TEST: AMD TRINITY A10-5800K a A8-5600K v akci a test základních desek A85X ASUS, Gigabyte a MSI Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 04 říjen 2012
Přejít na obsah
TEST: AMD TRINITY A10-5800K a A8-5600K v akci a test základních desek A85X ASUS, Gigabyte a MSI
Testy a testovací sestava
Teoretické testy - Cinebench R11 a 3DMark 11
Praktické testy - WinRar a 3DSmax
Praktické testy - MainConcept TrueCrypt
Herní testy s HD 7970
Spotřeba a taktování
DDR3 paměti a výkon integrované grafiky
Základní desky FM2 - Test
Hodnocení výkonu, ceny a poměru cena-výkon
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Začněme nejdříve u základních desek a FM2 platformy. Obecně není proti FM1 zase až tolik nového, snad jen to, že tentokrát zde FM2 platforma bude o něco déle a je určená i pro nástupce TRINITY procesorů.

  • Hodnocení ASUS F2A85-V PRO

U této desky nás potěšilo celkové vyladění. Ze všech tří desek v testu musíme říci, že zatím má BIOS naladěný zdaleka nejlépe. Samozřejmě solidní je i výbava a celkové zpracování. O něco méně zdařilý je vzhled, hlavně proti některým deskám konkurence vypadá tahle zbytečně obyčejně. Jako TOP model FM2 desek u ASUSu stojí i poměrně dost a to 3300 korun vč. DPH, což je více než ten nejdražší procesor pro tuto platformu. Nicméně je to TOP model a další modely v řadě ASUS F2A85 začínají na poloviční ceně.

"Základní deska s výborným vyladěním a výkonem pod Trinity"

 

  • Hodnocení Gigabyte F2A85X-UP4

Z hlediska vzhledu, výbavy a možností taktování se nám zatím nejvíce líbí právě tento model pro FM2 platformu. Škoda zatím trochu nedoladěného BIOSu a SW, díky čemuž má deska o něco menší výkon než konkurenční ASUS. Vyniká však právě napájecí kaskádou, výbavou a možnostmi OC. Její cena je také přes 3000 korun vč. DPH, což je na FM2 platformu hodně. Opět ale nutno poznamenat, že je to TOP model od GB pro tuto platformu.

"Pěkná, kvalitní a velmi dobře vybavená deska velmi schopná pro taktování"

  • Hodnocení MSI FM2-A85XA-G65

Model od MSI je takovým průnikem kladů výše hodnocených modelů konkurence. Má velmi solidní BIOS, pěkný vzhled, slušnou výbavu, slušné OC schopnosti a solidní zpracování. Celkově velmi příjemná FM2 základní deska, která je více než slušným soupeřem těm od obou mnohem větších výrobců desek. Musíme však říci naplno, že ve srovnání se srovnatelně vybavenou konkurencí, je právě tento model vítězem dnešního testu. A to proto, že zatímco ASUS i Gigabyte modely stojí kolem, či přes 3000 korun, MSI nabízí tuhle desku za 2600 korun vč. DPH. Tudíž kromě našeho doporučení si odnáší i ocenění za výborný poměr cena-výkon.

"Dobře vybavená deska, se slušným návrhem a zpracováním za výbornou cenu!"

  • Hodnocení TRINITY APU

Nakonec se podívejme na finální hodnocení nového TRINITY APU. Na rovinu jsme nečekali mnoho. Procesorově jsme se těšili na maximálně tak maximálně na 10-15% výkonu navíc v nejlepších případech, u grafiky jsme čekali kolem 20-25%. A víceméně jsme přesně to dostali. Architektura PileDriver alias Bulldozer je samozřejmě novinkou, od které už víme, co čekat. Takže nás nepřekvapí, že v některých aplikacích ztrácí na starší architekturu, v jiných získává. Obecně platí, že se architektura PileDriver (Bulldozer) stále musí potýkat s tím, že samotné Windows 7 pro ni nejsou zrovna 2x optimalizovány a nevyužívají ji, jak by měly. Stejně tak i některé aplikace, kde se ale s novými verzemi pomalu situace mění. AMD však šlo hlavně o přechod v rámci 32nm výroby na novou procesorovou architekturu i u APU a ten se podařil. Výkonově budeme získávat hlavně v modernějších aplikacích využívající jak výhody samotné architektury, tak nových instrukcí. V rámci srovnatelné konkurence Core i3 procesorů Intelu je AMD stále v průměru o něco málo horší procesorový výkon, ale rozdíl není nijak markantní. Naopak AMD dokáže překvapit tam, kde už modernější aplikace používají třeba AES instrukce, protože je TRINITY procesory na rozdíl od Core i3 modelů, mají ve své výbavě.

