Strana 7 z 11
Hlavně spotřeba je dnes hodně diskutovaným tématem a se spotřebou souvisí i zahřívání a tedy chlazení a pak je tu ještě další výkonový potenciál, který lze vydolovat taktováním.
Spotřeba jednotlivých CPU je sice hezká, ale procesor v sestavě není nikdy sám. Navíc mezi platformami budou rozdíly dělat i různě vybavené desky apod. Neberte tedy konkrétní čísla spotřeby v testech jako dogmata, ale +/- by to poměrově mělo sedět.
Při stejných výbavách sestav je FM2 nejúspornější platformou v klidu, v zátěži je na tom ale znatelně lépe konkurenční 22nm Core i3. Nicméně rozdíl lze snadno vysvětlit tím, že TRINITY má více tranzistorů na větší ploše a je vyráběno stále 32nm proti 22nm Core i3. Navíc zcela nepřekvapivě AMD opět nakládá svým novinkám vyšší napětí, než je vyloženě nutné k chodu na daných frekvencích. Zatímco u Intelu nelze v podstatě o žádném snížení napětí a tedy spotřeby uvažovat a vyladěno je to výborně, u AMD lze snížit významnější spotřebu bez negativního vlivu na výkon, či stabilitu.
U A10-5800K jsme ručně snížili napětí o 0,15V a odměnou za to bylo snížení spotřeby v zátěži o lehce přes 20W, což není málo. A hlavně vzhledem k výkonu (CPU i GPU) i 32nm výrobě je pak spotřeba více než velmi zajímavá. Bohužel, AMD opět nemá v základu vyladěno napětí a spotřebu tak dobře, jako Intel.
Samozřejmě vás asi bude zajímat, zda má procesor nějaký taktovací potenciál. Vyzkoušeli jsme to na A10-5800K, který v základu tiká na 3,8GHz (+Turbo). S výkonným vzduchovým chlazením typu NOCTUA jej lze uchladit a dostat na 4,5GHz. Přidat ale musíte +0,15V, což zvýší spotřebu. S vodním chlazením se ale lze dostat mezi 4,7-4,9GHz.
Taktovat lze i integrovanou grafiku, která už ovšem jede na dost vysoké frekvenci, můžete ji ale zvýšit na minimálně 1GHz, což přinese další výrazné navýšení výkonu integrované karty v rámci zhruba 20%! Další výkon můžete nahnat zmíněným přetaktováním procesoru spolu s přetaktováním pamětí. Ty samozřejmě měřitelně ovlivňují grafický výkon, protože integrovaná grafika používá RAM jako grafickou paměť, takže mezi DDR3-1333MHz a dejme tomu DDR3-1866MHz je výrazný rozdíl. A to je téma, které nás zajímalo více ...
|