Strana 5 z 6
- Provozní vlastnosti a taktování
Podívejme se na základní desky ještě z hlediska provozních vlastností. Začněme u spotřeby sestav s různými deskami.
Výrobci se snaží mít své produkty co nejefektivnější, čemuž právě napomáhá použití kvalitních komponent v napájení a tak dále. Většinou také platí, že menší desky s trochu méně výbavy žerou méně než desky, které jsou výbavou nacpané po střechu, což je tak trochu logické :).
Spotřeba M5A99FX PRO R2.0 je dle očekávání díky vyššímu stupni výbavy vyšší. Ale ne extrémní.
Znovu připomínáme, že AMD u aktuální FX-8350 procesoru nastavila základní napětí výše, než je pro chod na jeho frekvencích u většiny kousků možné. Procesor má díky tomu 125W TDP, i když by si klidně vystačil s 95W. Náš kousek jde na těch referenčních taktech bez známky nestability "podvoltovat" o výrazných 0,1V, což v zátěži sníží spotřebu o brutálních 30W! A i na M5A99FX PRO R2.0 je toto snížení možné a přínos jasně vidět! Běžně 30W, při zachování stejného výkonu je prostě znát a výrazně se tak sníží odstup od nižší spotřeby Intel procesorů ve srovnání s FX. Je opravdu škoda, že AMD nevěnuje tomuto vyladění CPU větší pozornost - ale můžete si to udělat doma sami, pokud vás ty Watty navíc trápí.
Na druhou stranu to zvýšené základní napětí zase umožňuje poměrně výrazně zvýšit takt, než je nutné zase napětí přidat. Nejsme server zaměřený na extrémní OC, zaměřujeme se na běžné uživatele. Nějaké zdlouhavé testy v tomto směru neprovádíme, ale samozřejmě jsme pro vás informativně vyzkoušeli, co desky s naším CPU zvládnou.
M5A99FX PRO R2.0 není deska zaměřena na taktování (na to má ASUS ROG CrossHair), ale je zase výbornou ukázkou toho, že i takto běžná deska poskytuje vše co je třeba pro bezpečné a dostatečné domácí taktování. Deska má i Duální BIOS, takže se nemusíte bát, že něco zkazíte. Kvalitní napájecí kaskáda umožňuje bezpečný provoz. Se vzduchovým chlazením jsme tak snadno dosáhli u FX-8350 na 4,8GHz s vodníkem pak 5,2GHz. To jsou běžné výsledky i pro jiné kvalitní 990FX desky, kterých dosahujeme s naším kouskem testovacího FX procesoru. Možnosti ladění jsou velmi podrobné. Jsou tu i nějaké možnosti automatického laděni, to funguje spolehlivě, ale i proto jsou samozřejmě dosahované frekvence OC výrazně nižší, než při ručním nastavení. Ale pokud chcete mít jistotu a klid, je to možnost, jak snadno a rychle získat pár % výkonu a nemusíte se hrabat v nastavení.
Samozřejmě všem uživatelům doporučujeme sledovat vydávání nových BIOSů, kdy občas nějaký opravuje nějaké problémy. Současná verze BIOSu je 2005 a vyšlo jich už hodně. Postupně byly vychytány všechny problémy a přidána podpora nových FX CPU. Ten nejnovější BIOS pak zlepšuje stabilitu systému i při OC.
|