Hlavní rozdíl mezi procesory s grafikou v rámci nabídky AMD a Intel, je obecně důraz na grafiku. Zatímco Intel preferuje právě procesorovou část na úkor grafické, u AMD je to vyrovnanější. Z hlediska výkonu a možností grafiky je TRINITY jasným králem bez konkurence. Zatímco Integrovaná grafika v A10 dokáže rozeběhnout všechny hry v nižším rozlišení a většinu i v 1920x1080, výkon konkurenční Intel GMA HD 2500/4000 v cenově srovnatelných, ale i třeba mnohem dražších CPU, není vůbec poměřitelný. I ve srovnání s Llano udělal grafický výkon u TRINITY hodně velký pokrok, zvláště v kombinaci s rychlejšími RAM. TRINITY tak jasně dává odpověď na otázku, proč se AMD vůbec neobtěžovalo s vytvořením samostatné 28nm grafické karty se 64-bit sběrnicí, tedy něčím pod 128-bit modelem Radeon HD 7750. Jednoduše proto, že není potřeba. Výkon integrované grafiky v procesoru A10 je tak vysoký, že nahrazuje klasický low end a nic pod HD 7750 nemá význam. Z tohoto hlediska tak moc nechápu technologii DualGraphics, o které AMD i u TRINITY stále mluví, v rámci které AMD umožňuje spojení výkonu Integrované grafiky v TRINITY APU s low endovými Radeon HD 6600/6500/6400 atd. Proč si proboha kupovat takové samostatné karty, když jejich výkon na hry není o nic moc lepší a na vše ostatní je ta integrovaná karta stejně dobrá? Pochopil bych spíše spojení s běžnými HD 7700/7800.

Hodnocení je tedy jednoduché. TRINITY je další meziroční pokrok na poli APU čipů, kde se opět místo procesorového výkonu, kterého je obecně pro běžného uživatele dost, hledělo hlavně na grafický výkon. AMD dokázalo zvednout výkon grafiky bez výměny výrobního procesu a dramatického zvýšení spotřeby opravdu zásadním způsobem, kdy klasické low end grafické karty se 64-bit sběrnicí naprosto ztratily význam a smysl. TRINITY je z hlediska výkonu i účinnosti lepším procesorem, než starší Llano modely. A10-5800K není procesor s nejlepším poměrem cena-výkon, ale v rámci konkurence je minimálně stejně dobrý. Modely s výborným poměr cena-výkon jsou ale cenově trochu níže a třeba druhý testovaný A8-5600K je v tomto ohledu hodně zajímavý a podíváme se na další podrobněji příště. A10-5800K jako TOP model vyniká integrovanou grafikou, za kterou mu zkrátka ocenění nelze neudělit. Mnohem vyšší výkon ve srovnání s Llano, ale i mnohem vyšší než nabízí konkurence a hlavně srovnatelný s klasickými 64-bit low endovými grafikami, které tak Trinity APU jednoduše posílá na smetiště dějin ...

"AMD A10-5800K - procesor s vynikající bezkonkurenčně nejlepší integrovanou grafickou kartou"

Za zapůjčení procesorů děkujeme AMD

 Za zapůjčení desek děkujeme ASUS, GIGABYTE a MSI

   

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Tralalák [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-04 13:37:04
avatar
Domnievam sa, že low-end dGPU sa opäť postupne cenovo prispôsobia a napr. také HD6670 určite ešte pôjdu cenou dole k terajšiemu entry low-endu a potom to zrejme bude nejak takto podobne vypadať:

zdroj: Odkaz

Kde aj čísto dvojadrový Intel Pentium G850 2.9GHz + AMD Radeon HD6670 v hrách predčil AMD A8-3870K 3.0GHz ako aj OC verziu AMD A8-3870K @ 3.6GHz/960MHz, ktorá zrejme odpovedá cca. výkonu AMD Trinity A10-5800K.

