních komponent nemáme žádný dodatek a musíme konstatovat, že je povedené. Škoda snad, že mosfety nemají chlazení a jsou zde ponechány jen tak "na pospas". Přehnaný vliv na teploty to nemá, ale nebylo by od věci, kdyby zde byl alespoň malinkatý kousek kovu. Teploty přesto jsou nízké a to dokonce i po OC. Takže se nemusíte obávat přehřátí, osadíte-li ji do málo větrané skříně. BIOS je zcela stejný jako u vyšších modelů s čipsetem P55 a tak se zde není možné ztratit. Obsáhlost je dobrá a nic zde nechybí ani nepřebývá. Volby napětí jsou nízké, ale to ničemu nevadí, jelikož málo kdo bude s touto deskou taktovat a už vůbec ne extrémně za použití neobvyklých metod chlazení. Deska nepodporuje nové standardy jako je USB 3.0 nebo SATA 3, ale to se dá pochopit, když se podíváte na cenu. Jestli nutně potřebujete podporu těchto standardů mít, musíte sáhnout po vyšším modelu, který je ale o mnoho dražší. A v podstatě je úplně stejný jako UD2H tedy až na tu podporu nových standardů.
Malé rozměry nejsou ke škodě a z desky dělají výborného adepta pro malá PC kde je zapotřebí obstojný výkon při nízké spotřebě. Příslušenství je vcelku chudé, ale co bychom očekávali od podvozku, který je zaměřen na kancelářskou činnost.
Někteří výrobci nasadili ceny až směšně vysoko (neříkáme, že u všech modelů) ale Gigabyte se svou H55M-UD2H nasadil cenu velice nízko, a to přesně tam, kde každý zákazník by levnou desku očekával. Dnešním testem s H55/H57 nekončíme a v budoucnu si představíme další modely a již teď vám můžeme prozradit, že v kategorii H55 desek se dají sehnat i vybavenější desky, ale to již musíte počítat s příplatkem několika set korun a to je u takto levných desek šíleně znát. Jestli nutně potřebujete na pracoviště nové počítače, myslíme si, že v kombinaci s levným Pentiem nebude tato deska vůbec špatnou volbou. A na nějaké ty náročnější kancelářské úkony bude volbou skvělou.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Gigabyte
|