Strana 9 z 9
- Integrované GPU systémy AMD a Intel
Dnes jsme se podívali na rozhodně zajímavé téma výkonu integrovaných platforem a to jak z pohledu procesorů, tak grafických karet. Srovnali jsme celkem tři cenově i parametrově rovnocenné systémy a alternativy. Pro připomenutí co jsme to srovnávali, je tu tabulka:
Myslím, že ani není nutné dělat tabulky celkového výkonu, protože je to více než jasné. Začněme u platformy Intel.
- Intel Core i3-530 2,93GHz + H55 vs Intel Core 2 Duo E7500 2,93GHz + G45
Hodnocení přesunu grafického jádra z čipsetu do CPU u platformy Intel je jednoduché. V současné podobě nic, co by stálo přínosem za řeč. Vyšší výkon přineslo posílení jádra a jeho vylepšení, stále však hodně zaostává funkčně i výkonově za konkurenčními ATI HD 4200 a i za GF9300/9400, kterou jsme v testu neměli, ale její výkon by byl srovnatelný s ATI HD 4200, nebo i vyšší. Přesun grafiky Intel do procesoru je zatím pro většinu uživatelů spíše nevýhodný – nový 32nm CPU si bez ní nekoupíte a rozhodně je prodražuje.
To prodražení vadí o to více z pohledu výkonu samotného CPU. V testu jsme měli Core i3 proti stejně taktovanému Core 2 Duo, a když vezmete Core i3 hyperthreading, jako že v některých aplikacích nefunguje, dostanete procesor s úplně stejným výkonem, jako má dva roky staré 45nm E7500. To není zrovna potěšující.
I pokud si chcete koupit integrovanou platformu Intel, tak ve srovnání s Core 2 Duo + G45 proti Core i3 + H55 vlastně nic neušetříte, a stojí to prostě víceméně stejně a to vzhledem k výkonu a funkčnosti proti konkurenci opravdu hodně. Na novém Core i3 a jeho integrovaném grafickém jádru Intel oceňujeme konečně funkční akceleraci HD 1080p videa, ale více méně to funguje jen pod Windows 7. Celkově ale stále proti konkurenci na výkonu a hlavně na funkčnosti poněkud ztrácí. Je to opravdu jen základní integrovaná grafika, což neznamená, že by mnoha uživatelům neměla stačit.
- Intel Core i3-530 2,93GHz + H55 vs AMD Phenom II X4 925 2,8GHz + AMD 785G
Jediné v čem jsou obě platformy víceméně vyrovnané, je cena. U AMD jsme mohli klidně použít levnější AMD Athlon II X4 635 na 2,9GHz, který stojí stejně jako Core i3-530 a dopadlo by to vlastně stejně - absenci L3 u Athlon II X4 by vynahradila jeho vyšší nominální frekvence a nižšší cena. AMD prostě nabízí lepší poměr cena-výkon. Většina aplikací je přímo, nebo byla postupně vylepšena a podporuje vícejádrová CPU bez problémů. V těchto aplikací se ukazuje slabina nových dvoujádrových 32nm CPU Intel. Fakt že HT ani náhodou nedokáže nahradit fyzická jádra a proti nativním čtyřjádrům AMD, a za stejné ceny to prostě vypadá, jak vypadá. V mnoha aplikacích je výkonový rozdíl minimálně třídy.
Zde ani náhodou neuspěje argument nižší spotřeby 32nm CPU. No ještě aby nežrala méně, když jsou 32nm, mají jen dvě jádra a jsou v mnoha, pro multijádra dnes běžně optimalizovaných aplikacích, výrazně slabší. Jenže rozdíl spotřeby není vzhledem k tomu výkonu nikterak propastný a v běžném provozu a v klidu, je rozdíl zanedbatelný.