Teraz sa Radeon HD6670 s DDR3 pamäťami začína pohybovať od nejakých 1297 CZK s DPH a s GDDR5 od nejakých 1832 CZK s DPH

P.S. DD stále máš v tých obrázkových grafoch (tú istú chybu) teda zmätočnú frekvenciu Intel Pentium G860 3.6GHz pričom správne má byť 3.0GHz.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-04 18:02:20
avatar
pentium + HD6670 není lepší volbou než A10 Trinity protože:
1. srovnáváš s GPU výkonem OC A8-3870K. 5800K má však i v základu výkonější GPU než Llano, navíc u Trinity lze GPU přetaktovat též, takže bys musel srovnávat přetaktovaná GPU u Llana i Trinity a je jasné jak by to dopadlo.
2. Tvé řešení Pentium + HD6670 ztrácí oproti A10 na CPU výkonu. Zatímco A10 a i3 jsou vyrovnané, Pentium už proti A10ce nemá šanci
3. Technologie - Pentium + HD6670 postrádá například AES, HD 6670 je na méně efektivnější WLIV-5 architektuře, Trinity má nejnovější UVD a instrukční sety z Pillediveru
4. hluk, větráky, zábor místa - integrovaná grafika nezabírá místo ve slotu, zbavíš se jednoho ventilátoru a Trinity budeš moci umístit i do miniITX case, ve které není místo na žádnou kartu ve slotu (nebo jen na low profile, problémy z chlazením atd)
5. Dual graphics - sice to nemá moc smysl, proto to uvádím na posledním místě, ale k Trinity jde v případě potřeby ta HD6670 dokoupit také a výkon spojit. U pentia musíš grafiku vyměnit
Myslím, že jsem uvedl důvodů dost. Jediné výkonější řešení by bylo až Core i3 + HD6670, jenže jen samotné i3 bez grafiky stojí stejně tolik co A10, takže jsme na jiné cenové hladině.
Jinak co se týče spojování levného CPU s HD6670, vyhrává to Athlon II X4 651, má lepší poměr cena/výkon než tvé Pentium, v určitých hrách, které umí využít 4 jádra, jako BF3 se Pentium krvavě propadá. Ostatně poměr cena/výkon je součástí DDho tabulky a je v něm i Athlon II X4 651 (na prvním místě). Ten je narozdíl od Pentia navíc odemčený, takže se dá pohodlně dále taktovat
Jinak přeju hezký den
Tralalák [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-04 18:38:08
avatar
Zdravím ťa, som tiež rád, že to odpoveď poňal veľmi konzistentne resp. argumentačne.
Ja sa nad tým skôr zamýšlam z pohľadu, že príde za tebou osoba XY so synom a povie ti doporučte mi mašinu na hranie a kde je istý badžet - povedzme na procesor bude dávať tých cca. 120 EUR s DPH čo robí práve Trinity A10-5800K (a teraz nechajme tak ostatné komponenty, berme, že všetky ostatné sú v rovnakých cenových kategóriach pre obe platformy - toto naozaj neriešme nech sa nemotáme)
Áno kľudne si môžme dať ako ekvivalent k Pentiu G SandyBridge aj Athlon II X4 6xx (nemám s tým najmenší problém).
ad. 1: Keďže nemám test, ktorý by mi dal exaktnú odpoveď na uvedenú dilemu, tak som v spomínanom zdroji výchadzal, že herný výkon AMD A10-5800K je +/- autobus rovnaký ako AMD A8-3870K @ 3.6GHz/960MHz a ten som porovnal s Pentiom + dGPU HD6670 (veď na tom nie je nič zlé)
ad. 2: ja si uvedomujem, že Pentiu chýbajú dve jadrá teda, že v absolútnom mult-threaded výkone v CPU je slabšie (tu však môžeš použiť svoj evivalent Athlon II X4 6xx ak by ti v tomto chýbal absolútny multi-threaded výkon)
ad. 3: AES je úzko špecifická, ale oki uznávam, avšak počítam s tým, WLIV nech je aká chce pokiaľ poskytne vyšší herný benefit a UVD HD6670 je úplne OK
ad. 4: nemal som na mysli Mini-ITX platformy skôr Micro-ATX, tam je miesta dosť. Mini-ITX s tebou súhlasím!
ad. 5: Dual-graphics skrz cenu ako prioritu - badžet nemá zmysel riešiť nezmestí sa do rozpočtu pri A10-5800K+HD6670. S evivalentom Athlon II X4 6xx súhlas (viď. vyššie)
Záver: Ono to časom niekto otestuje možno aj Celeron Gxx + HD7750 ako ekvivalent čo ponúkne vyšší 3D herný benefit, teraz na to nemal nikto čas, resp. nikto sa do toho hneď "nechcel" pustiť ak chcel by korektný (to ukážu až ďalšie recenzie ako napr. tá zmienená Odkaz

