Strana 2 z 6
- ASUS CrossHair IV Extreme – eATX obr v parametrech
Tahle deska rozhodně umí zaujmout už jen svými rozměry. Pokud se vám zdá nějak podezřele veliká, tak vás oči neklamou. Ano na AMD platformu do segmentu běžných základních desek se dostává model ve velikosti Extended ATX s rozměry 30,5x26,9cm.
Díky tomu je tahle deska doslova napěchována výbavou a technologiemi. Jednou z velkých zajímavostí je osazený čip Lucid Hydra! Ano, to je ten zabiják CrossFire a SLI systémů, který umožňuje chod více různých grafických karet včetně ATI a NVIDIA dohromady a měl by teoreticky využívat každou osazenou grafiku na maximum.
Deska samozřejmě staví na čipové sadě AMD 890FX a jižním můstku SB850, takže má podporu CrossFire. Díky hydra si ale na ní můžete osadit i dvě grafiky NVIDIA do „SLI“. Díky SB850 má tahle deska samozřejmě nativní podporu SATA6G, což je něco, co u Intel platformy nativně dnes nenajdete.
Z další výbavy stojí za pozornost hned 5 slotů prog rafice karty PCIe 2.0 x16, které fungují v režimech dual (2x 16 linek), triple (3x 16 linek) a Quad (16+16+8+8 linek). Deska je samozřejmě vybavena všemi sloty a konektory, na které si dokážeme vzpomenout.
Má ale také několik zajímavostí přímo z dílny ASUS. Protože je to ROG deska, navíc extreme edice, je hodně věcí orientováno na taktování. Obligátní je samozřejmě ovládání pomocí tlačítky na desce, což není žádná velká novinka. Co už je novinka na AMD platformě, je možnost taktovat bezdrátově přes váš SmartPhone!
K desce je dodáván RC BlueTooth modul, který bude komunikovat s vaším mobilním telefonem, který vybavíte potřebným softwarem a můžete si taktovat skrze něj. ASUS má speciální funkci i pro iPhone /iPad, která se jmenuje ROG iDirect. Starší obdobou podobné technologie je ovládání taktování skrze druhý počítač, který propojíte přes dodávaný USB kabel prostřednictvím služby ROG Connect. To všechno tahle deska má, umí a dokáže.
Deska je vybavena i hromadou technologií a pomůcek pro extrémní taktování. Standardem jsou výstupy pro měřící zařízení, a ASUS už dokonce dodává speciální kabílky. Stejně tak standardem je mnoho HW přepínačů po desce, které deaktivují celé části výbavy desky, což se může u extrémního OC také hodit.
Samozřejmě je deska vybavena hromadou automatických taktovacích utilit. U ASUSu je to spárováno se softwarem ASUS Ai, který obsahuje software pro monitoring, ovládání ventilátorů i samotné taktování. TurboEvo vás bude zajímat nejvíce, tam se právě taktuje. Samozřejmě si můžete taktovat podle svého, ale je možné využít i přednastavených voleb a automaticky si jednoduše zvýšit takty bez nějakého nastavování čehokoliv. A funguje to výborně. S naším testovacím procesorem AMD Phenom II X6 1090T na základní frekvenci 3,2GHz to jde automaticky na nějakých 3,7-3,8GHz!
Je toho samozřejmě mnohem více, ale podívejme se na samotnou základní desku už přímo …
|