Test: Asus Maximus III Extreme P55 - Když požadujete maximum Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Pondělí, 31 květen 2010
Přejít na obsah
Test: Asus Maximus III Extreme P55 - Když požadujete maximum
ASUS Maximus III Extreme - Technologie
Asus Maximus III Extreme - Parametry a balení
Asus Maximus III Extreme - Pohled na desku
Asus Maximus III Extreme - Detailní pohled
Asus Maximus III Extreme - Testovací sestava
Asus Maximus III Extreme - Testy
Asus Maximus III Extreme - BIOS a OC k 4,4GHz
Asus Maximus III Extreme - Taktování a provozní vlastnosti
Asus Maximus III Extreme - Závěr a hodnocení

 

 
  • Asus Maximus III Extreme - Představení technologii

Každému je jasné, že pro omluvení vysoké ceny a nabídnutí dobrého OC potenciálu, je zapotřebí kvalitní výbava a zpracování. Ta doznala u Maximus III Extreme dalšího vylepšení, již "dokonalého". Dostáváme na pertinaxovém podkladu spoustu těch nejdražších součástek, které nabízejí lepší parametry a prodlužují životnost komponenty. Když už musíme vyzdvihnout všechny přednosti a novinky této zajímavé desky, tak si prvně popišme vymoženost, která hraje prim a to z důvodu zaměření desky. Analogová napájecí pole můžeme pozorovat od nejlevnějších až po ty nejdražší produkty. Výrobci se snaží jejich horší parametry vůči drahým digitálním kaskádám obejít ohromnými počty fází. Pro ty nejelitnější desky jsou cívková pole řazena v sériovém zapojení do duálního režimu. To není špatný nápad a při nižších výrobních nákladech můžeme očekávat podobné vlastnosti jako s digitálním okruhem. Přiblížení je tedy s tímto "fíglem" možné, ale překonání v žádném případě. Asustek se konečně probral a řekl si, že když chce řadit své R.o.G. produkty na stupně nejodladěnějších a nejextrémnějších produktů, bude zapotřebí tomu také přizpůsobit výbavu. Dostáváme tedy možnost si vyzkoušet, jaká zřejmě bude Rampage III Extreme, která by se měla pokusit posadit na trůn se samým "nej". Popišme si, co na nás Asus vymyslel, a jakých vychytávek pro taktování, jsme se u Maximus III Extreme dočkali.

V první řadě je to hybridní napájení. Tvořené z digitálního a analogového okruhu. Říkáte si, že pro extrémní taktování zde máme digitální okruh a pro "běžný" provoz nejspíše analogově řízené spínače frekvence? Tak na toto zapomeňte, protože tohle funguje úplně jinak. Výhodou digitálního napájení je možnost nastavení spínací frekvence, která má přímou závislost na impedancích okruhu a udržení stability. S klasicky navrženou kaskádou nemůžete si se spínací frekvencí hrát a musíte se držet, toho co okruh sám o sobě nastaví. U digitálního napájení je možné si s tímto vyhrát a v BIOSe si nastavit spínání CPU na veličinu, kterou uznáte za vhodnou. Můžete navolit ze čtyř neměnících se frekvencí.

Začínáme pozvolna na 250KHz pokračujeme přes 500KHz až do 750KHz, které může trumfnout pouze nastavení frekvence o 1MHz. Toto nalezne hojné uplatnění při extrémním taktování. Se vzduchových chladičem a procesorem popohnaným na hranu možností chlazení je tato volba nepotřebnou. Dalším bodem, na který může být výrobce pyšný je pro hybridní napájení použití těch nejlepších a nejdražších řídících spínačů a fetů+, nabízející nezvyklé parametry. Ty dokážou až o 30% lépe rozvádět teplo, takže to pro nás značí snížení teplot. Zaručena je i až o 40% lepší konduktivita a to se pro úsporu energie velice hodí. Jde znát, že Asus si dal záležet s výběrem komponent a dočkali jsme se pouze toho nejlepšího, co nám dnešní dostupné technologie nabízejí. K této technologii se ještě vrátíme a popíšeme si některé součástky s ni spjaté. Teď je čas pro popsání dalších vydařených technologii.