Techreporťáci včera pri recenzii AMD Trinity v časti s dGPU použili aj dvojjadrový IvyBridge Intel Pentium G2120 3.1GHz a sekundovala im karta AMD Radeon HD7950. Tam však je len vidno čo dvojadro IB (ne)dokáže v porovnaní s Trinity a pod. pri rovnakej grafickej karte (ale to je nad rámec uvedenej polemiky).
zdroj: Odkaz
Rajnoha [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-04 19:07:49

Zavisi od uhla pohladu. Priklanam sa k Tvojmu nazoru. Predsa ten kto chce hrat si nekupi Trinity, ta GPU cast je na hrane moznej pouzitelnosti v nizkych rozliseniach a casom dokupit dedikovanu GK ku Trinity? Potom APU straca zmysel (ak si odmyslim hybridny CF s max. 6670 co nejaky zmysel nedava).

Okrem toho cena najvyssieho Trinity + novej dosky + rychlejsich RAM mi nejako vyhodne nevychadza. A otazka upgrade v buducnosti? Aka?

Ak nakombinujem IB Pentium + nejaku napr. 7770 + lacnejsiu, ale postacujucu dosku som len o malo nad urovnou investicie do Trinity a herny vykon je neporovnatelny, takisto aj moznost upgrade dobuducna (ako CPU tak GK).

Trinity si niekoho najde, bud skutocne nenarocneho hraca alebo v HTPC a pod.
tynyt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-04 20:17:10
avatar
Moje zkušenost je taková, že zákazník chce vždy celé PC za nějakou celkovou částku, neříká že má dejme tomu 3 litry na CPU.

A v tomto ohledu musím dát 100% za pravdu Machinovi, mám totiž naprosto stejné postřehy a zkušenosti - APU je přímý konkurent pro Intelovský CPU SB/IB a v něm integrovanou HDx000. Cena za stejný CPU výkon na podobně vybavených deskách je srovnatelná, rozdíl je právě v té grafice (přesněji řečeno jejich výkonu). AES a spol. beru už jen jako takové malé (skoro bezvýznamné - pro běžného uživatele) plus.
Rajnoha [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-04 20:40:48

Rec bola o hrani. Pre multimedialne PC je Trinity vhodne, ako take bezne domace PC. Ale nie PC na hranie.

Neviem, ze s akymi zakaznikmi mas skusenost Ty, ale kazdy zmyslajuci zakaznik uvazuje. Ak sa chce hrat tak nekupi Trinity, lebo na hry (nemyslim online gamesky) je to takmer nepouzitelne a dokupovat k Trinity dedikovanu GK je nezmysel.

Kombinacia uspornej architektury od Intelu a dedikovanej GK (aj ked na zaciatok v oboch pripadoch skor low-end) je pre herne pouzitie podstatne vhodnejsia.

Trinity - vhodna volba pre jednoduchych pouzivatelov, ktori hladaju multimedialne PC na doma, ale nie herne!

Trinity zoomuje presne na tuto skupinu zakaznikov, ktory kupia aj zostavu s hypermarketu a na zakladne domace pouzitie im staci.
tynyt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-05 07:17:27
avatar
Řeknu to jinak - běžný domácí PC je na hony vzdálen ideální herní sestavě, když už má něco jako HD7770, tak je to megavýkonná herní mašina. Běžně potkávám starší PC, kde je integrovaný intel, nebo nějaká tescovražda s GT210 apod. - a lidi na takových strojích hrají hry jako GTA4 apod. Několika kamarádům jsem pro děti složil levná PC s AMD690G - ještě dnes ty počítače fungují a hrají se na tom Sims3 apod.

A já si stojím za tím, že drtivé většině občasných hráčů bude samotný A10 stačit.

Na "úspornost" ti nikdo hrát nebude, v reálu to bude plichta, nebo rozdíl jednotek wattů, a to je za rok při 8h provozu doslova pár korun (desetikorun) rozdílu. Tím spíše, pokud tam k tomu "superúspornému" pentiu strčíš nějakou HD7750, která ten rozdíl zneguje. A nehledě na finanční faktor, který to tvé řešení posouvá o hezký kus nahoru, a přitom výkonově to Pentium na A10 nedosáhne.

