Strana 5 z 10
- Asus Maximus III Extreme - Detailní pohled
Je téměř jisté, že si tuto desku pořídí převážně znalí uživatelé, kteří něco o základních deskách vědí. Nebude tedy špatné si i detailně popsat některé osazené komponenty. Popíšeme si především nejdůležitější řídicí čipy a zajímavé funkce.
Každým pohledem na tento produkt jsme utvrzování v názoru, že plného využití nedosáhne jedině v rukou zkušeného overclockera pod dusíkem. Pro případ taktování grafických karet, jsou na desce osazeny dva čtyř-pinové molexy. Když už není slot ani přídavné konektory schopny dodávat požadovanou "štávu", přichází ke slovu tento konektor. Stačí jej zapojit a můžete si být jistí že vaší grafickou kartu ještě o nějaký ten MHz navíc přinutíte k stabilnímu provozu. Opět tato funkce je využitelná pouze při taktování kdy budete chladit, jak jinak než dusíkem. Start a reset tlačítko jsou již nějaký ten čas osazována ve stejném provedení a ladí s PCB od maxima nadmíru dobře.
PCI-e řadič PLX není pro nás žádnou novinkou, objevil se již na starších P7P55D v provedení premium. Jeho umístění je zdůvodněno přidáním linek pro Sata konektory. Vedle napravo od něj máme řadič Jmicron, který v tomto případě spravuje dvojici Sata konektorů s podporou nejnovějšího standardu. CMOS baterka není umístěna na zrovna nejlepším místě, ale to jsme schopní akceptovat. Tlačítko pro reset BIOS nastavení deska obsahuje a tak vytahování baterky nebude nutností. Umístění někde jinde by nespíše nepřipadalo v úvahu a tak nebereme zařazení pod prvním PCI-Express slotem jako mínus.
Čip od společnosti NEC je umístěn na vhodném místě, kde nám spravuje USB 3.0 zařízení. Mosfety jsou chlazeny dostačujícími pasivy, které si zkrotí teploty hybridního napájení jako mávnutím proutku. Ještě aby ne, když výrobce se chlubí nezanedbatelně lepšími provozními vlastnostmi vůči klasickému napájení. Mohutně obléhána patice kondenzátory je nám záhadou, ale zřejmě je jich taková spousta zapotřebí pro rychlejší reakci a stabilnější napájení. Díky různým volbám pro frekvenci spínání procesoru je teto řešení rychlejší a efektivnější. Vzpomeňte si na Maximus III Formuli, která aby mohla držet krok s tímto produktem potřebuje šestnácti-fázovou analogovou soustavu.
Síťová čip máme přítomen pouze jeden, což odpovídá jednomu síťovému konektoru. Zvolen byl zažitý kontrolér od Realteku RTL8112L, který pro předurčenou práci je dostatečně kvalitní. Vedle něj se rozprostírá veliký VIA řadič. Značně nás překvapilo rozmístění hlavní čipů, které řídí obvody. Většinou jde zpozorovat snaha o vtěstnání všeho prioritního na okrajová místa. Zde jsou čipy rozesety doslova všude možně, což prozrazuje složitost použitého PCB a také nadměrnou výbavu převyšující všechny modely. Holt za kvalitu se platí a v tomto případě nešlo jinak. Kdo požaduje bezkonkurenčního lámače rekordů, tak musí zainvestovat nemalý finanční obnos.
Jelikož EPU čip již není fyzicky přítomen a je osazován jako více samostatných čipů, pro každou komponentu zvláště, je nutné něčím ovládat napájecí fáze pro procesor. Tuto úlohu nám plní čip od společnosti Chil. Tyto řídící čipy napájení jdou krásně rozpoznat podle značení "PU" a "obloženosti" značným odporovým "parčíkem". Kousek od napájecího konektoru pro procesor je umístěno červené tlačítko Q-Reset, které je požehnáním, když taktujete s dusíkem. V případě Cold-Bugu nemusíte se složitě "drbat" s CMOS baterkou případně zkoušet další fígle. Stačí zmáčknout tlačítko a deska ihned naběhne v základním nastavení.
Menší chladič s logem R.o.G. chladí žhavý můstek nForce 200. Vrchní kryt vypadá, jako by byl svítící, ale není tomu tak. Je to pouze nalepený znak a název produktové série. Škoda, kdyby šlo o led diodami podsvícené značení, nevypadalo by to vůbec zle. Čipy iROG jsme si popsali již ve starších recenzích, takže nebudeme nosit dříví do lesa a popisovat si jejich účel nanovo. Oba hlavní řídící čipy jsou rozmístěny na odlišných místech, což nás zaujalo. Dříve bylo zvykem, že jsme je nalezli seskupené v jediném bodě.
Jak je u drahých produktů zcela normální, tak ani zde nechybí napájecí čipy obdélníkového tvaru. Slouží nám k usměrňování napětí pro sloty. A na to jak obstojný počet slotů je zde zvolen, není zapotřebí těchto čipů mnoho. V porovnání s dražšími X58 deskami, které mají méně slotů je jejich počet vyrovnaný. Škoda že výrobce zapomněl nám dopřát spínače pro sloty. Rampage III Extreme má pro každý PCI-Express slot svůj vypínač a v případě selhání grafické karty, nebo nadměrného zamrznutí slotu stačí jen vypnout, chvíli počkat a problém by měl být vyřešen. Zde si budete muset zřejmě vystačit s vlastní zkušeností.
|