Strana 11 z 11
Začněme nejdříve u základních desek a FM2 platformy. Obecně není proti FM1 zase až tolik nového, snad jen to, že tentokrát zde FM2 platforma bude o něco déle a je určená i pro nástupce TRINITY procesorů.
- Hodnocení ASUS F2A85-V PRO
U této desky nás potěšilo celkové vyladění. Ze všech tří desek v testu musíme říci, že zatím má BIOS naladěný zdaleka nejlépe. Samozřejmě solidní je i výbava a celkové zpracování. O něco méně zdařilý je vzhled, hlavně proti některým deskám konkurence vypadá tahle zbytečně obyčejně. Jako TOP model FM2 desek u ASUSu stojí i poměrně dost a to 3300 korun vč. DPH, což je více než ten nejdražší procesor pro tuto platformu. Nicméně je to TOP model a další modely v řadě ASUS F2A85 začínají na poloviční ceně.
"Základní deska s výborným vyladěním a výkonem pod Trinity"
- Hodnocení Gigabyte F2A85X-UP4
Z hlediska vzhledu, výbavy a možností taktování se nám zatím nejvíce líbí právě tento model pro FM2 platformu. Škoda zatím trochu nedoladěného BIOSu a SW, díky čemuž má deska o něco menší výkon než konkurenční ASUS. Vyniká však právě napájecí kaskádou, výbavou a možnostmi OC. Její cena je také přes 3000 korun vč. DPH, což je na FM2 platformu hodně. Opět ale nutno poznamenat, že je to TOP model od GB pro tuto platformu.
"Pěkná, kvalitní a velmi dobře vybavená deska velmi schopná pro taktování"
- Hodnocení MSI FM2-A85XA-G65
Model od MSI je takovým průnikem kladů výše hodnocených modelů konkurence. Má velmi solidní BIOS, pěkný vzhled, slušnou výbavu, slušné OC schopnosti a solidní zpracování. Celkově velmi příjemná FM2 základní deska, která je více než slušným soupeřem těm od obou mnohem větších výrobců desek. Musíme však říci naplno, že ve srovnání se srovnatelně vybavenou konkurencí, je právě tento model vítězem dnešního testu. A to proto, že zatímco ASUS i Gigabyte modely stojí kolem, či přes 3000 korun, MSI nabízí tuhle desku za 2600 korun vč. DPH. Tudíž kromě našeho doporučení si odnáší i ocenění za výborný poměr cena-výkon.
"Dobře vybavená deska, se slušným návrhem a zpracováním za výbornou cenu!"
Nakonec se podívejme na finální hodnocení nového TRINITY APU. Na rovinu jsme nečekali mnoho. Procesorově jsme se těšili na maximálně tak maximálně na 10-15% výkonu navíc v nejlepších případech, u grafiky jsme čekali kolem 20-25%. A víceméně jsme přesně to dostali. Architektura PileDriver alias Bulldozer je samozřejmě novinkou, od které už víme, co čekat. Takže nás nepřekvapí, že v některých aplikacích ztrácí na starší architekturu, v jiných získává. Obecně platí, že se architektura PileDriver (Bulldozer) stále musí potýkat s tím, že samotné Windows 7 pro ni nejsou zrovna 2x optimalizovány a nevyužívají ji, jak by měly. Stejně tak i některé aplikace, kde se ale s novými verzemi pomalu situace mění. AMD však šlo hlavně o přechod v rámci 32nm výroby na novou procesorovou architekturu i u APU a ten se podařil. Výkonově budeme získávat hlavně v modernějších aplikacích využívající jak výhody samotné architektury, tak nových instrukcí. V rámci srovnatelné konkurence Core i3 procesorů Intelu je AMD stále v průměru o něco málo horší procesorový výkon, ale rozdíl není nijak markantní. Naopak AMD dokáže překvapit tam, kde už modernější aplikace používají třeba AES instrukce, protože je TRINITY procesory na rozdíl od Core i3 modelů, mají ve své výbavě.
Hlavní rozdíl mezi procesory s grafikou v rámci nabídky AMD a Intel, je obecně důraz na grafiku. Zatímco Intel preferuje právě procesorovou část na úkor grafické, u AMD je to vyrovnanější. Z hlediska výkonu a možností grafiky je TRINITY jasným králem bez konkurence. Zatímco Integrovaná grafika v A10 dokáže rozeběhnout všechny hry v nižším rozlišení a většinu i v 1920x1080, výkon konkurenční Intel GMA HD 2500/4000 v cenově srovnatelných, ale i třeba mnohem dražších CPU, není vůbec poměřitelný. I ve srovnání s Llano udělal grafický výkon u TRINITY hodně velký pokrok, zvláště v kombinaci s rychlejšími RAM. TRINITY tak jasně dává odpověď na otázku, proč se AMD vůbec neobtěžovalo s vytvořením samostatné 28nm grafické karty se 64-bit sběrnicí, tedy něčím pod 128-bit modelem Radeon HD 7750. Jednoduše proto, že není potřeba. Výkon integrované grafiky v procesoru A10 je tak vysoký, že nahrazuje klasický low end a nic pod HD 7750 nemá význam. Z tohoto hlediska tak moc nechápu technologii DualGraphics, o které AMD i u TRINITY stále mluví, v rámci které AMD umožňuje spojení výkonu Integrované grafiky v TRINITY APU s low endovými Radeon HD 6600/6500/6400 atd. Proč si proboha kupovat takové samostatné karty, když jejich výkon na hry není o nic moc lepší a na vše ostatní je ta integrovaná karta stejně dobrá? Pochopil bych spíše spojení s běžnými HD 7700/7800.
Hodnocení je tedy jednoduché. TRINITY je další meziroční pokrok na poli APU čipů, kde se opět místo procesorového výkonu, kterého je obecně pro běžného uživatele dost, hledělo hlavně na grafický výkon. AMD dokázalo zvednout výkon grafiky bez výměny výrobního procesu a dramatického zvýšení spotřeby opravdu zásadním způsobem, kdy klasické low end grafické karty se 64-bit sběrnicí naprosto ztratily význam a smysl. TRINITY je z hlediska výkonu i účinnosti lepším procesorem, než starší Llano modely. A10-5800K není procesor s nejlepším poměrem cena-výkon, ale v rámci konkurence je minimálně stejně dobrý. Modely s výborným poměr cena-výkon jsou ale cenově trochu níže a třeba druhý testovaný A8-5600K je v tomto ohledu hodně zajímavý a podíváme se na další podrobněji příště. A10-5800K jako TOP model vyniká integrovanou grafikou, za kterou mu zkrátka ocenění nelze neudělit. Mnohem vyšší výkon ve srovnání s Llano, ale i mnohem vyšší než nabízí konkurence a hlavně srovnatelný s klasickými 64-bit low endovými grafikami, které tak Trinity APU jednoduše posílá na smetiště dějin ...
"AMD A10-5800K - procesor s vynikající bezkonkurenčně nejlepší integrovanou grafickou kartou"
Za zapůjčení procesorů děkujeme AMD
Za zapůjčení desek děkujeme ASUS, GIGABYTE a MSI
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|