Já to totiž vidím přesně obráceně: Pentium Bxxx se hodí perfektně do kanclu (levné nevybavené desky), ale nemá moc smysl mu dávat dedikovanou grafiku (celé PC s monitorem bez OS v ceně okolo 10 tisíc Kč). Za jen trochu vyšší cenu (cca 11,5 tisíc) se dá pořídit už sestava s A10, která dosáhne výkonově na stejně drahou sestavu s i3, ale graficky je to o kus dál. Budeš se divit, ale spousta lidí má nějakou finanční hranici, za kterou se moc nechce pouštět při nákupech elektroniky a těch cca 10-11k je jednou z těch hodně typických. Ber to taky tak, že desktopy jsou dnes v křížové cenové palbě notebooků..

Z toho mi plyne, že A10 je ideální "entry" herní stroj - na takové to občasné hraní je to skvělá volba. Je taky fakt, že pokud budu skládat PC jen na hraní, tak A10 určitě nezvolím, tam je základ i3 a něco okolo HD7750, ovšem taky za cenu, která je o dost vyšší, ale jehož výkon je už nad běžnými levnými notebooky.
AndreasCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-05 10:06:13
avatar
Pod to se podepisu. Nedavno jsem vymenil Intel C2Q s HD4850 za AMD A8-3850. Duvodem byla nestabilita PC. Pro mne jsou to ale srovnatelne sestavy. Vykon sice mozna neptrane klesl, ale jinak na to me obcasne lehke hrani to bohate staci. To stejne bude zakaznik cekat od TRINITY. Jako ENTRY stroj, na kterem jde i trochu hrat je AMD APU dobre reseni. Jako PC do kanclu je resenim zase Intel s integrovanou grafikou.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-05 17:03:41
avatar
Polemika jestli je Trinity použitelné/nepoužitelné na hry je bezpředmětná. Prosím nevnucujte nám svůj názor na to, Někdo musí mít 60+fps, aby nazval hru hratelnou, někdo si nechce připlácet 5 tisíc, aby měl místo 35fps 60. testy jsou známé, nemá cenu to tedy takto subjektivně hodnotit.
Jinak onlinovky (Wow, Wot, Lol) nejsou snad hry? Tak to je fajn, když budu hrát 6 hodin onlinovku a máma/přítelkyně/manželka za mnou přijde, ať už konečně přestanu hrát, odpovím ji, že nehraju, jen onlinovkuju , schválně si to zkuste, u vás doma to tak funguje?
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-04 13:40:10

Díky za moc pěkný test.

Jen se do sekce s 3DMarkem zatoulala tabulka s Autodesk 3D studio Max 2012, nenašel by se původní obrázek 3Dmarku?
Rocman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-04 13:59:30
avatar
Mě by hlavně zajímalo porovnání 5700 vs. 5800K. O kolik bude 5700 slabší a jak velkou úsporou energie to bude vynahrazené.
gman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-04 15:23:52

Presne tohle me taky zajima. Jak moc bude 5700 oproti 5800k pomalejsi ale zase o kolik bude efektivnejsi.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-04 20:41:47

Rozdiel medzi 5700 a 5800K je v tom ze 5700 ide na napati 1,32V a nisich taktoch, oproti 5800K ktora ide na napati 1,43V.
Tak ze ak znizis napati na 1,2-1,3V tak by ti to malo znizit spotrebu od 30-15W. Napatie sa nastavuji na 3 frekvenciach 1,4GHz 0,8V - 3,8GHz 1,2V a 4,2GHz 1,28V
Niektore sofrwarove programi na taktovanie, umoznuju aj rvozne druhy nastaveni, napriklad si nastavis 3 druhy: 1. internet CPU 2,5GHz turbo 3GHz 2.standard CPU 3,8GHz turbo 4,2GHz a 3. OC CPU 4,2GHz turbo 4,5GHz .
Staci sa trosicku s tim pohrat a upravit si to podla svojich predstav
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-05 16:46:24
avatar
bohužel je třeba přiznat, že AMD opět podělalo defaultní nastavení svého produktu (podobná situace jako u radeonů 7xxx kde byl původně clock taky zbytečně nízko). A10ka má opět jako Llano zbytečně vysoké defaultní napětí a zbytečně nízký GPU clock, takže je třeba si pohrát, pak je spotřeba nižší a GPU výkon vyšší. To že takhle není nastavená už v defaultu je ale chyba a bohužel tím pádem není pro lidi, kteří se bojí vrtat v BIOSU
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-04 17:29:29
avatar
Děkuju za testy s 1866 a 2133 Mhz pamětmi. Trinity je první platforma, díky které jde postavit mini-ITX (bez VGA) pro občasné hraní ve full HD. Doposud nic takového nešlo. Bohužel ten potřebný GPU výkon stále není v defaultu, je třeba použít rychlé paměti, což už není dnes problém, ale GPU je třeba ještě přetaktovat, takže to není pro každého. Jde to krásně vidět na Diablu III. Zatímco nepřetaktovaná A10ka s pomalými pamětmi stačí tak na low, 2133Mhz paměti + GPU na 1.0Ghz+ už zvládne v pohodě medium až high. Pro mé potřeby (world of tanks, civilizace, starší hry atd) to však více než stačí
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Reálné (z)hodnocení 2012-10-05 06:51:41