S Maximus III Extreme se dočkáváme nové a hodně zajímavé možnosti, které využijeme, když se něco takříkajíc "sesypalo". Po experimentování případně po taktování jste narazili na problém, s poškozeným BIOSem. Toto vždy znamená hodně neplechy a kupu nutné práce při přefleshování. Stejně jako na každé pořádné desce je zde přítomen i jeden záložní čip, ale nikdy nevíte, co se můžete přihodit. Odejdou-li vám oba dva BIOS čipy, stačí zastrčit fleshku, na které bude umístěn nový BIOS do USB. Nemůžete použít kde jaké, ale musíte sáhnout po tom co je pro ROG Connect. Následuje zmáčknutí tlačítka se stejným názvem a počítač dokončí dílo za vás automaticky. Tato vlastnost se nám velice líbí a věříme, že časem by mohla doznat uznání šťastných vlastníků.

RoG Connect byl poprvé "uveden do provozu" u levnější verze s přídomkem Formula. Toto rozhraní slouží k propojení notebooku s vaším desktop PC. Není vyloučeno ani propojení s jiným druhem počítače. Nemusí se jednat nutně o notebook. Inženýři Asusu jak je vidět neradi opouštějí svou "kuchyň" a vaří pro nás jeden nápad za druhým. Dočkali jsme se tedy vylepšení předchozí verze a to že o solidní kus. Program doznal přidání detekčních funkcí, které jsou k nezaplacení, když taktujete. Řeč je o RC Diagram, který v real time prozrazuje kolísání napětí a proudu a ne pouze pro procesor. RC BIOS FlashBack, je ideálním pomocníkem pro dálkové přefleshování věci, která je z názvu patrná. Je dokonce možné přepínat mezi čipem jedna a dvě.

Poté další utilitou k nezaplacení je RC TweakIt, se kterým můžete taktovat počítat na "dálku". Stačí vám k tomu i laciný Asus Eee a klidně můžete během obědvání případně vykonávání potřeby nahánět frekvence procesoru a dalších komponent. Tuto funkci bereme jako hodně zajímavou a doufáme, že výrobce ji bude nadále pilovat k dokonalosti. Budoucnost jistě má a je jen na výrobci, jak si s její podporou a rozšířením pohraje. Utilita vychází z oblíbeného TurboV Evo programu. Díky tomu můžete očekávat totožné provedení a velice jednoduché uživatelské rozhraní. Nedisponujete-li dalším počítačem, nezoufejte a připravte si váš mobilní telefon.

Nesmíme zapomenout na RC Bluetooth, který po spárování za pomoci přídavné karty do oblasti zadního panelu nabídne "řízení" počítače na dálku. Co je pro spolehlivý chod nutné? Mobilní telefon s větším displayem, nejlépe zde uplatníte PDA. Podporovány jsou operační systémy na bázi Symbian, Android 2.0, Windows Mobile v novější verzi. Návod jak tuto zajímavost "spárovat" naleznete v manuálu desky. Po úspěšném zprovoznění vám nic nebrání v kontrolování teplot, otáček ventilátorů a pouštěného napětí do komponent. Hodně zajímavá vychytávka. Další originality, na které narazíte, je možnost zapínání a vypínání sestavy na dálku. Někdo vás překvapil a jste nuceni vypnout urychleně počítač? A co byste řekli tomu, že by vám k tomu dopomohl váš mobilní telefon. Zní to geniálně, nemyslíte?

Není nic jednoduššího, než vytáhnou urychleně z kapsy mobilní telefon případně PDA a promptně vypnout PC na dálku. Za pomoci mobilního telefonu je možné i taktovat a to díky upravené verzi RC TweakIT, která je zde zakomponována i pro mobilní telefony.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1504x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1734x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3896x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1277x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1250x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1212x
Komentářů: 1