Strana 7 z 7
Dostali jsme se na konec naší recenze aktuální novinky. Začněme samotným čipsetem AMD 890GX, který právě dnes oficiálně vyšel. Že to není žádná revoluce, se dávno vědělo a asi nikdo od toho neočekával nic více, než co čipset reálně přinesl.
AMD si s přehledem pojistilo pozice výrobce nejlepších čipsetů s integrovanými grafikami vůbec. Na tomto poli už AMD asi nikdo nepřekoná. Integrovaná grafika ATI HD 4290 nabízí mezi integrovanými grafikami vysoký výkon a vynikající funkčnost ve všech ohledech a těžko hledat něco lepšího. Vzhledem k tomu, že Intel čipové sady s integrovanými grafikami nevyrábí (aktuální generace CPU) a NVIDIA nemá pro koho své čipové sady s integrovanými grafikami vyrábět, neb o ně na AMD ani Intel platformě není ze strany hlavních hráčů zájem, je AMD 890GX možná vrcholem čipových sad s integrovaným grafickým jádrem.
Je totiž dost pravděpodobné, že nic výkonnější už v této podobě s touto konstrukcí nepřijde. Jedním z důvodů, proč je změn u AMD 890GX tak málo je i fakt, že hlavní pozornost AMD se na poli integrovaných grafik soustředí na FUSION, tedy monolitický čip spojení CPU a GPU. V roce 2011 zkrátka už nebude potřebovat čipové sady s integrovanými grafikami. Integrované grafiky nejsou samozřejmě na hry a jen blázen by na tom nové hry nějak vážně chtěl hrát. Pro straší hry v omezených detailech má ATI HD 4290 výkonu dost, ale skutečně je to primárně integrovaná grafika a jako taková slouží pro běžnou kancelářskou práci a maximálně pro Akceleraci HD videa, či GPGPU aplikací.
Z hlediska funkčnosti vylepšuje některé drobnosti, nativní podpora SATA6G je také jistě fajn. Majitelé starších čipsetů AMD 790GX nebo 780/785G určitě nemají důvod pro změnu, ale pokud někdo upgraduje ze starších čipsetů a platforem na nové AMD AM3 CPU a DDR3 platformu, je AMD 890GX podle všeho skvělá volba.
- Základní deska ASUS M4A89GTD PRO/USB3
Příjemným překvapením je pro nás tahle poměrně levná ASUS deska. Za celou dobu jsme nepřišli na jedinou věc, která by se jí dala vytknout. Výbavou pro běžného uživatele se vyrovná těm nejšpičkovějším deskám napříč platformami. Funkčností některé i předčí.
ASUS skvěle vyřešil odemykání jader procesoru a nabízí v tomto ohledu zatím unikátní funkci a odemykání jader je tak na této desce dále možné. Nová funkce automatického OC sice není originálně nápad ASUSu, ale opsal ji od konkurenčního MSI dobře a pro běžného uživatele je hračka přepnou jeden spínač a získat tak snadno mnohem vyšší výkon. Pro hračičky a overclockery je také deska na svou cenu více než velmi dobře připravena.
Přes veškerou snahu jsme nenašli za danou cenu, která se rozhodně povedla, u téhle desky nic, co by se jí dalo vytknout. V kombinaci s nějakým čtyřjádrovým AMD procesorem, vám nabídne vyšší výkon, funkčnost a kvalitu, než vám za stejnou nebo i vyšší cenu může nabídnout spojení Core i3/5+H55 konkurenční integrované platformy Intel. Na srovnání integrovaných platforem připravujeme ještě jeden kratší doplňkový článek, který to ukáže lépe. Dnes to bylo hlavně o vlastním představení AMD 890GX a ASUS desky. AMD 890GX je tedy jen funkční evoluce, ale umožní výrobcům po delší době udělat skutečně nové základní desky a nabídnout tak nejnovější technologie na platformě AMD. Jestli je dnes testovaná ASUS deska nejlepší z nové generace desek, to vám při nejlepší vůli a při veškeré úctě k ASUSu, říci nemůžu, nemám otestovány desky konkurence, takže dnes jen doporučující ocenění za fakt, že jsme na desce nenašli nic, co by se jí dalo vyčíst.
Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|