Zase prakticky o ničem. Reálný nárůst CPU výkonu pouze +5-10%. To je málo. Čekal se minimálně 2x vyšší procentní nárůst. Opět budu kontatovat to, co konstatuji již opakovaně.
Vzhledem k faktu, že základovka s1155 bude jistě zcela určitě opět minimálně o 4 stovky levnější než FM2 deska... a Celeron G550 je za 950,-... a HD6670+DDR5 lze koupit za 1800,-... tak si myslím, že opět vítězí Intel. A to i po stránce "grafického výkonu". Jelikož s G550 + HD6670 dosáhnu prakticky stejné ceny, avšak min. +50% grafického výkonu...

Bohužel.

AMD by mělo cenově přitlačit...
tynyt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-05 08:28:48
avatar
desky jsou cenově srovnatelné (zatím je možné srovnávat FM1 s A55 a A75, které budou dostupné i pro FM2) - nejlevnější soket 1155 (H61) stojí litr, nejlevnější A55 (podobně vybavená 950Kč). Zde není co řešit, AMD má/bude mít jednoznačně lepší nabídku.
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-05 23:46:08

To jsou blbosti... FM1 je nyní cenově srovnatelná se s1155 jen díky tomu, že je FM1 totální výběh. Výprodej. Takže proto. Z toho usuzovat na relevantní cenu nových FM2 desek může jen fakt optimista.
Co já si pamatuji, tak pokud nejlevnější s1155 deska byla za 950Kč, tak srovnatelná FM1 deska byla minimálně o 3 stovky dražší. Což je s ohledem na cenu silný handycap.

Nicméně pojďme do aktuálního srovnání toho nejlevnějšího:
FM2: ASUS F2A55-M LK (1450,- Kč); AMD A4-5300 (1299,- Kč); ADATA XPG Gaming Series 4GB 1600MHz (535,- Kč)
celkem 3284 Kč

s1155: Gigabyte GA-H61M-DS2-B3 (1005,- Kč); Intel Celeron G550 BOX (973,- Kč); Gigabyte GV-R557D3-1GI (1190,- Kč); ADATA Premier 4GB 1333MHz (479,- Kč)
celkem 3647 Kč

Intel je dražší o pouhých 11% (o necelé 4 stovky), přitom nabízí min. o +50% vyšší grafický výkon (400SP jednotek proti 128SP, a exkluzivní přístup do vyhrazené paměti pouze pro GPU), a min o +20% vyšší výpočetní výkon CPU... G550 si dá A4-5300 (defacto 1jádro s pseudohyperthreadingem bez L3) po stránce hrubého výkonu CPU k snídani, obědu i večeři...

Za této konstelace by mě fakt zajímalo, co kdo na Trinity vidí...
tynyt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-05 20:46:58
avatar
1. řeč byla o A10, nikoli o A4 (což je ten nejnižší procesor vhodný spíše do HTPC), z mého pohledu je 2-jádro dnes už nedostačující a pokud není extrémní důvod na costcutting, tak bych do 2-jader (A4, A6, Pentium B, apod.) už nešel. Za rozumné minimum považuju i3, A8 A10 (tedy 2C/4T CPU - ať už je to řešené přes hyperthreading nebo 2 slepená "chromá" polojádra)

2. pevně věřím tomu, že v AMD nejsou hloupí a tyhle vyšší zaváděcí ceny velmi rychle klesnou na rozumné hodnoty - a to jak CPU, tak desek.

