Strana 1 z 3 Pro fanoušky procesorů Intel si ASRock připravil dost zajímavou základní desku s čipsetem Z390.
- TEST: ASRock Z390 Steel Legend – cenově dostupná deska
s možností taktování Intel procesorů
Pro fanoušky procesorů Intel si ASRock připravil dost zajímavou základní desku s čipsetem Z390. Patří do série Steel Legend, která v sobě kombinuje netradiční tvar PCB, podporu vysoko-taktovatelných DDR4 pamětí s frekvencí 4266MHz+ a samozřejmě nechybí ani již tradiční přítomnost RGB blikátek. Deska patří do nižší cenové produktové řady postavené na čipsetu Z390 a její cena se aktuálně pohybuje od 3700 korun vč. DPH.
Podporuje všechny procesory Core 8000 a Core 9000 série, včetně nejnovějšího 9900KS. A protože má Z390 čipset, podporuje tedy i taktování všech procesorů „K“ série a také podporuje taktování pamětí, kdy ani jedno nepodporují levnější desky s B360, B365 či H370 čipsety. Já se v dnešní recenzi zaměřím na to, jak si deska poradí s procesorem i5 8600K s maximálním přetaktováním. Na procesoru provedu Delid, abych si byl 100% jistý, že mě nebude brzdit pasta pod IHS, a tudíž budu moci maximálně využít vodního chlazení společnosti Alphacool s modelem Eisbaer Extreme, který patří mezi nejlepší AIO vodní chladiče na trhu.
Nebudeme to tedy zdržovat a podívejme se rovnou na samotnou desku, která patří také k cenově vůbec nejdostupnějším Z390 modelům na trhu.
Základní deska dorazila v krabici, která je zepředu celá podřízena designu Steel Legend série, na zadní straně se pak dozvíte všechny základní funkce tohoto modelu, a to čím by měl zákazníka nejvíce zaujmout.
PCB je vyvedeno v černé barvě a s ní kontrastují stříbrné pasivy na napájecí kaskádě, čipsetu a také kryje dvě pozice pro NVMe disky.
Čelní panel desky je celkem chudý, tím deska jasně naznačuje že se nejedná o TOP model výrobce, tím je Z390 Taichi Ultimate, která ovšem stojí skoro 2x tolik. Avšak i přesto zde najdeme slušný zvukový kodek (ALC 1200) s 7.1 pozlacené výstupy, a dokonce i SPDIF. Jeden konektor pro připojení do sítě a tři USB 3.2 konektory s tím že výrobce přidal i jeden moderní konektor USB-C. Pro zpětnou kompatibilitu je tu i jeden PS2 konektor, do kterého lze zapojit jak myš, tak i klávesnici. O video výstupy se pak stará jeden Display port 1.2 a jeden HDMI 1.4 s podporou HDCP.
Co jistě potěší fanoušky použitelného integrovaného zvuku, je přítomnost extra kondenzátorů Nichicon a celá zvuková část je na desce oddělená, aby nedocházelo k nežádoucímu rušení od ostatních komponentů na desce. Pokud se ptáte na použitý kodek, ten je Realtek ALC1200, který poskytuje odstup od šumu 110dB.
Deska sice nepatří mezi ty nejlepší na trhu, ovšem tomu také odpovídá mnohem dostupnější cena a výrobce samozřejmě zajišťuje podporu pro taktování, takže deska na to musí být připravena. Napájecí kaskáda má celkem osm digitálních fází a je chlazená masivním kusem hliníku, který překrývá i samotné porty na zadním panelu.
Podívejme se tedy na desku v praxi …
|