Intel Core i3 a AMD Phenom II X4 na MSI H55 a 785G
Dnes se podíváme na zajímavý srovnávací test integrovaných platforem Intel a AMD.
Do testu jsme získali dvojici základních desek od společnosti MSI. Tou první je horká novinka postavená na Intel H55, tedy základ pro nové 32nm dvoujádrové procesory Intel Core i3 a Core i5, které mají v sobě i integrovanou grafiku a abyste ji mohli využít, musíte mít grafické výstupy, které má právě základní deska s čipsetem H55.
Druhou základní deskou, kterou jsme získali na test, je deska MSI 785GT-E63 s integrovanou grafikou ATI HD4200 s podporou DX10.1. Okamžitě nás tedy napadlo udělat takové malé velké srovnání, protože se v podstatě jedná o přímé alternativy. Když už jsme byly u toho srovnávání, postavili jsme si pro srovnání i starší integrovanou platformu Intel E7400 + G45, abychom se podívali, co nám vlastně Core i3+H55 za stejnou cenu přinášejí. Takže co budeme srovnávat?
Jak vidíte v tabulce, připravili jsme si dvě sestavy, za úplně totožnou cenu. Intel deska je o něco dražší, ale to zase vyvažuje u AMD dražší CPU, který disponuje stejně jako u konkurenčního Intelu L3 pamětí. Tu nenajdeme u Athlon II procesorů. Vůbec řekněme si něco o použitých procesorech, které nejsou až tak tím hlavním, co nás v dnešním testu zajímá.
Procesory Intel a AMD
U Intelu jsme použili procesor Intel Core i3-530 a to i přesto, že nám byl na testy doručen Core i5-660. Přišlo nám ale hloupé (na rozdíl od mnoha jiných, kteří klidně integrovanou grafiku na podobně nesmyslně drahém CPU předváděli) testovat integrované grafiky s dvoujádrovým procesorem, který stojí 4700 korun včetně DPH, který si snad nikdo normální, kdo chce a komu stačí integrovaná grafika, do svého PC nepořídí. Core i3-5xx má proti Core i5-6xx nevýhodu v absenci TURBO boost. Co však mají oba procesory je Hyper-Threading a tedy podporu 4 vláken pro dvě jádra.
Core i3-530 je nejlevnější dostupný 32nm procesory Core i3. Má dvě jádra taktované na 2930MHz a grafické jádro na 733MHz. Nemá turbo a tedy má jen tu nominální frekvenci. Má také 4MB L3 a výhradně podporu DDR3 1333MHz, které jsme také použili. TDP procesoru je 73W a jeho cena se v současnosti pohybuje kolem 2900 korun včetně DPH. Jako srovnání se tedy určitě hodí poměrně rozšířený Core 2 Duo E7500 na stejné frekvenci 2,93GHz a navíc stojí vlastně téměř stejně. Je vyráběn 45nm, má 65W TDP a samozřejmě nedisponuje ani L3 pamětí, ani HT ani Turbem.
U AMD jsme sáhli po čtyřjádrovém procesoru. Ono nic jiného AMD kolem 3000 korun ani moc nenabízí. Za stejnou cenu, jako stojí dvoujádrový Core i3 můžeme mít u AMD čtyřjádrový AMD Athlon II X4 635 na 2,9GHz, ten ale nemá L3 a navíc díky vyšší ceně testované desky u Intelu můžeme u AMD na procesoru připlatit, abychom se u obou sestav dostali na stejnou cenovou hladinu. Vybrali jsme tedy jako srovnávací model přímo AMD Phenom II X4 925 na 2,8GHz. Ten disponuje také L3 pamětí a to 6MB. Jeho TDP je 95W, což je proto, že je vyráběn jednak 45nm proti 32nm Intel Core i3 a také má nativně 4 procesorová jádra proti dvěma+HT u Core i3. Vzhledem k podobným cenám to rozhodně není srovnání od věci.
Větší rozdíl u testovacích sestav je také v RAM, kdy u AMD máme desku ještě pro DDR2 (existuje i veze pro DDR3) a u Intelu pro DDR3 (výhradní podpora), ale vybrali jsme srovnatelné moduly hlavně, co se napájení a výkonu týká a navíc stojí stejně. Ve výsledku tak máme dvě naprosto cenově rovnocenné sestavy a zajímá nás u nich hlavně výkon a schopnosti integrovaných grafik. Takže si o nich něco povězme.