Strana 4 z 4
Pokud se podívám zpětně tak ani jedna deska vysloveně nepropadla, všechny s procesorem Ryzen 7 3700X fungovaly zcela korektně a na všech deskách nebyl problém ho provozovat i v přetaktovaném stavu na frekvenci 4 350 MHz, a také nebyl problém provozovat na všech deskách paměti o frekvenci 4 133 MHz. Větší rozdíly se ale projevují v maximální frekvenci na jedno jádro, kde nejlevnější model od MSI zaostával, ovšem dokázal jako jediný s vodním chlazením dosáhnout na frekvenci 4 400 MHz, což mě osobně hodně překvapilo. Je nutné zmínit, že z vybraných desek byla MSI zdaleka nejlevnější a stála proti i 2x dražším modelům.
V praxi samozřejmě se tyhle rozdíly ukazují na kvalitě a zpracování zejména napájecí kaskády, ale i chlazení atd. Dražší desky mají prostě tyhle věci vyřešení lépe. Bohužel ty dražší komponenty jsou klidně 2-3x dražší, a samozřejmě 2-3x lepší v praxi nejsou, to je trochu vada na kráse, ale tak je to s mnoha kvalitnějšími prvky.
Větší rozdíly mezi jednotlivými modely desek nastal až v teplotách napájecí kaskády nebo čipsetu, kde excelovaly dva nejdražší modely v testu, ovšem hodně překvapila deska od MSI, kde fungoval režim stop/start na ventilátoru, který chladí čipset. Podobně tomu bylo i u desky Gigabyte, ovšem zde se ventilátor roztáčel na nižší teplotě, a jeho ložisko bylo slyšet asi nejvíce ze všech. Naopak Asus i Asrock měly nastavený ventilátor tak, že se točil nonstop, ovšem zas musím oba výrobce pochválit v tom, že mají kvalitní ložiska a ventilátor byl u obou neslyšný. Pokud bych měl tedy zhodnotit jednotlivé testované desky:
- MSI MPG X570 Gaming EDGE WiFi
Co se líbí:
- Dobrý poměr cena/výkon a dostupnější cena
- Semi pasivní chod ventilátoru na čipsetu
- Dostatečná výbava včetně solidního zvuku a Wi-Fi apod.
- Dobré možnosti přetaktování procesoru Ryzen 7 3700X
Co se nelíbí:
- Pasivní chladič jenom na jednom M.2 slotu
- Vyšší teploty na VRM i čipsetu, horší konstrukce pasivu i kaskády
Co se líbí:
- Pasivní chlazení na dvou slotech M.2
- Solidní výbava včetně slušného zvuku atd.
- Rozumné zpracování napájení
- Slušné možnosti ladění CPU i RAM
Co se nelíbí
- Provedení chlazení čipsetu a jeho vyšší teploty
- Ventilátor na čipsetu se točí neustále (má však tichý chod ložisek)
- Absence teplotního čidla na VRM
- Gigabyte X570 Aorus Master
Co se líbí
- Kvalita výbavy a provedení (ovšem vzhledem k ceně je to nutné)
- Nadstandardní prvky v oblasti zpracování zvuku, LAN, WiFi atd.
- Vysoce kvalitní konstrukce napájení i chlazení
- Klasické heatsinky!
- Skvělé možnosti ladění CPU i RAM
- Semi pasivní chod ventilátoru na čipsetu
Co se nelíbí
- Hlučnost ložisek ventilátoru na čipsetu
- Horší poměr cena/výkon daný vysokou pořizovací cenou
- Asus X570 ROG Crosshair VII Hero
Co se líbí:
- Kvalita výbavy a provedení (ovšem vzhledem k ceně je to nutné)
- Nadstandardní prvky v oblasti zpracování zvuku, LAN, WiFi atd.
- Kvalitní konstrukce napájení i chlazení
- Nadstandardní výbava pro taktování a ladění a tomu odpovídající možnosti a výkony
Co se nelíbí
- Ventilátor na čipsetu se točí neustále
- Horší poměr cena/výkon daný vysokou pořizovací cenou
Celkově pokud řešíte detaily, tak si dnes při výběru X570 základních desek užijete. Protože právě v detailech panují mezi deskami v různých cenových hladinách, i když mají stejný čipset, obrovské rozdíly. Jak v celkovém zpracování, tak ve výbavě, tak v praktických výkonech. Nutno ovšem říci, že pokud vás nezajímají jednotlivá procenta a hraniční možnosti, v praxi z hlediska výkonu CPU a RAM pravděpodobně nezaznamenáte rozdíl. Určitě ne bez srovnání výsledků a čísel.
Nicméně kvalitativní rozdíly mezi deskami existují, a to i ve stejných cenových hladinách. Pochopitelně výrazně dražší desky jsou prostě jinde, i když to z hlediska běžného výkonu nemusí být znát. Kvalita provedení VRM, chlazení, výbavy a tak dále, to jsou diametrální rozdíly, které dokáží ovlivnit dost, ale také se za ně hodně připlácí.
Tento článek byl tedy mou iniciativou a zvědavostí, kde jsem tedy vyzkoušel několik desek s různými RAM a různé chlazení. Pokud netaktujete a neplánujete taktovat, tak v běžné praxi z hlediska běžného výkonu rozdíly nezaznamenáte. Při taktování a ladění ale ano. Samozřejmě „kvalitu života“ ovlivňují i prvky výbavy. Na podrobnější testování jednotlivých modelů se ale specializují další kolegové v redakci DDWorld.cz a řadu X570 desek již najdete v testech na našich stránkách a další se připravují.
Za poskytnutí základních desek a procesorů do recenze děkujeme naším partnerům:
Za poskytnutí ostatního HW děkuji našim stálým partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|