Strana 4 z 10
- Asus Maximus III Extreme - Pohled na desku
Asus Maximus III Extreme nabízí nejpreciznější layout, jaký jsme v poslední době mohli na nové desce spatřit. Žasneme nad dokonalým vyladěním každého detailu, které posouvá designový zážitek z produktu před všechny dříve testované desky pro tuto platformu. Provedení je prostě úchvatné a v prostorné skříni bude budit jen ty nejlepší dojmy. Barevné ladění je dokonalé a jen se divíme, že výrobci mají tu chuť piplat se s takovými kráskami i v tomto segmentu. Sloty jsou kvalitně rozmístěny a v případě osazení třech grafik, můžete počítat s volným PCI slotem, který můžete osadit například kvalitní zvukovkou. Layout je čistý a rozumně navržený. Chlazení je malé a některé desky od konkurence, případně i z vlastních řad se nemohou s tímto provedením rovnat. Bezproblémově zde osadíte všechny chladiče, na které si jen vzpomenete.
Ale to se od takovéto vyladěné "legrácky" očekává. Procesory Core i7 nejsou až tak šíleně energeticky náročné jako na vyšší platformě, takže k napájení je dostačující jeden osmi pinový konektor. A to i při extrémním taktování. Osazeny jsou pouze ty nejkvalitnější součástky, které si ukážeme v následující kapitole. Prvně nás čeká seznámení se s celkovým designem, a nejpodstatnějšími komponentami. Již se nedivíme vysoké ceně, kterou výrobce požaduje za tento exklusivní model. Vyráběn je pouze v limitovaném počtu a sehnat ji někde skladem není vůbec lehké. Holt kvalitní a drahé komponenty se na ceně musejí odrazit, stejně jako (nemalé) náklady při vývoji a výrobě v omezeném množství. Nikdy se nemělo jednat o běžný masivně vyráběný produkt a to z něj přímo vyzařuje při každém pohledu.
Vrhněme se tedy na to a představme si tento "raritní" kus hardwaru po všech stránkách. Jak je již zvykem rozjíždíme se, na výbavě zadních konektorů. Ty nejsou zrovna nejbohatěji vybavené a viděli jsme i vybavenější desky za mnohonásobně nižší cenu. Pro produkty určené pouze k extrémnímu taktování stačí bohatě a vyšší výbava by zbytečně navyšovala cenu. Zleva následuje: PS2 klávesnice a 2x USB, tlačítko Clear CMOS, 2x USB 3.0, optický SPDIF, 2x USB, Firewire, eSATA, LAN a 2x USB, tlačítko ROG Connect a přiřazený USB, Audio konektory.
Dolní pravý roh nepřináší žádné novinky. Osazeno zde máme vše, nač jsme jen zvyklí a to v provedení Asusu tak typickém. V úplném rohu desky je umístěné červené tlačítko, které je pro manuální přepínání BIOSových čipů. Vedle piny pro připojení s počítačovou skříní. Nechybí ani konektory pro připojení ventilátorů a to v 5V provedení, uzpůsobeném pro řízenou regulaci otáček. Dva jsou na fotografii hned nad před chvíli popisovanými součástkami. Zbylých šest je rovnoměrně rozmístěno po desce. Černý Sata port je vyveden z externího řadiče. Dvojicí BIOS čipů není zajisté třeba popisovat, každý již určitě pochytil, jak vypadají a tedy si je dohledá sám. Konektory vedoucí po okraji PCB až k tlačítku reset, jsou připraveny pro Firewire brackety a další příslušenství. Včetně panelu OC station, který se zapojuje hned vedle "startovacích" tlačítek. Přibyl nám jeden čip, který na dřívějších vlajkových lodích nebyl přítomen. Je to titěrný iROG nacházející se hned vedle BIOS čipů. Jeho role bude pravděpodobně spolupráce se sousedními čipy a pomoc při taktování.
Chlazení jižního můstku je vyřešeno velikým pasivním chladičem s rozměrnou plochou. Odvod tepla je tedy dobře navržen, jen je zapotřebí mít ve skříni případně na stole zajištěný průvan. Teploty nejsou v žádném případě extrémní a obejdete se i bez aktivního ochlazování. Během testování nám teplota nepřesáhla 55 stupňů celsia a většinou se držela na skvělých 53 stupních. Šestice šedých Sata konektorů je vyvedena z jižního můstku a podporují starší rozhraní. Dva červené již nabízí nativní podporu nového formátu a jsou spravovány řadičem Jmicron.
Grafické karty je i přes pětici slotů možné osadit v quadro počtu. Více není možné kvůli podpoře ovladačů grafických karet. To, že dokáží fungovat s více kartami nadmíru dobře, jsme vám již prozradili, tak pokračujme dále. Jediným nedostatkem co nás mrzí je absence PCI-Express 1x. Kdyby se výrobce snažil o trošku více určitě by jej zde "vtěstnali". Napájení procesoru je připraveno pro taktování s dusíkem a kombinace digitálního a analogového napájení nezní vůbec špatně. Kolika fázové napájení byste desce tipnuli? Ano je osmi fázové, ale mějte na paměti, že díky zakomponování digitální logiky, dokáže tento systém překonat s klidem i to nejsilnější analogové napájení. Patice se v ničem neliší a je stejná jako u ostatních desek. Použita je kvalitnějšího návrhu a to od firmy Lotes. Který navrhuje patice, aby snesly extrémní zátěž a nevadili jim "řádně" dotažené komíny na dusík. Na nejdražší modely výrobce osazuje drahé a vysoce odolné kondenzátory. V našem případě byl použit FPCAP, který je schopný i při přetížení soustavy držet si své vlastnosti a držet systém stabilním, dokud je to v jeho možnostech. Přehřátí u něj nehrozí, podobně jako u ostatních komponent osazených v soustavě.
Tlačítko GO Button je umístěno na nezvyklé pozici a to hned vedle dvaceti čtyř pinového konektoru. V jeho okolo je umístěno také měřící "pole". Sedm možných veličin k změření je dostačující i pro ty nejšílenější overclockery. Sondy pro propojení s voltmetrem jsou součástí balení. Nad červeným Go tlačítkem máme jumper, sloužící pro taktování s dusíkem. Starý dobrý EPU čip se již na PCB neosazuje, tak jako v dobách minulých a dnes jej můžete najít "roztroušený" po celé desce. Jeden větší čip byl nahrazen spoustou titěrných řídících obvodů. Ty, co se starají o nezatížené fáze pro paměti, jsou připájeny na pravém kraji.
Zezadu vypadá stejně jako všechny kvalitně osazené základní desky. Kromě studenou vlnou zapájených pinů může stát za zajímavost backplate patice. Nemusíme se dlouho pozorovat, aby nám bylo zcela jasné, že je vysoce kvalitní a že prohnutí patice v žádném případě nehrozí. Z druhé strany jsou viditelné "pozůstatky" hybridní napájecí soustavy. Pojďme si popsat pár čipů, o kterých nebyla řeč a vrhněme se konečně na testy.
Pro čtenáře nebude novinkou, že nepřeplňujeme články zbytečnými fotografiemi. To bohužel není vždy k užitku, a může se stát, že některou z důležitých částí komponenty neukážeme, tak jak by se patřilo. Pro takovýto případ máme pro vás připraveno již druhé video, které vás seznámí s deskou. V minulé kapitole jste mohli pozorovat přes natočené video vybalování desky a detailní ukázku krabice.
|