Strana 2 z 5
Jak se sluší a patří na pořádnou high end desku, dorazí v pěkném balení. Ale klasika, žádné novinky ASUS nevymýšlel.
Uvnitř ale najdeme opravdu pořádnou nálož příslušenství, řekl bych v podstatě maximum možného, co je skutečně třeba. Nechybí tedy anténa pro WiFi/BT modul, nechybí držák ventilátoru a ventilátor na chladič VRM, je zde i držák grafické karty. Je zde montážní kit pro vertikálně umístnění M.2 SSD, je zde celá řada kabelů a ASUS konečně dává i alespoň jeden RGB LED pásek v příslušenství, který je kompatibilní s dodávaným rozšiřitelným kabelem. Samozřejmě nechybí ani návody a další již běžné ROG věci a prvky, které najdeme i u jiných desek. Rozhodně si stěžovat nemůžeme, že by v příslušenství něco chybělo :).
Bavíme se samozřejmě o základní desce s LGA 2066 paticí, tedy určenou pro Intel Core X procesory se 4kanálovým řadičem pamětí a vybavenou čipsetem X299. Deska má tentokrát fyzickou velikost E-ATX, takže se vejde běžně do skříní. To byla také námitka, například ASUS ATX desku nenabízí pro X399 platformu. Z nějakého důvodu.
Má tedy pro X299 platformu obvyklých 8 paměťových slotů. Pojme tedy maximálně až 128GB paměti a aktuálně je podporováno 4133MHz. ECC tato platforma na rozdíl od konkurenční X399 ale neumí. Stejně tak deska podporuje i KABY LAKE-X, které mají jen dvoukanálový řadič, tak pozor na to.
Samozřejmě využitelná výbava záleží na použitém čipsetu. Zatímco AMD věci nekomplikuje a všechny ThreadRipper mají 64 PCIe linek, v případě Intel procesorů jsou zde 16, 28 a také 44 linkové modely. Samozřejmě tedy konfigurace a využitelnost slotů záleží na použitém čipsetu. Ne všechny mohou všechno využít.
V případě použití 44 linkového Core i9 procesoru se můžete těšit na x16, x16, x8, x4, x4 a x1 linkový slot. Tři hlavní pro grafiky mají i fyzickou výztuhu, podporováno jsou reálně 3 grafické karty v CrossFireX i SLI, prakticky záleží na ovladačích.
Dále najdete také dva M.2 konektory. Jede je pod odnímatelným pasivem mezi posledními dvěma PCIe X16 sloty, takže má zajištěné i pasivní chlazení. Druhý konektor je netypicky (pro ASUS ale typicky) umístěný pro vertikální osazení M.2 SSD s potřebnou upínkou v příslušenství desky. Slot najdete hned vedle pamětí na straně desky.
Pokud jde o konektorovou výbavu, tak je zde 8x SATA, 2x přední USB 3.0, 1x přední USB 3.1 a pak celá nálož USB 3.1 gen 1 a 3.1 Gen2 skrze řadič ASMEdia, včetně portu Type-C. Osobně si myslím že přední USB 3.0 mohl být jen jeden a hodil by se spíše druhý standardní USB rozšiřující port na desce. Ve standardní výbavě je také WiFi a BT 4.2 a nechybí ani výstupy integrované zvukovky postavené na ALC 1220A, vylepšené ASUS na SupremeFX. Deska má také standardní Intel LAN.
Ze speciální výbavy nechybí podsvícené zóny, plně přizpůsobitelné (RGB AURA), také konektory pro další LED pásky (jeden v příslušenství desky). Extra výbavou jsou také základní ovladače pro taktování a zapínání desky, taktování desky, nechybí segmentový display a pořádná nálož konektorů pro ventilátory. Pochopitelně jsou zde i kvalitní komponenty, napájení (24+8+6 pin). Pokud plánujete hodně taktovat, je zde i ten přídavný 40mm ventilátor na pasiv VRM, ale v běžné praxi ho naštěstí používat nemusíte.
A jaká je v praxi?
|