P.S.: já mám na A10 políčeno (do PC pro maminku, na kterém čas od času hrají moje děti). Ten počítač bude sloužit minimálně 5 let, v té době už budou 2-jádra výkonově úplně mimo (stejně jako jsou dnes jednojádra, přičemž sebenevýkonnější dvoujádro je ještě rozumně provozovatelné - viz poslední P4 versus AMD A64 X2 4200+, který mám ještě kdesi v provozu. Ty P4 jsou dnes otřesně pomalé)
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-05 16:40:44
avatar
vaše argumenty jsou ok a respektuji je. Až na ceny těch desek. Intel nemá o 4 stovky levnější desky. Leda byste porovnával neporovnatelné tedy A75 vs nějaký H61 ořez, to pak ano. To je ale nesrovnatelné, každá A75 je totiž mnohem lépe vybavena (USB3, SATA III), H61 nemá v chipsetu ani jedno. Proto je třeba srovnávat porovnatelné tedy nejlevnější H61 s nejlevnější A55 a přesně jak píše Tynyt, ceny jsou stejné. A ceny těch pár FM2 desek co byly zatím představeny je třeba brát s rezervou. To jsou top modely s A85 chipsety, které mají různé durable serepetičky, spoustu pcie linek a podobně, tudíž to je neporovnatelné. Podle stejné logiky bych mohl vzít nějakou dobrou desku s H77 chipsetem a levnou s A55 a křičet že Intel je drahý. Popravdě vůbec ale nechápu existenci A85 chipsetu k Trinity. Já osobně bych šel do A75, nechápu ty početné pcie linky, když Trinity přece kupujeme kvůli grafice.
paul7diesel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-05 12:05:43
avatar
Pěkný pěkný, hlavně to srovnání s různýma rychlostma pamětí
Rajnoha [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Co tak robit realne testy? 2012-10-05 22:45:51

[b]Ak uz ma nejaky internetovy portal zato stat a vydobit si svoje miesto, nebolo by odveci robit realne testy, s fotodokumentaciou, vsetkymi screenmi a nejakym odbornym osadenstvom okolo.. Sam som prevadzkoval niekolko for a presne viem o com hovorim.

Co tak to zmenit? A zacat tazit zo skutocnej reality???

[/b]
chimera [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-06 13:30:44
avatar
Pro chytráky každý hloupý udělej si vlastní stránky o HW a SW a můžeš tam oslňovat třeba to bude někoho bavit mě fakt lidi jako ty unavují na všech stránkách
chimera [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-06 13:32:33
avatar
PS: klidně ti pomůžu tím že se na nich budu chovat jako ty čímž tě budu jistě pozitivně motivovat.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-06 18:11:25
avatar
Podívej se na řadu zahraničních i renomovaných serverů, mají i méně testů i méně reálných a méně přehledné články než je ten náš, takže si nemyslím, že je u nás něco v nepořádku. Naše odborné osazenstvo je dostatečné a jdeme cestou uživateslkého magazínu pro běžné uživatele. Není důvod na tom nic měnit.
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nejlepší APU... 2012-10-09 18:34:36

Já si nemůžu pomoci, ale nejlepší "APU" od AMD, které vidím v cenících, je MSI A55M-P33 + Athlon II X4 641 + HD6570... dohromady za 3,9k s DPH.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-09 18:39:23
avatar
až na to že APU je procesor s grafikou, kterou aktivní ten Athlon X4 641 nemá .....
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-09 21:07:05

No právě...
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-13 19:11:41

AMD prý propustí dalších 30% lidí.
Za chvíli v ní bude snad míň lidí, jak u nás v městečku. Ta firma zjevně vydrží tak pár let (dokud jakž takž půjdou konzole další generace), a pak ty trosky koupí Qualcomm...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-13 21:09:48
avatar
odkdy počet lidí ve firmě souvisí s tím, jak si firma vede a jaké má produkty? Jsou na světě firmy s obrovskými výdělky a minimem zaměstanců. AMD ai vzhledem k problémům celého trhu s PC vede dobře. A kdo ví jestli náhodou ty zaměstanci nebyli celou dobu přebyteční, do toho nevidíme nikdo ...
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-14 09:39:53