Dnes jsme zároveň s tím otestovali dvojici základních desek MSI. Tou první je MSI H55M-E33 a tou druhou 785GT-E63. Obě jsou srovnatelné, jak po stránce kvality, tak výbavy. Obě se snaží nabídnout opravdu výhodný poměr cena-výkon, při zachování kvality, v rámci svých platforem. Nelze ale upřít, že model MSI 785GT-E63 je při ceně 1750 korun včetně DPH o něco zajímavější pro počítač s integrovanou grafikou určený méně náročným uživatelům. Nabízí více výbavy, lepší integrované jádro a navíc za nižší cenu než podobnou věc pořídíte u konkurenční platformy. Samozřejmě dnes už bych volil model s DDR3, kterým je v podstatě hodně podobný mATX model MSI 785GM-E51 nebo o něco dražší ale bohatší 785GM-E65 a stojí podobně. Každopádně jak model MSI H55M-E33, tak 785GT-E63 svědčí o tom, že se u MSI opravdu výrazně situace s deskami zlepšila a to tedy nejen v high ednu, ale i v low endu.
Co říci závěrem? Pokud vybíráte počítač s integrovanou grafikou anebo procesor kolem 3000 korun, pak v klidu můžete vynechat nové 32nm procesory Intel. Proti Core 2 Duo modelům nenabídne občas, pokud nezafunguje HT, nic nového z pohledu výkonu, co by stálo za úvahu. A to je opravdu poněkud zklamání – v podstatě Core i3-5xx je 32nm Core 2 Duo 7000/8000 s HT navíc a Core i5-6xx má ještě Turbo (+ ten přesun integrované grafiky). Přejít z Core 2 Quad na dvoujádrové Core i3/5 se rovná čirému šílenství. Ceny nových Core i3 procesorů jsou kolem 3000-4000 korun, to je opravdu hodně, ale v porovnání s cenou dvoujádrových Core i5-6xx, které se pohybují kolem 5000 korun, je to ale ještě slabý odvar. A to jsme testovali nejlevnější Core i3 procesor za 3000 korun. Core i3-5xx jsou za současných poměrů s dvěma jádry nezajímavé procesory, kdyby byly o 1000 korun levnější, byly by mnohem lákavější. Rozhodně to nejsou špatné procesoryI - určitě jedná o nejvýkonnější a nejúspornější dvoujádra na trhu, jen prostě nenabízí vůbec dobrý poměr cena výkon, vzhledem k nabídce konkurence, která i v cenové relaci 2000-3000 korun dnes normálně operuje se čtyřjádry.
Nad 3000 vlastně už u AMD nic jiného neseženete a proti Phenom II X4-9xx nemají dnes podobně drahé dvoujádové Intel procesory šanci, možná se jim občas přiblíží, když zafunguje HT, ale to je opravdu výjimečné. HT nenahradí fyzická jádra. V neoptimalizovaných aplikacích je sice i překonají - ale to je problém pomaleji taktovaných čtyřjader vs rychleji taktované dvoujádra i u Intelu (Core i7-750 vs 32nm Core i3/5), naštěstí neoptimalizovaných aplikací rychle ubývá a v tomto stavu věcí prostě dvoujádrový CPU nemá v cenové hladině nad 3000-4000 natož 5000 korun, co pohledávat. Nemluvě právě o mnohem zajímavějších čtyřjádrových Core i5-750, proti kterému dvoujádrové Core i5 stojí také. Zkrátka doba dvoujádrových CPU na desktopu je dávno pryč a Core i3/5 budou určitě dobrá mobilní CPU, ale na desktopu už i mainstream patří skutečným čtyřjádrům.
Pokud jde tedy o náš souboj testovaných platforem za stejné ceny, myslím, že další komentář není potřeba …
Za zapůjčení základních desek děkujeme společnosti MSI
"Za výborný poměr cena-výkon základních desek MSI 785GT-E63 a H55M-E33 v rámci svých platforem"
Za zapůjčení procesorů děkujeme AMD
a společnosti Intel
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|