Já v iluzích nežiju. Vím moc dobře, že za konkrétním ideovým návrhem CPU či GPU architektury stojí jmenovitě a nanejvýše několik málo desítek lidí, ostatní jsou víceméně kompars (o jehož nezbytnosti se můžeme hádat)... Tak proč to neoříznout třebas na rovnou tisícovku či už stovku!? Vždyť to je tak pěkné a kulaté číslo...
Bohužel AMD je stále globální firma, a se stále relativně širokým portfoliem produktů (čipy v konzolích, Brazos procesory, APU procesory, FX procesory, příprava na ARM, čipové sady pro PC a notebooky, diskrétní GPU... na to vše je potřeba dělat support, ovladače, marketing, přípravu do výroby, atd.), a to se s 8.000 zaměstnanci zkrátka komplexně dělat NEDÁ.

To je zkrátka útlum a ústup z pozic. A zjevně v tom chtějí trumfnout snad i nVidii (5000-6000 zaměstnanců) - ta je ale v pozici, kdy aktuálně dělá jen do 3, resp. 2 oblastí (ARM, diskrétní+výpočetní GPU).
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-14 09:45:12
avatar
AMD taky dělá jen tři oblasti ... CPU, APU a GPU tak v čem je problém????

Jak víš co se s 8tis zamšstatnci dá dělat nebo nedá?
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-17 19:02:03

Tak AMD připravuje totální výprodej. Nejlevnější modely Liana i Trinity mají být za 30USD. To je něco málo přes 700Kč s DPH.

Low-endový mode A4-3300 se dvěma jádry má zlevnit ze 46 USD na 30 USD a A4-3400 z 48 USD na 35 USD. Z rodiny Trinity se má zlevnění týkat modelu A4-5300 se dvěma jádry pro socket FM2, který si upraví cenovku z 53 USD na 30 USD a zaútočí především na procesory Intel Celeron.

Informace pocházejí od tchaj-wanských výrobců základních desek a zatím není jasné, zda a kdy se tyto slevy projeví. Jsou poměrně značné, ale dle dostupných informací se asi budou týkat spíše těch levnějších kousků.
pzdm [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Cinebench je praktický test 2012-10-18 16:01:12

Delší dobu mne rozčiluje zmatek ve značení...

Cinebench je test vysloveně praktický, protože je to jen a pouze CINEMA 4D R11,5 jen ořezaná o valnou část produktu a ponecháno je jen renderovací jádro a editor pro zobrazení OpenGL. Je to test PRAKTICKÝ.

jaksi to vím neb jsem člen beta týmu společnosti MAXON, vvývojové společnosti produtů CINEMA 4D a Cinebench

P
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-10-18 16:37:59
avatar
No z našeho pohledu je to zase benchmark
RomyTM [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2012-11-27 18:50:26

Podělím se se svými úvahami.
Já teď plánuji sestavení domácího PC na kterém se nebude hrát.
Bude k tomu monitor 1920x1200 takže výkon GPU části A10-5700 (A10-5800K) se mi zdá vhodný (TDP 65W).
CPU+GPU bych tak měl vyřešeno za 2950,-

Hlavními úkoly bude Internet, přehrávání videa a příležitostné práce s úpravou domácích videí (Pinnacle Studio 16).

Jenom ve mě hlodá, že to Pinnacle Studio 16 podporuje CUDA.
Nebude nakonec výhodnější vypnout to grafické jádro (už teď je mi to líto) a šoupnout k tomu nějakou pasivně chlazenou GT210 za 1000,- Kč.

V tom případě by byl ovšem byla dvojice Trinity Athlon X4 750K s kartou GT210 podporující CUDA (1750+1000=2750,-) vhodnější. Ovšem zas jen samotný 750K má TDP 100W.

To je dilema.

Mýlím se pokud řeknu, že Intel mi za výkon Trinity (3,4GHz a 4GHz v Turbo)) za stejné peníze nenabídne?

Řešili byste podporu CUDA u příležitostných domácích prácí s videem?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaWednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 375x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Wednesday, 20 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 247x
Komentářů: 0
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?
Jak to vypadá v uvnitř DATACENTRA?Monday, 18 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 842x
Komentářů: 0
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?
Vychází LEGO Horizon Adventures – další zábavná LEGO hra?Tuesday, 12 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1155x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?
Indiana Jones and the Great Circle hra ala film?Monday, 11 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1469x
Komentářů: 0
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.
Nový Captain America nevypadá dobře. Thunderbolts* jsou na tom lépe.Friday, 08 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1315x
Komentářů: 6